Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Paroubek má prý hlasy pro svržení vlády

Česko

  12:21
PRAHA - Šéf ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že jeho strana má ve Sněmovně zajištěno dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka. Paroubek pohrozil, že nejsilnější opoziční strana takové hlasování vyvolá, pokud se koalice pokusí v Senátu bez dohody s ČSSD zvrátit zrušení poplatků ve zdravotnictví, o kterém v pátek rozhodla Sněmovna.

Jiří Paroubek foto: Stanislav ZbyněkČTK

"Pokud budete zasahovat do poplatků, je konec vaší vládě bez ohledu na cokoli," zdůraznil šéf nejsilnější opoziční strany. Na dotaz, které poslance kromě komunistů má sociální demokracie zajištěny, neodpověděl.

Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř označil Paroubkova slova za vydírání. "Jiří Paroubek již zřejmě definitivně končí s politikou a vydírání se hodlá věnovat na plný úvazek. Možná zapomněl, že na to však musí být dva: jeden, který vydírá, a druhý, který se vydírat nechá," sdělil Tluchoř. Topolánkova vláda ustála ve sněmovně už čtyři pokusy o vyslovení nedůvěry, naposledy letos v říjnu.

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexander Vondra (ODS) dnes novinářům řekl, že případné vyslovení nedůvěry kabinetu by mohlo destabilizovat pozici celé země při předsednictví Evropské unii. Toho se ČR ujme 1. ledna a činnost celé unie bude koordinovat až do konce června.

Uvozovky dolníJiří Paroubek již zřejmě definitivně končí s politikou a vydírání se hodlá věnovat na plný úvazek. Možná zapomněl, že na to však musí být dva: jeden, který vydírá, a druhý, který se vydírat nechá.Uvozovky horní

Paroubek se ohradil proti tvrzení, že poslanci jeho strany podpořili komunistický návrh na zrušení zdravotnických poplatků. Zdůraznil, že návrh na zrušení všech poplatků leží ve sněmovně už delší dobu a předložil ho předseda sociálnědemokratického klubu Michal Hašek a že on sám ho také podepsal. Komunisté předložili vlastní identický návrh, o němž se hlasovalo.

Šéf ČSSD uvedl, že ještě před pátečním hlasováním sněmovny jeho strana nabízela koaličním politikům, že jsou pro ni přijatelné návrhy lidoveckých poslanců Jiřího Carbola a Ludvíka Hovorky, které obsahují zrušení poplatků pro děti a staré lidi. Podle jeho odhadu by to představovalo za rok kolem pěti miliard korun, což by pro pojistný systém nebyla tragedie, protože tam přebývá 35 miliard korun.

Z toho, že se nepodařilo přijmout návrh lidoveckých poslanců, obvinil ODS a označil to za "hazardování se zdravím milionů lidí v této zemi". Poslední hlasování o nedůvěře Topolánkově vládě sociální demokraté vyvolali v říjnu mezi prvním a druhým kolem senátních voleb.

Vondra: Volby v červnu jsou neadekvátní a nesmyslné 
Tento úmysl oznámili již před krajskými volbami, které se konaly spolu s prvním kolem voleb senátních. Vládní strany v nich utrpěly drtivou porážku. Hlasování o nedůvěře ale kabinet ustál. Proti vládě hlasovalo 97 poslanců ČSSD a KSČM. Tři poslanci z ODS se hlasování zdrželi a dvě poslankyně se Strany zelených se ho nezúčastnily.

Potřebné hlasy pro vyslovení nedůvěry vládě se sociálním demokratům nepodařilo sehnat ani při loňských hlasováních 20. června a 5. prosince ani letos 30. dubna. Při obojím hlasování v roce 2007 bylo proti vládě 97 poslanců, letos v dubnu 98. K vyslovení nedůvěry je přitom potřeba ve dvousetčlenné sněmovně většina 101 poslanců.

Sociální demokraté nejdříve zmiňovali jako termín voleb červen, kdy se konají také volby do Evropského parlamentu, v podmínkách pro toleranci vlády při předsednictví uvádějí předčasné volby na podzim 2009. Případná úvaha, že by se předčasné volby do Poslanecké sněmovny mohly konat ještě v červnu, je pak podle Vondry naprosto neadekvátní a nesmyslná. "Tohle dobrodružství si snad za celou historii EU dovolila jako předsednická země jen Itálie a nemusím snad zdůrazňovat, že to nebylo dobré a ku prospěchu země," řekl Vondra.

Autor: