22. ledna 2008 13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek: Nejednáme o Dienstbierovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 92Diskuse
Šéf ČSSD Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ČSSD Jiří Paroubek | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Sociální demokracie se nyní podle svého předsedy Jiřího Paroubka soustředí jen na to, aby pomohla Janu Švejnarovi ke zvolení prezidentem. S nikým dalším prý ČSSD nejedná. Reagoval tak na informace LN, podle nichž se sociální demokraté spolu s komunisty chystají do druhé volby nasadit Jiřího Dienstbiera.

Za předčasnou označil Paroubek na tiskové konferenci otázku, koho by ČSSD podporovala, kdyby se parlamentu nepodařilo zvolit hlavu státu ani ve třech kolech první volby, a musela by tak následovat druhá volba.

Reagoval tak na informace, podle nichž se mezi komunisty a některými sociálními demokraty již teď spekuluje o tom, že v případné druhé volbě by mohl proti současnému prezidentovi Václavu Klausovi kandidovat exministr zahraničí Jiří Dienstbier. O něm ČSSD původně uvažovala, nakonec se ale nejsilnější opoziční strana přiklonila ke Švejnarovi. Podle socialistů má totiž tento liberální ekonom v parlamentu větší šanci zvítězit, než by měl vyhraněně levicový kandidát.

Paroubek dnes novinářům řekl, že Švejnar podle jeho názoru vyhraje již v první volbě a jakékoli spekulace o tom, co by bylo, kdyby přišla na řadu druhá volba, jsou zatím nadbytečné.

Bude volba tajná?

Na výsledek prezidentské volby bude mít zřejmě vliv i to, jakým způsobem budou nakonec zákonodárci hlasovat. Mohou volit buď veřejně, kdy je jasné, kdo koho podpořil, nebo tajně, kdy vhazují lístky do uren, a zpětně tak nelze zjistit, jak kdo hlasoval. Řada sociálních demokratů usiluje o to, aby parlament volil prezidenta ve veřejné volbě. Mezi zastánce veřejného hlasování patří třeba Paroubek, ale především místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath. Momentálně se však zdá, že většina zákonodárců ostatních stran dává přednost tajné volbě.

Rath na dnešní tiskové konferenci připustil, že parlament se asi přikloní k tajnému hlasování. On i Paroubek ale dál podporují veřejné. Předseda ČSSD dodal, že i kdyby byla volba tajná, neviděl by v tom žádnou tragédii.
Lidovky.cz
  • 92Diskuse