13. května 2006 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Volby

Paroubek se stal předsedou ČSSD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 113Diskuse
Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: Martin ŠtěrbaČTK

PRAHA Premiér Jiří Paroubek se stal předsedou ČSSD. Do čela strany jej zvolili drtivou většinou delegáti dnešního mimořádného sjezdu. Sociální demokracii dosud provizorně vedl místopředseda Bohuslav Sobotka.

Hlas mu odevzdalo téměř 92 procent delegátů - z 521 hlasujících ho podpořilo 479 sociálních demokratů. Sedm lístků bylo neplatných, výslovnou podporu mu nedalo jen 35 delegátů.

Po nástupu do Strakovy akademie Paroubek dokázal stranu oslabenou vládní krizí postavit na nohy, výrazně zvýšit její preference a znovu ji dostat do hry o volební vítězství v červnových volbách. Jeho cílem je potřetí za sebou přivést ČSSD k vítězství a zůstat nejsilnější vládní stranou.

Předsedou krátce před klíčovým hlasováním byl zvolen mimo jiné proto, aby ho prezident Václav Klaus, kterého ČSSD viní z nadržování ODS, nemohl "vyšachovat" z povolebních vyjednávání. Po volbě předsedy rozhodnou delegáti o funkci místopředsedy, kterou dosud
zastával Paroubek. Do nejužšího vedení by se měl vrátit ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který také nemá soupeře.

Tři týdny před sněmovními volbami také Paroubek vyzval své stranické kolegy, aby v rozhodující fázi kampaně zmobilizovali všechny síly. "Záleží jen na naší aktivitě, protože pravda, argumenty a skutečné výsledky jsou na naší straně," uvedl Paroubek, kterého má dnešní sjezd zvolit řádným předsedou strany. Nemá soupeře, a tak se očekává jeho suverénní vítězství, které má demonstrovat jednotu a sílu strany před rozhodujícím kláním o budoucí vládu.

Paroubek nastupoval do premiérského křesla loni v dubnu za situace, kdy byla ČSSD v krizi po pádu vlády Stanislava Grosse. Nyní je ve hře o volební vítězství.

Paroubek delegátům řekl, že ČSSD se nyní musí soustředit na vítězství, na příští koalice podle něj strana teď nemá myslet. Podle průzkumů je druhá, favoritem zůstává opoziční ODS.

Výčet úspěchů není podle Paroubka jen samoúčelným holedbáním, ale nezvratným důkazem, že sociální demokracie umí vládnout. Naopak vláda ODS by podle něj přinesla jen nezodpovědné a nikde nevyzkoušené experimenty a citelné zhoršení životních podmínek většiny občanů. "Buď pokrok a vzestup, anebo chaos a diktát pravice," uvedl Paroubek v bilančním projevu.
Lidovky.cz, ČTK
  • 113Diskuse