Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Paroubek: V pozici toho bránícího se Žida jsme teď my

Česko

  19:37
Před deseti dny vyhlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek mediální blokádu pěti tištěných titulů včetně LN. Vydržela však jen do neděle, kdy šéf sociálních demokratů poskytl Lidovým novinám rozhovor. Přinášíme jeho nezkrácenou verzi.

Rozhovor pro LN. Jiří Paroubek. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Platí ještě bojkot vybraných novin a časopisů?
Tak především bych chtěl říct, že žádný bojkot neexistuje. My zasíláme servis všem novinám, to co jsme nedělali, tak to je to, že třem deníkům neodpovídáme na jejich otázky.A pokud budu mít možnost vysvětlit důvody, proč to tak bylo, tak je možné to ukončit.

Jaké důvody to tedy byly? Dřív jste mluvili o tom, že jsme svým nenávistným psaním přispívali k nenávistné atmosféře v kampani.
Pokud jde o ty týdeníky, s těmi nekomunikuji už několik měsíců. Zejména pokud jde o Reflex, tam je to notorická záležitost a nemá smysl nic moc měnit z principu. Zejména v těch dnech a týdnech, které předcházely fyzickému útoku na Bohuslava Sobotku, to byla kumulace několika příhod. Zaplápolal stánek sociální demokracie v Plzni, den předtím se objevil plakát s nepřímou výzvou k mému zavraždění – Jiří Paroubek bude prvním zavražděným prezidentem České republiky.

Nic z toho si ty deníky asi neobjednaly...
No, a další záležitost byla, že došlo k vržení lahve s utopenci na našem mítinku v Kladně, a kdyby to bývalo šlo do tisícihlavého davu a ne náhodou do deštníku jedné z pracovnic Lidového domu, tak asi byl někdo zabit nebo vážně raněn. A zejména v těch třech denících docházelo k nenávistnému psaní vůči sociální demokracii, což podle našeho názoru – a na tom jsme se jako lídři kandidátek sociální demokracie shodli – vytvořilo určitou společenskou atmosféru. Nebyl jsem to já, kdo sám na sebe zorganizoval mediální štvanici.

Pokud bych teď přistoupil, že je pravda, co říkáte – jak si vysvětlujete tón, jímž se o vás ve zmíněných novinách píše?
Já chápu, že jsou to média jiné politické orientace. Možná, že je to spontánní, ale je mi to vcelku jedno. My jsme reagovali na nastalou situaci a myslím, že poté došlo přece jen k jistému opadnutí toho napětí. A myslím, že dneska máme 14 dní před volbami a trendy v české společnosti jsou natolik nastaveny, že jestli budeme v dialogu s médii nebo ne, je v zásadě jedno. Nicméně v zájmu občanů je, aby měla tato média možnost s námi hovořit.

Co si myslíte, že novináře vede k psaní proti Vám? Sami tvrdíte, že vám to připravilo problémy na mítincích.
Samozřejmě to vytváří určitou atmosféru a jestli se objeví plakát s podobným obsahem, jak jsem o tom hovořil, a ta média dávají najevo, že se to může, tak to vytváří určitou náladu ve společnosti. Když vezmu některá vydání vašich novin, tak kdyby nebyl Jiří Paroubek, tak nemáte o čem psát. Kdybyste udělali totéž co Mladá fronta DNES, že ve čtvrtečním vydání z novin vynechala moje jméno, tak byste neměli o čem psát. Ruku na srdce.

Hm – a čím to, že všechny celostátní deníky s výjimkou bývalého orgánu KSČ o vás takhle píší?
Tak asi je to zaměřením jejich vydavatelů, které je velmi konzervativní. Ale já bych neřekl, že všechny celostátní noviny o mně takhle píšou, co Deníky Bohemia? A to jejich majitelé určitě nejsou přátelé demokratických socialistů. A pokud jde o deník Právo, tak to nemá dneska s Rudým právem nic společného, to byste musel stejným způsobem kádrovat i vaše redaktory a přispěvatele. Možná že víte, že pan Rejžek byl redaktorem Rudého práva...

Nebyl.
Ale. Samozřejmě že jsou lidé, kteří si to velmi dobře pamatují. No dobře – tak ve vašem vydavatelství je také pan Páral, který byl redaktorem Rudého práva, takže přestaňme tyhle věci kádrovat. V Právu jsou dneska někde úplně jinde, já neříkám, že o nás píší skvěle, já bych si to představoval jinak, ale je to kritický způsob psaní pro mě akceptovatelný a není to o nenávisti. U vás se projevuje nenávist, která někdy přechází až k patologické nenávisti. Takový komentář pana Kamberského – a to není nic výjimečného v tom, co se u vás objevuje (Jiří Paroubek předčítá z papíru – pozn. red.): Paroubek pochopil, že Slovanům vláda společenské spodiny zas tak nevadí. Nezdá se vám to přece jen trapné?

Počkejte, vy dlouhodobě oslovujete řekněme nižší vrstvy společnosti a pokoušíte se je oslovovat rabiátskou rétorikou.
Já to vidím trošku jinak. Já si myslím, že vyrábíte ve společnosti představu, že na jedné straně je někdo nóbl – to jste vy a řekněme voliči pravice – a pak je ten oranžový póvl.

Co jste citoval, byl komentář, názor. Vy si myslíte, že takhle píšeme i ve zpravodajství?
Ano. A nejste sami.

A my někde píšeme, že voliči sociální demokracie jsou póvl?
Takhle to vyjádřil třeba pan Kalousek a já si nevšiml, že byste ho odsoudil. A to, že vy píšete, že kdo nevolí sociální demokracii, je vlastně nóbl, tak mně to nepřipadá normální.

Čím si to, čemu říkáte nenávistný tón, vysvětlujete? Že jste levicová strana, nebo že to je osobně proti vám?
Tím, že jsme levostředová strana, že dlouhodobě vedeme průzkumy veřejného mínění, že si myslíte, že vyhrajeme volby, že se vám to příčí, a pak samozřejmě potřebujete nějakého takového pěkného nepřítele. Tak předsedu sociální demokracie démonizujete. Když to bude hlupák, který se dostane se stranou na osm procent, tak si z něj budete dělat srandu.

Například Vladimír Špidla nijak démonizován nebyl.
No, ale on byl na těch osmi procentech. V roce 2002 možná ne, ale pak se tam rychle dostal. Ale že by se ho brutální útoky médií netýkaly, to není pravda, že by jeho přijímání bylo skvělé. To tak vypadá až teď dodatečně. Dnes se tu kombinuje několik vlivů. To znamená způsob vedení volební kampaně ODS, pan Langer a pan Finkelstein, což je člověk, kterého si už v Americe žádný seriózní politik k vedení volební kampaně nenajme, takže on působí ve východní a střední Evropě. A do toho zapadá i ten způsob psaní tří našich médií. Já věřím, že to byl exces, protože teď se mi přece jen zdá, že se to změnilo.

Ještě k té spodině a póvlu. Není to dáno také tím, že vy sám jste byl blízko lidí typu pana Kočky, a člověk potom vidí, jací lidé se sejdou na pohřbu jeho syna?
Ale v čem jsem byl blízko lidí, jako byl pan Kočka? My nejsme přátelé, on je přítel stranický. My si říkáme přátelé ve straně. My jsme se nikdy rodinně nestýkali, to je mýtus. Pan Kočka pracuje v rámci sociální demokracie, za ta léta, co ho znám, udělal, a nejen pro sociální demokracii, desítky dobročinných akcí. Ale to neznamená, že je můj poradce nebo osobní přítel. Já mám úplně jiné osobní přátele.

Pan Kočka za vámi chodil na Úřad vlády, když jste byl rok ve funkci premiéra. To mi tehdy normálně na mikrofon potvrdil váš vedoucí spolupracovník.
To chodil Václav Kočka mladší a ne za mnou. Takový ty kolotočářský představy, jestli mě někdo chce urážet, to nemá žádný relevantní základ.

A jak si mám vysvětlit střílení na prezentaci vaší knížky?
To nebylo na prezentaci, ale po prezentaci. Já přeci neodpovídám za 300 nebo 400 lidí, kteří tam byli.

Vy jste na pohřbu pana Kočky nebyl, ale asi jste viděl fotografie. Sešla se na Břevnově společenská spodina?
Pane Kaisere, tento způsob rozhovoru nemá smysl. Jak se týká mě pohřeb pana Kočky? Mě se toto společenské prostředí netýká. Panu Kalouskovi taky zastřelili švagra a vy o něm nemluvíte jako o kriminálníkovi. Má od něj dokonce byt za velmi podivných okolností, já od pana Kočky nemám vůbec nic. Do tohohle způsobu jste se vy tři média dostaly.

Ale vy se od tohoto prostředí minimálně nedistancujete.
Mě se to prostředí netýká, chápete mě?

Zpátky k novinářům? Nenapadlo vás, že u nich vyvoláváte antipatie svým neliberálním vystupováním?
Víte, já myslím, že je to něco jiného. Já myslím, že když má novinář plat 50 tisíc, tak je jeho jediným zájmem, aby byla rovná daň, aby tady byly nízké daně. Co se týká těch lidí s nízkými příjmy, tak to je těm novinářům úplně jedno. A mně to jedno není. Pravicovost novinářů je odvozena od jejich příjmové struktury. To je všechno. A když vy máte ultrakonzervativní vydavatele – a oni jsou v Německu bráni jako ultrakonzervativní -, tak se samozřejmě očekává, že jeden deník ve vydavatelství bude konzervativní a jeden deník liberálně-konzervativní.

Možná mnoha novinářům vadí, že vy se v míře za posledních dvacet let nevídané snažíte určovat, jak se o vás má psát.
To je přece jinak. Já bych tu použil slova jednoho levicového novináře, který dal krásný příměr z křišťálové noci: Vida ho Žida, on se ještě brání, kope kolem sebe. V tý pozici toho Žida jsme my. Vy na nás takovýmhle způsobem útočíte a my se bráníme. Já jen chci, aby to bylo korektní.

Čím se vaše situace podobáte situaci Žida za křišťálové noci? Jak on se mohl bránit? Vy jste velmi mocná strana.
Mně nepřipadá, že jsme nějak mocní a že vám třeba můžeme zasahovat do chodu tisku. To jsme někdy dělali?

Pomáhá vám s vaší mediální strategií Jaromír Soukup? (vlivný majitel reklamní agentury Médea blízký ČSSD – pozn. red.)
To je úplně irelevantní otázka.

Počkejte, pan Soukup tu ovládá minimálně polovinu trhu s inzercí. A to je objektivně mocná páka.
A vám ve vašem nenávistném psaní posledních týdnů pan Soukup nějak bránil?

Našim novinám zrovna pan Soukup reklamu nedává.
My chceme korektní psaní. Problém novinářů, jako jste vy, je, že si myslí, že my jsme protirežimní strana. A to skutečně nejsme.

Rozhovor pro LN. Jiří Paroubek s manželkou Petrou a dcerou Margaritou.

Po studentských volbách zůstal dojem, že jste se snažili zabránit, aby jedna společenská skupina vyjevila svůj názor. Pak se nedivte, že působíte neliberálně.
Najděte mi jediný můj výrok v tomto směru. Já nevím, co dělali naši hejtmani, já jsem tu anketu přivítal a požádal o zveřejnění výsledků.

Po delší době.
Mě se na to taky nikdo neptal. Proč jste se mě na to nezeptal?

Krajští hejtmané za ČSSD dělají politiku nezávisle na Vás?
Samozřejmě. Vy si myslíte, že já všechno centralizuji? To je legrační.

Jiný případ: na aktuálně.cz psali o tom, že váš sponzor Tomáš Melich spolupracoval s StB. Vy jste reagovali tak, že za tím je ODS. Víte, že zákon umožňuje komukoliv žádat materiály StB na kohokoliv?
My se vyhýbáme všem takovýmto nechutnostem, ať s nimi přichází Langer nebo vy. Já jsem rozhodl o jedné věci: ačkoliv nepochybuji o tom, že pan Melich vyhraje u soudu, protože žádný vázací akt nepodepsal, já se nechci dohadovat o těchto věcech, já chápu, že oni by z něj dělali zločince. Takže my těch zhruba 13 milionů korun od něj dáme do notářské úschovy a počkáme, jak se vyvine jeho soud. Ta paní redaktorka dostává zadání od lidí, kteří jsou navázaní na pana Langera, to jsou notoricky známé věci. Chcete, abych hovořil o vazbách dalších lidí na pana Langera? Třeba pan Hrbáček z Českého rozhlasu. Pane redaktore, já tu nebudu probírat jednotlivé pseudokauzy, myslím si, že jsem sem přišel, abych vám řekl, že jste psali hnusně, v posledních dnech se to přece jenom trošku uklidnilo, my jsme vám proto neodpovídali na otázky, a pokud ty otázky nebudou skandalizačního charakteru, my na ně budeme odpovídat. Víc k tomu nechci dodat.

Mluvil jste o tom, jak Ivan Langer inspiruje různé novináře. Víte o tom, že takhle vystupuje pan Tvrdík?
A které novináře ovlivňuje pan Tvrdík, abych věděl?

Například dost často volá do vedení České televize a například si vymiňuje, koho a kdy mají pozvat do studia?
Tak to opravdu nevím a pochybuji o tom. Na starost Českou televizi má u nás někdo jiný. Kdo, to nechme stranou, protože byste jenom místo jména Tvrdík dosadil nějaké jiné. Já netvrdím, že se pan Tvrdík nemůže občas s někým pobavit, to určitě může, ale nemá ČT na starost.

Při aféře Pandury si například nadiktoval, že s ním jeho oponent z MfD nebude sedět ve studiu.
Já vůbec nevím, o co jde. Pane redaktore, moje trpělivost už je u konce. Já jsem vám řekl, co jsem vám potřeboval říct. Já jsem přišel, abych vám sdělil důvody, proč jsme s vámi nehovořili, proč si vymiňujeme, že pokud budou otázky skandalizační – a tyto vaše otázky se velmi blíží skandalizačním otázkám – tak s vámi nebudeme mluvit. Nevím, proč bych si měl nechat líbit všechno.

Můžete vyloučit, že jste si před televizní debatou krajských lídrů v Ústeckém kraji vymínil, že nebudete ve studiu s Milošem Zemanem, a že se kvůli tomu musel měnit průzkum, který Zemanovcům naměřil nad pět procent?
Pane redaktore, vaše otázka svědčí o tom, že trpíte zřejmě nějakou nemocí. Říká se tomu paranoia.

Já vím od několika lidí z ČT, že tlak z Lidového domu je mnohem vyšší než od ostatních stran.
Já vidím, že jsme se rozhodli velmi dobře, že jsme s vámi nehovořili. Pokud mně budete klást takové otázky do budoucna, nebudu s vámi hovořit ani nadále. Tohle je blud a nesmysl. Pan Zeman se v průzkumech veřejného mínění pohybuje kolem tři procent. Já nevím, proč bych se panem Zemanem měl zabývat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!