Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Patří do top 10 největších diamantů. Dostanou nálezci v Sierra Leone podíl z miliardy?

Svět

  7:00
FREETOWN/PRAHA - Kámen velký jako pěst našla skupina horníků v diamantovém dole v africkém Sierra Leone. Byl oranžový a posetý červenými fleky. Málem jej zahodili, protože se nepodobal typu, který hledají. Přesto jej dali na prozkoumání místnímu překupníkovi diamantů. Udělali dobře, se 706 karáty patří do desítky největších diamantů historie. Strhla se však nezvyklá debata o tom, co s kamenem dělat dál.

Jeden z deseti největších diamantů světa nalezený letos v Sierra Leone. foto: Twitter: @ForbesLife

„Výraz na obchodníkově tváři mě utvrdil v tom, že jsme našli něco neobvyklého,“ řekl americkému listu New York Times (NYT) reverend Emmanuel Momoh, který je předákem šťastného týmu kopáčů. Dozvěděl se, že cena nevzhledného kamene je až 50 milionů dolarů (přes 1,26 miliardy korun).

Ve Středomoří možná utonulo bezmála 150 afrických migrantů

Sierra Leone dovoluje horníkům prodávat diamanty do určité velikosti, ale vyžaduje po nich, aby velké předali vládě. Teoreticky pak výnosy mají jít nálezcům, vláda získá pouze nespecifikovanou daň. Častokrát však větší kameny končí na černém trhu a státu nepřipadne vůbec nic.

Momoh se rozhodl, že neuvěřitelný nález předá vládě západoafrického státu, místo, aby jej prodal sám. Kvůli podezřením o vládní korupci se však na sociálních sítích rozvinula debata, jestli jeho rozhodnutí bylo správné. Podle některých může výdělek z daně pomoct státu, který byl rozvrácen válkou a epidemií eboly. Pro jiné je bláznem, že vládě věří.

Prezident západoafrické země Ernest Bai Koroma se snažil uklidnit občany v televizním vystoupení. „Věřím, že takový diamant by měl být veřejně prodán, abychom znali jeho cenu. Spravedlivě pak můžeme rozdělit, co patří nálezcům a co vládě,“ řekl Koroma.

Výdělek už se jednou ztratil

Diamanty jsou zdrojem kontroverzí v Sierra Leone i jinde v Africe dlouhodobě. V občanské válce používali povstalci proti vládě drahocenné kameny pro financování svého snažení. Byly i na zrodu války, když rebelové začali podle vlastních slov bojovat proti zahraniční kontrole dolů. Ekonomika však stagnovala, protože některé regiony byly úplně závislé na těžbě diamantů.

Válka skončila a podmínky v dolech se zlepšily. Podezření z korupce jsou však stále všudypřítomná a pašování diamantů běžné. Strach z toho, že nálezci nebudou mít z prodeje jednoho z největších diamantů nic, živí i podobný případ z roku 1972.

Tehdy našli horníci ještě větší kámen, vážící 968,9 karátu. Pod jménem Hvězda Sierra Leone byl prodán newyorskému klenotníkovi za 2,5 milionu dolarů (v současné době by to bylo asi 360 milionů korun). Výnosy ale zmizely a přispěly k zhoršení ekonomické situace poměrně čerstvě nezávislého západoafrického státu.

Pastor Momoh ve svém malém společenství v regionu Kono na východě země prodává arašídy a vlastní hornickou licenci, díky níž na malém diamantovém poli šest let vede malou skupinu horníků. Bez licence není možné těžit, proto se lidé sdružují s vlastníky pozemků, které je mají, jako je Momoh.

Dělníci ani vlastníci licencí přesto nemají nijak valné výdělky, pracují v těžkých podmínkách, které při nekontrolovaných výkopech mnohdy vedou k smrtelným nehodám. Nálezci jsou často tak zoufalí, že jsou ochotní prodávat kameny pod skutečnou hodnotou.

Pastor vládě věří

Většina překupníků pochází stále ze zahraničí, Libanonu, Gambie či Mali. Podle vlády drahé kameny ze země přepravují tajně, aby se vyhnuli placení daní.

„Diamantovému byznysu dominují cizinci. Nechci je obviňovat všechny, ale odrazují lokální horníky, aby předávali diamanty vládě a místo toho mohli propašovat kameny ze země sami,“ popsal pro NYT náčelník z města Tankoro v regionu Kono Paul Saquee. Horníci naopak obviňují vládu, že výnosy z prodeje diamantů nejdou zpět nálezcům, i dílem zahraničních firem, které údajně vládu uplácejí.

Momoh však vládě věří. Ačkoliv libanonský obchodník, o jehož radu žádal, chtěl věc utajit, Momoh předal diamant místnímu náčelníkovi. Kámen proto putoval do centrální banky země spolu s dokumentem o Momohově vlastnictví.

Podle mluvčího vlády Alhaji Ajibu Jalloha existuje několik zájemců o koupi. Veřejnost prý bude informovat přes rozhlas a televizi. „Rozumíme pochybám o tom, kdo bude těžit z prodeje diamantu. Proto ale chceme, aby bylo vše transparentní. Pastor dostane svůj podíl, celá jeho komunita také a všichni další, kteří jsou do věci zapojeni, budou také profitovat,“ řekl mluvčí.

Momoh potvrdil, že je neustále v kontaktu s představiteli vlády a opakovaně mu bylo slíbeno, že o zisk nepřijde. Má jen trochu starosti, jak vysoký jeho podíl opravdu bude. „Chci pomoct naší komunitě a zároveň se nechci stát za 10 nebo 15 let žebrákem,“ uzavřel věc reverend.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!