29. června 2015 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Patti Smith oslavila v Glastonbury dalajlamovy narozeniny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Patti Smith s dalajlámou na festivalu v Glastonbury 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patti Smith s dalajlámou na festivalu v Glastonbury 2015. | foto: Reuters

Glastonbury Zpěvačka Patti Smith při svém víkendovém vystoupení na festivalu v britském Glastonbury vzdala poctu duchovnímu vůdci dalajlamovi, který byl hostem festivalu a za pár dní oslaví 80. narozeniny. Smith pozvala dalajlamu na pódium a přečetla na jeho počest krátkou báseň.

Dalajlama předtím vystoupil v rámci speciálního diskusního panelu a pronesl řeč, v níž mimo jiné podpořil nedávno vydanou papežovu radikální zprávu o klimatických změnách, které se podle něj dotýkají budoucnosti celého lidstva. Vůdce vyzval také k nutnosti vytvářet větší tlak na vlády, aby zabránily nadužívání fosilních paliv a odlesňování pralesů a investovaly více do ekologičtějších energetických zdrojů. 

Mluvil také o poselství lásky a tolerance. „V Sýrii a Iráku i jinde zabíjejí jiné lidské bytosti. Nemyslitelné. Nejhorší na tom konfliktu je zabíjení jiných ve jménu víry. Nemyslitelné,“ citoval dalajlamu server listu The Guardian. Všechna velká náboženství podle duchovního vůdce nesou poselství lásky, tolerance a spravedlnosti, i tyto hodnoty však někteří zneužívají k vytváření rozkolu.   

Dalajláma s narozeninovým dortem na festivalu v Glastonbury 2015.
Dalajláma s Patti Smith. Glastonbury 2015.

Patti Smith pozvala dalajlamu na velké Pyramidové pódium během svého koncertu, aby oslavila jeho blížící se 80. narozeniny, které tibetský duchovní vůdce oslaví 6. července. 

Zpěvačka věnovala dalajlamovi speciální narozeninovou báseň. “Glastonbury je festival všech lidí a bylo by moc krásné, kdyby festival popřál jeho svatosti šťastné narozeniny,“ prohlásila Smith, kterou v jejím přání podpořil přítomný dvoutisícový dav. 

„Drazí bratři a sestry, opravdu si vážím toho, že tolik lidí vyjádřilo svou vřelost,“ řekl Dalajlama, který se pak obrátil k hudebníkům na pódiu a prohlásil: „Většina z vás má bílé vlasy, ale hlas a fyzický projev jsou velmi mladistvé. To dává povzbuzení i mě. Je mi teď osmdesát, ale měl bych být aktivnější, jako vy,“ dodal. 

Lidovky.cz
  • 0Diskuse