Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Paul Allen bojuje s rakovinou

Česko

Miliardář a investor Paul Allen, který s Billem Gatesem v roce 1975 založil Microsoft, onemocněl rakovinou lymfatického systému a nyní podstupuje chemoterapii.

SAN FRANCISCO Spoluzakladatel Microsoftu a známý investor Paul Allen (56) onemocněl Nehodgkinským lymfomem, což je jedna z forem rakoviny mízních uzlin.

Po šéfovi společnosti Apple Stevu Jobsovi, který musel podstoupit transplantaci jater, je letos již druhým zakladatelem amerického počítačového průmyslu, který vážně onemocněl.

Rakovinu lékaři Allenovi diagnostikovali na začátku tohoto měsíce a okamžitě zahájili chemoterapii. V e-mailu, který poslala zaměstnancům Allenovy investiční firmy Vulcan Inc. jeho sestra Jody Allenová, stojí, že se jedná o difuzní velkobuněčný B-lymfom, což je vcelku běžná forma rakoviny mízních uzlin. Podle National Cancer Institute v Bethesdě v Marylandu onemocní letos tímto onemocněním 66 tisíc Američanů a 19 500 z nich této nemoci podlehne. Prognóza a druh léčby závisí na stupni a typu onemocnění.

Jednou už rakovinu porazil

Allen již přitom jednou rakovině mízních uzlin čelil. V roce 1983 se vyléčil z Hodgkinovy nemoci. „Je to špatná zpráva pro Paula a jeho rodinu. Ale ti, kteří znají Paulův příběh, vědí, že před více než 25 lety porazil Hodgkinovu nemoc a je optimistický v tom, že to porazí i nyní,“ uvedla Allenová a dodala, že se Allen cítí „O. K.“, stále pracuje a nehodlá na svém působení ve Vulcanu nic měnit.

„Melinda a já na Paula a jeho rodinu myslíme a modlíme se za ně. Paul patří mezi mé nejbližší přátele a vím, že je to silný a odolný člověk,“ komentoval zprávu o Allenově onemocnění Bill Gates, jeho dlouholetý přítel a bývalý společník z Microsoftu. Právě kvůli svému prvnímu onemocnění rakovinou Allen v roce 1983 Microsoft opustil. Po uzdravení založil investiční společnost Vulcan Inc. a jejím prostřednictvím investoval do řady technologických firem, jako je například kabelová společnost Charter Communications Inc. nebo kalifornský poskytovatel bezdrátového internetu Metricom Inc. Podpořil také projekt SpaceShipOne, který v roce 2004 vyhrál cenu 10 milionů dolarů vypsanou nadací X Prize Foundation, za let soukromé kosmické lodi s posádkou na hranici vesmíru.

Allen se však neomezuje pouze na technologické firmy. Jeho společnost investovala do farmaceutických firem BiPar Sciences Inc. a Seattle Genetics Inc., které se zabývají vývojem léků proti rakovině. Allen navíc patří prostřednictvím své nadace k donátorům seattleského centra pro výzkum rakoviny Fred Hutchinson Cancer Research Center.

Kromě toho se Allen výrazně angažuje i ve sportu a v umění. Vlastní tým amerického fotbalu Seattle Seahawks, klub kopané Seattle Sounders FC a basketbalový tým Portland Trailblazers. Také podpořil seattleské muzeum hudby a sci-fi, které sídlí v pestrobarevné budově navržené slavným americkým architektem Frankem Gehrym v bývalé průmyslové čtvrti Lake Union.

Podle říjnového vydání ekonomického magazínu Forbes byl Allen na 17. místě žebříčku nejbohatších Američanů s majetkem 11,5 miliardy dolarů. V roce 1999 byl přitom s majetkem 40 miliard dolarů na druhém místě a loni byl s 16 miliardami dvanáctý.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč