18. února 2013 14:32, aktualizováno  15:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pedofil Dutroux zůstává ve vězení. Začal by znovu, tvrdí jeho matka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Marc Dutroux u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marc Dutroux u soudu | foto: Reuters

Belgický soud zamítl žádost pedofilního vraha Marca Dutrouxe o propuštění do domácího vězení. Podle soudu hrozilo, že by znovu páchal zločiny. Dutroux byl před devíti lety odsouzen na doživotí za únosy, znásilňování a vraždy malých dívek. Většina Belgičanů vraha považuje za nejhrůznějšího zločince, který kdy v jejich zemi žil.

Přestože se Dutroux pokoušel argumentovat, že už nepředstavuje nebezpečí, moc velké šance na úspěch se jeho žádosti nedávaly. Navrhoval také, že by setrval v domácím vězením a nosil by elektronický náramek. Nic z toho ale soud nepřesvědčilo.

"Neexistuje žádné opodstatnění pro propuštění a dohled pomocí elektronického náramku," citovala z verdiktu agentura AFP. Soud také došel k závěru, že "není žádná vyhlídka", že by se Dutroux znovu začlenil do společnosti. On sám u dnešního soudního stání nebyl.

Jen pár hodin před verdiktem soudu byla zveřejněna varovná slova jeho matky, která se vyjádřila v podobném duchu. "Jsem si jistá, že začne znovu," řekla 78letá Jeannine Dutrouxová časopisu Le Soir. Matka neblaze proslulého násilníka a vraha malých děvčat se přitom doposud veřejně k případu nevyjadřovala. Podle světových agentur je to vůbec poprvé, co takto promluvila od roku 2004, kdy byl její syn odsouzen na doživotí.

Není na propuštění připraven
"Marc není na propuštění připraven," uvedla dále jeho matka. "Stále chce odpovědnost za to, co udělal, přenést na někoho jiného." Časopis Le Soir, se kterým mluvila, normálně vychází ve středu. Kvůli rozhovoru ale bylo jeho vydání uspíšeno na pondělí, aby se na stáncích objevil ještě před vynesením verdiktu.

Dutrouxův případ budí nadále velkou pozornost nejen kvůli brutalitě hlavního aktéra, ale i kvůli nepřesvědčivému přístupu belgické policie při vyšetřování. Strážci pořádku jednou dokonce navštívili jeho dům, kde skrýval dvě osmileté dívky, ale policie je neobjevila. Později byly dívenky nalezeny mrtvé. V roce 1998 se zase Dutrouxovi dokonce podařilo uprchnout z vazby, krátce poté byl ale opět zadržen.

Pozdvižení vyvolalo i loňské podmínečné propuštění Dutrouxovy bývalé manželky - a také spolupachatelky - Michelle Martinové. Ta si odseděla necelou polovinu z 30letého trestu a nyní žije v klášteře.


Petr Pešek , jvJana Vrubelová
  • 0Diskuse