25. ledna 2010 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Peking manželským párům povolí mít dvě děti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PEKING Úřady v čínském hlavním městě Pekingu povolí manželským párům pořídit si druhé dítě, a to i v případech, kdy jeden z rodičů pochází ze sourozenců. Napsal to dnes čínský list China Daily.

V současnosti smějí páry mít dvě děti pouze v případě, pokud jsou oba partneři jedináčci. Rovněž páry, které jsou bez potomků v dalším manželském svazku, přišly o dítě nebo mají potomka handicapovaného, si budou moci pořídit druhé dítě.

Zároveň s početím druhého dítěte nebude jako dosud nutné čekat čtyři roky od narození prvního. "Páry by měly mít právo rozhodnout, jestli chtějí druhé dítě," prohlásil zástupce pekingské komise pro populaci a plánování Pcheng Jü-chua.

Každý rok se v čínské metropoli narodí 60.000 až 70.000 dětí, ovšem porodnost v Pekingu má negativní růstovou tendenci.

"V souladu s přírodním zákonem o vyrovnaném střídání lidského rodu by každá žena měla porodit 2,1 dítěte. V Číně je tento poměr 1,8, zatímco v Pekingu je to pouze jedno dítě," upozornil Pcheng.

Nejlidnatější země světa reguluje počet dětí v rodině už od konce 70. let 20. století, aby zabránila populační explozi. Městským rodinám bylo povoleno pouze jedno dítě, druhé dítě měly povoleny rodiny v některých venkovských oblastech - především pokud prvorozená byla holčička.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz