26. listopadu 2013 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Peking narušuje stabilitu v regionu, kritizuje Austrálie Čínu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Čínské lodě u sporného souostroví ve Východočínském moři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské lodě u sporného souostroví ve Východočínském moři | foto: ČTK

PEKING/SYDNEY Austrálie v úterý oznámila, že si předvolala čínského velvyslance kvůli novým opatřením, které Čína zavedla ve vzdušném prostoru nad ostrovy ve Východočínském moři. Peking žádá, aby se všechna letadla nad souostrovím, o něž se Čína pře s Japonskem, řádně identifikovala, jinak proti nim hrozí zasáhnout.

Dvě největší japonské letecké společnosti se podle úterní zprávy agentury AFP rozhodly tomuto opatření podřídit. Naprostá většina Číňanů s kontrolou letového provozu nad Východočínským mořem podle průzkumu veřejného mínění souhlasí.

Austrálie si v pondělí předvolala v této věci čínského ambasadora a uvedla, že postup Číny není ve zmíněné oblasti prospěšný. "Načasování a způsob, jakým Čína toto opatření oznámila, neprospívají situaci, vezmeme-li v úvahu stávající napětí v tomto regionu. Nijak nepřispějí ke stabilitě oblasti," konstatovala v prohlášení australská ministryně zahraničí Julie Bishopová. "Ministerstvo zahraničí a obchodu si (v pondělí) předvolalo čínského velvyslance, aby ho informovalo o obavách australské vlády a požádalo o vysvětlení čínských záměrů," dodala.

VÍCE ZDE:

O ostrovy soupeří Čína s Japonskem

Čína v sobotu oznámila, že zahajuje "mimořádná obranná opatření" proti letadlům, která se nebudou řádně identifikovat ve vzdušném prostoru nad sporným souostrovím ve Východočínském moři. To ovládají Japonci a nazývají ho Senkaku, zatímco Číňané mu říkají Tiao-jü. Státní tisková agentura Nová Čína v sobotu zveřejnila mapu a souřadnice nově ustavené "identifikační zóny vzdušné obrany Východočínské moře", která pokrývá většinu oblasti sporných ostrovů. Japonsko a Spojené státy proti tomu následně diplomaticky protestovaly.

Sporné souostroví Senkaku/Tiao-jü leží ve Východočínském moři

Sporné souostroví Senkaku/Tiao-jü leží ve Východočínském moři

Většina asijských leteckých společností nicméně již oznámila, že budou Pekingu hlásit své letové plány, než vstoupí do letového prostoru nad spornými vodami, napsala v úterý agentura Reuters. Tyto aerolinie tímto de facto uznávají autoritu Pekingu nad nově vyhlášenou zónou.

Mezi aeroliniemi, které se rozhodly podřídit, jsou i obě největší japonské společnosti Japan Airlines (JAL) a All Nippon Airways (ANA). Jejich postoj je v přímém rozporu s pozicí japonské vlády. Aerolinie uvedly, že ke svému rozhodnutí dospěly v zájmu bezpečnosti cestujících. "Bezpečnost je naší absolutní prioritou. Musíme vyloučit jakýkoli možný katastrofický scénář," zdůraznil mluvčí společnosti ANA.

Většina Číňanů stojí za Pekingem

S jednostrannými opatřeními Číny ve Východočínském moři souhlasí většina obyvatel Číny. V průzkumu veřejného mínění deníku Global Times, který je známý svými nacionalistickými postojí a blízkostí k vládnoucí komunistické straně, se téměř 85 procent dotázaných vyjádřilo, že daná letecká zóna přispěje ke vzdušné bezpečnosti země.

Souostroví Senkaku/Tiao-jü je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě jsou tam i ložiska zemního plynu. Oblastí vedou i významné námořní trasy. Konflikt o ně se vystupňoval loni v září, kdy se Japonsko rozhodlo odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví od soukromých vlastníků. To v Číně vyvolalo mohutné protijaponské protesty.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!