Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Doživotí pro disidenta Tohtiho? Peking stvořil ujgurského Mandelu

USA

  18:00
PEKING/PRAHA - Západem velmi bedlivě sledovaný případ bojovníka za práva muslimského etnika Ujgurů v Číně dospěl do konečné fáze. Soud poslal profesora Ilhama Tohtiho na zbytek života do vězení. Evropská unie už vyzvala Peking k jeho okamžitému propuštění.

Soudní proces s ujgurským akademikem a disidentem Ilhamem Tohtim. foto: Reuters

„Naprosto šokující a bezprecedentní. Je to nejtvrdší trest, jaký byl umírněnému kritikovi režimu v poslední době udělen,“ komentovala rozhodnutí čínské justice Maya Wangová z Human Rights Watch. „Je to ukázka dalšího omezování občanských svobod, které v zemi probíhá poslední rok a půl,“ dodala.

Tažení proti disentu

Vláda prezidenta Si Ťin-pchinga si na aktivisty bezesporu došlápla a Tohti je ukázkovým příkladem tažení Pekingu proti disentu, obzvlášť pokud se dotýká tak citlivého tématu, jako je územní celistvost Číny.
Podle prokuratury totiž ujgurský profesor ekonomie propagoval konec čínské nadvlády nad Ujgurskou autonomní oblastí. Byl uznán vinným ze separatismu, v Číně těžkého zločinu, za což v úterý dostal doživotní trest.

VÍCE ZDE:

Hlavním důkazem profesorových odštěpeneckých aktivit měly být webové stránky, kde měl Tohti mimo jiné podněcovat k etnické nenávisti.
Ve skutečnosti však čtyřiačtyřicetiletý intelektuál dvojjazyčné stránky založil pro lepší porozumění mezi turkicky mluvícími Ujgury a čínskými Chany, většinovým čínským etnikem.

Soud s Ilhamem Tohtim provázela příšná bezpečnostní opatření.

Prostředí internetu chtěl Tohti podle svých slov (a řada lidskoprávních organizací mu dává za pravdu) využít k vedení dialogu mezi znesvářenými komunitami v problematické oblasti. Naopak proti separatismu a násilí veřejně vystupoval.

Webové stránky nicméně vláda před dvěma lety zablokovala a zhruba o rok později renomovaného intelektuála zatkla. Organizace Human Rights Watch pak opakovaně upozorňovala na otřesné podmínky a mučení, kterým Tohti ve vězení čelil (více čtěte ZDE). Poprvé po osmi měsících od zatčení se teď mohl setkat s manželkou, s níž má dvě děti.

Umírněný hlas

Tento čistě politický proces s obavami sledoval i Západ. Mnoho států k soudu veměstě Urumči vyslalo diplomaty, ti se ale do střežené budovy stejně jako zahraniční novináři nedostali.

Evropská unie rozsudek označila za šokující a vyzvala k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění vězněného akademika. A kritikou nešetřily ani Spojené státy.

„Peking umlčel velmi důležitý hlas, který šířil porozumění mezi etnickými menšinami v Číně,“ komentovaly verdikt soudu USA. Tohti, mimo jiné i držitel ceny amerického PEN klubu, přes právníky vzkázal, že se odvolá. V zemi, kde justice spadá pod komunistické vedení, lze však jen těžko čekat nějaký zvrat.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Tohti, jenž se zřejmě provinil jen tím, že upozorňoval na bezpráví v největší provincii Sin-ťiangu, jejž Peking systematicky osidluje Chany podobně jako Tibet, tak pravděpodobně stráví život za mřížemi.
Jeho odsouzení však přitáhlo k útrapám Ujgurů pozornost a vytvořilo z něj mezinárodní symbol boje za lidská práva.

Řečeno slovy v Číně zakázaného spisovatele Wang Li-siunga: „Třiadvacáté září 2014 je dnem, kdy čínské úřady stvořily ujgurského Nelsona Mandelu.“