Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

PEN/Pinterovu cenu získala „veřejná intelektuálka“ Margaret Atwoodová

USA

  16:00
LONDÝN - Letošní PEN/Pinterovu cenu, která se v Británii uděluje za odvahu prosazovat svobodu slova, získala kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová. Oznámili to dnes pořadatelé. Ti šestasedmdesátiletou autorku ocenili zejména za její nasazení v kampaních týkajících se životního prostředí a označili ji za „příkladnou veřejnou intelektuálku“.

Spisovatelka Margaret Atwoodová foto: Reprofoto

Cena udělovaná od roku 2009 na počest dramatika a nositele Nobelovy ceny Harolda Pintera každý rok putuje literátovi původem z Británie, Irska či britského Společenství (Commonwealthu), který se kromě vlastní tvorby zaměřuje i na obhajobu lidských práv nebo veřejnou činnost. Atwoodová si cenu vysloužila za angažmá ve prospěch ekologických organizací.

Kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová

Oceněný autor pak společně s porotou pomáhá vybrat druhého vítěze, spisovatele či publicistu ze zemí mimo britské Společenství, který ve své domovině čelí pronásledování či perzekuci.

„Harolda Pintera jsem znala a pracovala jsem s ním - v roce 1989 napsal scénář k filmové verzi Příběhu služebnice. Jeho obrovský smysl pro nespravedlnost, pro porušování lidských práv a represe umělců byl už tehdy působivý,“ uvedla Atwoodová v reakci na udělení ceny, kterou převezme na slavnostním večeru 13. října.

Margaret Atwoodová: Příběh služebnice

Prozaička, básnířka a esejistka Atwoodová patří k nejvíce ceněným spisovatelkám současnosti. Prozaicky debutovala v roce 1969 románem Žena k nakousnutí, v roce 2000 získala za román Slepý vrah prestižní Man Bookerovu cenu. V užší nominaci na toto ocenění byla ještě čtyřikrát, mimo jiné za prózu Příběh služebnice. Tento román, vykreslující pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem, úspěšně zfilmoval německý režisér Volker Schlöndorff. Česky vyšly také její romány Ublížení na těle (1989), Z hlubin (1998), Muzeum zkamenělin (2002), Přežívá nejsmutnější (2005), Pýthie (2004), Penelopiáda (2007) a sbírky povídek Stan (2006), Hra na vraha (2004), Dobré kosti (2005), Modrovousovo vejce (2002).

Margaret Atwoodová: Pýthie

Atwoodová se své tvorbě prvky komedie a thrilleru, jedním z jejích hlavních tématem ale zůstává výpověď o současném člověku, jenž se ocitl v pasti zhoubné západní civilizace a ztratil vnitřní integritu. Atwoodová má také bravurní pozorovací talent a velký smysl pro nadsázku a situační komiku. Je řazena k nejvýznamnějším severoamerickým tvůrcům tzv. střední generace. Pro její povídky je charakteristická jazyková citlivost, s níž klade především důraz na myšlenku, a tak vytváří s uměním velkého vypravěče na malé ploše miniaturní, i když de facto velké příběhy.

Loni PEN/Pinterovu cenu získali saúdskoarabský bloger Raíf Badáví spolu s britským básníkem a novinářem Jamesem Fentonem. Předloni ocenění putovalo ke spisovateli Salmanu Rushdiemu a syrskému novináři Mázinu Darvíšovi.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...