Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Peníze na stavby docházejí

Česko

Letošní Fórum českého stavebnictví představilo téměř bezvýhradně negativní prognózy. Roste korupce i platební neschopnost.

PRAHA Platební morálka v českém stavebnictví se proti minulosti zhoršila, myslí si stále více českých stavebních firem a dodavatelů do stavebnictví. Zatímco loni zastávala tento názor třetina oslovených společností, letos to už byly čtyři pětiny z nich. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma GfK, který včera představila v rámci šestého ročníku odborné konference Fórum českého stavebnictví. Ve srovnání s loňským rokem se změnilo také vnímání příležitostí ve stavebnictví. „Čeští manažeři přestávají věřit v příliv zahraničních investic, obávají se poklesu investic do modernizací a rekonstrukcí a ochabuje i jejich víra v ekologickou výstavbu,“ řekl na konferenci partner společnosti Incoma GfK Radovan Mužík. Za jedno z hlavních východisek pro letošní rok považují oslovené firmy partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP projekty). Podle průzkumu, v němž odpovídali přední manažeři a majitelé českých stavebních firem, vzrostlo také používání nestandardních obchodních metod včetně korupce. Zatímco před rokem považovalo situaci za horší než dříve jen 19 procent firem, letos tento názor zastává již 51 procent respondentů.

„Stavby melou z posledního“ Stát kontra soukromá podnikatelská sféra. Zejména v tomto duchu se nesly včerejší přednášky a diskusní příspěvky předních představitelů firem podnikajících ve stavebnictví a zástupců některých ministerstev. Nadcházející situaci ve stavebnictví zhodnotil generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek jako velmi znepokojivou. „Loňský rok skončil pro české stavebnictví ještě poměrně dobře. Stavební výroba se meziročně propadla o jedno procento. Letošek však bude mnohem horší,“ řekl Mašek s tím, že cesta z krize bude velice pomalá a složitá.

Developerům škodí stát Budoucí vývoj signalizuje zejména propad v pozemním stavitelství, kam patří výstavba domů a bytů. „Musíme si uvědomit, že téměř devadesát procent firem podniká právě v tomto segmentu,“ dodal Mašek. Nyní se tuzemské stavebnictví bude muset spokojit s prozatím slušnou zásobou rozestavěných bytů, jelikož pobídky v bytové výstavbě i developerská výstavba podle Maškových slov výrazně pokulhávají. „Stát by především neměl podnikajícím firmám škodit. Zvyšování DPH u bytů a růst daně z nemovitosti jsou dva největší podrazy na naše stavebnictví,“ řekl na konferenci generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Některé silné firmy jsou podle jeho slov i navzdory krizi nadále schopné vytvářet zisk a investovat jej do vytváření nových zakázek. „Pokud však stát svým zdaňováním firmy o jejich zisk připraví, jak potom mají expandovat? Development v bytové výstavbě existuje, ale opravdu skomírá,“ dodal Evžen Korec.

Za krajně nešťastnou přitom člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek označil takovou variantu řešení, při níž by stát následně přerozděloval část vybraných daní do tvorby nových zakázek: „Aby stát část peněz z daní vrátil zpátky ve formě veřejných zakázek, to nemůže dlouhodobě fungovat,“ uvedl na konferenci.

Letošek se bude muset obejít bez velkých zakázek Zatímco loni bylo stavebním tahounem alespoň inženýrské stavitelství, nyní klesá počet zakázek i v tomto oboru. Podle náměstka ministra dopravy Tomáše Kaase nebude letos zahájena ani jedna velká dopravní stavba. „Hrozí také, že příští rok bude ve Státním fondu dopravní infrastruktury chybět až 30 miliard korun na výstavbu klíčových komunikací,“ dodal na konferenci Kaas.

Docházet budou podle něj i dotace z evropských fondů. Po roce 2013 tak prý lze očekávat, že Česká republika bude mít k dispozici na investice do dopravní infrastruktury z fondů EU přibližně čtvrtinu až pětinu zdrojů, které má v tomto období.

Autor: