2. června 2009 6:37 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Peníze, Puškin, peníze... kam se člověk v Moskvě podívá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Puškinův památník ve městě Puškin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Puškinův památník ve městě Puškin | foto: Reprofoto

MOSKVA Srazem potomků básníka Alexandra Puškina ze všech světových končin se chystá ruská metropole oslavit 210. výročí umělcova narození. Z více než dvou stovek pozvaných kladně odpověděla polovina, oznámili organizátoři srazu na tiskové konferenci. "Bude to velká věc," nechal se slyšet více než osmdesátiletý Boris Puškin, básníkův prapravnuk z Moskvy.

Na moskevské oslavy se za tři dny má osobně dostavit i Alexandr Puškin, básníkův nejpřímější potomek, žijící Bruselu, i když mu ruský prezident před pár lety udělil i ruské občanství. Ze srazu se však žádný literární výboj nečeká - podle rodové legendy už sám velký předek svým potomkům veršovat zakázal.

Jakkoli se básníkův rod ze dvou synů a dvou dcer během dalších generací rozkošatil už na 58 větví, žádná z pozvánek nemířila do Česka ani na Slovensko. Podle ruských znalců tam žádný další Puškin ani Puškinová nežije. Hojně jich je naopak ve Francii, Švýcarsku, Německu, kde se básníkův rod propletl i s carskou rodinou, či v Británii, kam se svého  pasu provdala básníkova vnučka. Její syn pak zahynul za druhé světové války jako důstojník britského letectva.

Peníze, Puškin, peníze
Nápad na světový sraz Puškinových potomků se zrodil v hlavě moskevského starosty Jurije Lužkova, který se chystá básníkovým prapravnukům a příslušníkům dalších generací předvést Puškinovo muzeum, Puškinovo náměstí a další pamětihodnosti ruské metropole, kde se zakladatel moderní ruské literatury narodil. Starosta zřejmě chce taky "vypálit rybník" někdejší ruské metropoli Petrohradu, která si na básníka rovněž dělá nárok. "Puškin jako básník se narodil až v Carském Selu," tvrdí se ve městě na Něvě, kde se sraz básníkových potomků konal už na počátku 90. let. Dostavila se asi čtyřicítka Puškinů.

Součástí oslav výročí bude i otevření výstavy "Peníze, Puškin, peníze" přibližující v dobových dokumentech a exponátech básníkovy všední starosti, než i s nimi skoncovala smrt v souboji na obranu manželčiny cti. Básníkovy dluhy pak zaplatil car. Ale téma je prý i dnes hodně aktuální - moskevská radnice se kvůli krizi chystá seškrtat svůj rozpočet o 150 až 200 miliard rublů, tedy o více než desetinu. Oslav se však úspory dotknout nemají.

ČTK