Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Komise rozhodla: peníze z druhého pilíře dostanou lidé na účet

Česko

  19:43
PRAHA - Lidé by při plánovaném ukončení druhého pilíře důchodového systému měli dostat naspořené peníze zpět na účet a mohli by sami rozhodnout, zda si je ponechají, převedou je do třetího penzijního pilíře, či zda jimi dorovnají své příspěvky ve veřejném důchodovém systému.
Důchodci

Důchodci foto: Lidové noviny

Novinářům to ve čtvrtek řekl při představení variant ukončení druhého pilíře předseda důchodové komise Martin Potůček. Pravicová opozice s rušením druhého pilíře, který zavedla vláda Petra Nečase (ODS), nesouhlasí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Druhý pilíř byl prosazen Nečasovou vládou s odůvodněním, že má pomoci veřejnému pilíři, ale skutečnost je úplně jiná. V loňském roce druhý pilíř odsál z veřejného pilíře 212 milionů korun a letos by to mělo být podle odhadů 700 milionů. Byl nastaven tak, že neprospíval naprosté většině občanů a občanek," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Konec možná už v roce 2016

Komise navrhla ukončení druhého pilíře buď k 1. lednu 2016, či 1. lednu 2017. "I ta kratší varianta je v silách právního systému a zákonodárců," uvedl Potůček. Náklady penzijních společností na zavedení druhého pilíře přímo kompenzovány nebudou, soukromé firmy podle něj musí počítat s riziky podnikání. Podle Asociace penzijních společností do druhého pilíře penzijní společnosti investovaly, návratnost čekaly za 12 až 15 let. Za loňský rok měly kumulovanou ztrátu 282 milionů.

Penzijní fondy

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich na trhu zbylo devět. Ve třetím pilíři si nyní přispívá na penzi se státním příspěvkem téměř pět milionů lidí.

Ministerstvo financí má připravit podklady ke zrušení druhého pilíře ke konci příštího roku a variantně o rok později. Varianty, jak naložit s druhým pilířem, předložilo ministerstvo financí celkem tři. Další předpokládá, že by si lidé dál mohli spořit částku ve výši pěti procent odvodů do fondů, jen by ji museli celou dát ze svého. Do důchodového systému by pak znovu platili plné odvody. Poslední varianta počítá s tím, že penzijní společnost by část úspor převedla do veřejné důchodové soustavy, část by lidem vyplatila.

Do druhého důchodového pilíře mohou lidé od loňska přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Využilo toho asi 83 000 lidí. Z nich podle Marksové Tominové skutečně přispívá jen asi 65 000 lidí. Nynější vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě.

Autoři: ,