Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Penzijní reforma aneb Druhý pilíř na mýtince

Nastavení důchodové reformy odradilo každého zodpovědného člověka, který myslí na své stáří, píše profesor Jiří Chýla.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
L

Lucky-Pilda

9. 7. 2013 14:37
Problem je ale v tom, ze
Problem je ale v tom, ze porad pocitate s tim, ze duchody z I. pilire se budou i za 50 let vyplacet podle stejneho klice. To je naprosto nerealne, jiz jen kvuli demograficke situaci. Ano, je na to treba zmenit zakon, coz samozrejme nikdy nejde lehce. Nicmene, pokud se v CR zrovna nenajdou bohata loziska ropy, duchody se budou muset drasticky snizovat (pripadne krachne stat, coz je v konecnem dusledku to same). Vzhledem k tomu, ze od statu tak nemuzeme ocekavat prakticky nic, je i tento polovicaty II. pilir podstatne vyhodnejsi nez v duchodu zivorit z toho, co nam da (tedy spis neda) stat.
0 0
možnosti
J

Janh

9. 7. 2013 14:59
Hm..., jsem rád, že víte, co
Hm..., jsem rád, že víte, co bude za 50 let. Já to opravdu netuším, asi mi chybí křišťálová koule.Co Vám brání investovat i bez fondů? Věřte mi, že byste měl na konci mnohem větší sumu. A nebyl závislý na tom, jak za Vás budou rozhodovat "makléři" a "analytici". Vemte jed na to, že těch kvalitních tady moc není, většina jsou kecálkové a sebevědomí amatéři.
0 0
možnosti
P

Pantaleon

9. 7. 2013 18:13
Investovat bez fondů mi brání
Investovat bez fondů mi brání relativně vysoké poplatky, které bych musel při pravidelných měsíčních částkách platit za nákup cenných papírů. Při velikosti mého portfolia bych ani nemohl sám diverzifikovat a vybírat si jednotlivé akcie, byl bych odkázaný na investice do indexů. To ani nemluvím o měnovém zajištění, nechci ani počítat, kolik by mi musela investice vydělávat, kdybych se chtěl při částkách do jednoho milionu zajišťovat maloobchodně u bank.Důchodové fondy přitom nabízejí správu portfolia při poplatku 0,3-0,6% spravovaných aktiv ročně + 10 % ze zisku. To je všechno a jsou přísně regulované, aby nemohly další poplatky skrývat.Mezi fondy je navíc konkurence takže pokud bych pojal podezření, že můj portfoliomanažer jen sebevědomý kecálek, tak ho vyměním. Jelikož bych chtěl během svého života investovat část svého portfolia na finančním trhu, rozumě regulovaný a navíc státem podporovaný produkt mi přijde jako dobrá volba. Důvod, proč jsem vstoupil jen do třetího a ne do druhého pilíře je politická nejistota, co s tím bude po volbách.   
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

9. 7. 2013 20:30
koukam jako blazen ! Vetsina
koukam jako blazen ! Vetsina penez, ktere jsou v bance jsou stejne na kapitalovych trzich"" :-D , akorat jejich majitele z toho maji prd .....!! Bez nakupu majetku a diverzifikace portfolia neni sance na jakekoliv budouci slusne zivobyti! P.S. co znamena drahe poplatky pri nakupu ?
0 0
možnosti
J

Janh

10. 7. 2013 19:35
No vidíte, máte III. pilíř.
No vidíte, máte III. pilíř. Kdykoli z něj můžete vystoupit. Vybrat si peníze. Kradousek sice žvatlá, jak po 5ti letech půjde vystoupit, ale i kdyby, za jakých podmínek? A kdo zaručí, že pilíř politici zase nezavřou?Kdo chce, zajistí se jinak. S jakýmkoliv budgetem.
0 0
možnosti
SJ

Starej Jakub

9. 7. 2013 19:19
No a stejně nereálné je, že se jednou budou vyplácet důchody
z II. "pilíře" podle stejného klíče. Do prvního přispívat musím, do druhého nemusím. Snadná volba.
0 0
možnosti
K

Křivan

10. 7. 2013 10:22
Vy znáte demografickou
Vy znáte demografickou situaci, když už se na ní odvoláváte? Pohádka o tom, jak se bude prodlužovat věk dožití je součástí PR penzijních fondů. Rád bych znal jejich skutečné propočty. Již nyní existují dvě skupiny obyvatelstva, kde probíhá snižování věku dožití. Jsou to muži se základním vzděláním a samostatně žijící ženy bez vysokoškolsky vzdělaných. Nemyslím si, že jsou to poslední skupiny takto postižené. Nárůst sebevražd je statisticky doložitelný již nyní a to nezahrnuje řadu tak zvaně náhodných úmrtí, např. na železnicích. 
0 0
možnosti