Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Papež proti trestu smrti. Vatikán nově označil hrdelní tresty za nepřípustné

Svět

  14:35
ŘÍM - Římskokatolická církev ve čtvrtek formálně oznámila změnu svého náhledu na trest smrti, považuje ho za nepřípustný za jakýchkoli okolností. Vatikán uvedl, že nový postoj k hrdelnímu trestu odráží názor papeže Františka, který trest smrti naprosto odmítá. Dosavadní katechismus přitom trest smrti povoloval ve výjimečných případech.

Papež vyzval všechny odpovědné politiky a vojáky, aby pracovali na okamžitém ukončení bojů a umožnili tak návrat milionů uprchlíků. foto: Reuters

Podle současného papeže je trest smrti vždy nepřípustný, protože „útočí na lidskou důstojnost“. Do nynější doby platící katechismus, který schválil v roce 1997 papež Jan Pavel II., trest smrti přitom povoloval s tím, že potřeba tohoto trestu „je velmi řídká, téměř neexistující“. Katolická církev nicméně hrdelní trest připouštěla v případě, že byl „jediným možným způsobem, jak efektivně chránit lidské životy před nespravedlivým agresorem“.

Třetí nejmocnější muž Vatikánu jde k soudu. Měl sexuálně obtěžovat chlapce

Nové učení nicméně říká, že předchozí politika je zastaralá a že existují i další způsoby, jak chránit společnost, uvedla agentura AP. Podle církevního učení je nyní „trest smrti nepřípustný, protože jde o útok na nedotknutelnost a důstojnost jedince“. Církev by proto uvítala jeho zrušení po celém světě. Text nového učení byl schválen již v květnu, Vatikán ho ale zveřejnil až ve čtvrtek.

Trest smrti byl zrušen ve většině Evropy a Jižní Ameriky, nicméně stále je používán ve Spojených státech, v několika zemích Asie, Afriky a na Blízkém východě. Agentura AP poznamenala, že například tento týden turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že by mohl nejvyšší trest znovu zavést poté, co byl zrušen v roce 2004 v rámci snahy země dostat se do Evropské unie.

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu.

V dopise, který změnu postoje Vatikánu vysvětluje, se hovoří mimo jiné o tom, že vývoj katolické doktríny ohledně trestu smrti není v rozporu s předchozím učením, jde totiž spíše „o evoluci předchozího postoje“. „Jestliže v minulosti politická a sociální situace umožnily, aby byl trest smrti přijatelným prostředkem k ochraně společnosti, nyní došlo k nárůstu porozumění, že člověk nemůže ztratit svou důstojnost ani poté, co spáchal ten nejvážnější zločin,“ uvedl kardinál Luis Ladaria, který stojí v čele Kongregace pro nauku víry.

Organizace Amnesty International (AI), která bojuje za zrušení trestu smrti po celém světě, krok Vatikánu uvítala. „Církev vyjádřila svůj odpor k trestu smrti již v minulosti, nicméně slovy, která nebyla jednoznačná,“ uvedl Riccardo Noury z AI. „Nyní to řekli velmi jasně,“ dodal.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.