Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

PEŠEK: Odinstalovat U2, radnici, vládu...

Názory

  13:48
Digitální svět rozvířily dva počiny, jejichž společným jmenovatelem je „odinstalace“, neboli možnost zbavit se něčeho nechtěného. Snadno a rychle. Z globálního hlediska nepochybně větší pozornost přitáhla kampaň firmy Apple, která zároveň s představením nové řady svých telefonů (iPhone 6) a digitálek pro třetí tisíciletí (Apple Watch) nadělila početné armádě svých příznivců i nové album irských hudebních dinosaurů U2. Zdarma, ale zároveň i bez ptaní. A právě to se stalo kamenem úrazu.

V aféře Luxleaks figuruje i jméno společnosti Apple (ilustrační snímek). foto: Reuters

Více než oslavné ódy fanoušků Bona a spol. a projevy díků za nečekaný, velkorysý dárek začaly sociálními sítěmi rezonovat výlevy vzteku a sarkastické výzvy typu „pomozte mi odinstalovat ten virus jménem U2“.

Apple nakonec ve snaze zachránit z dobrého úmyslu – ale samozřejmě i promyšleného obchodního tahu - co se dá nabídl svým uživatelům způsob, jak se nevyžádaného dárku zbavit. A to pomocí pár kliknutí (pro zájemce na adrese http://itunes.com/soi-remove). Apple evidentně trefil do černého, například na internetových stránkách britské BBC se článek o „odinstalování viru U2“ dostal mezi tři nejsdílenější.

A teď k počinu druhému, pouze českému a mnohem méně bombastickému. Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka na sociální síti Twitter opět potvrdil, že ač dává na odiv lásku k půdě a svému traktoru, nápady mu nechybějí ani v digitálním světě. Do svého příspěvku zakomponoval předvolební vzkaz v podobě chybového oznámení známého z Windows: „ODS a ČSSD zadlužily vaše město! Odinstalujte vadné strany. Spusťe prosím neprodleně obnovu města!“ a s nápisem „Instalujte KDU-ČSL!“ na pomocném tlačítku. Ponechme stranou roztomilou gramatickou chybu („Spusťe“) a fakt, že se lidovecký ministr strefuje i do svého vládního koaličního partnera (sociálních demokratů). Berme to jako inspiraci k zamyšlení.

Nemělo by se i nás zavádět internetové hlasování? Anebo je prostě chození k volbám rituálem, který by hlasování ubral na kráse i obsahu? A jak snadné by mělo být měnit dosazené, neboli instalované vládce na radnici, v parlamentu, ve vládě...? A měli by mít voliči možnost korigovat rozhodnutí svých politiků i mezi volbami? Možná by úplně stačilo chodit k volbám, hlasovat odpovědně a neskákat na lep budovatelům vzdušných zámků a obchodníkům s teplou vodou. Metodu „změna jedním kliknutím“ je lepší ponechat pro případy, jako je odstranění nevyžádaného dárku v podobě nového alba U2. Mimochodem, s ohledem na nedávné hudební počiny této irské skupiny ne až tak strašného...

Autor: