18. ledna 2010 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pět dní od zemětřesení na Haiti: v troskách záchranáři našli živé

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Lidé ve zničeném Port-au-Prince ještě mají naději, že jejich blízké vyprostí z trosek živé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé ve zničeném Port-au-Prince ještě mají naději, že jejich blízké vyprostí z trosek živé. | foto: Reuters

PORT-AU-PRINCE Pět dní vydržely naživu v troskách budov na Haiti dvě dívky a několik dalších osob. Přes 1700 záchranářů od úterního zemětřesení našlo více než 70 živých lidí a věří, že najdou další živé.

Více než 126 hodin přežila v troskách zhrouceného supermarketu 15letá dívka. Z objektu byli v neděli vytaženi živí další čtyři lidé. Americký tým také našel 16letou Dominikánku uvězněnou pět dní pod zbytky třípatrového hotelu v metropoli Port-au-Prince.

V izraelské polní nemocnici se narodil chlapec Israel

Za okamžik naděje ve smutném chaosu panujícím na Haiti označuje izraelský tisk zprávu o narození chlapce v izraelském polním lazaretu fungujícím v pobořeném Port-au-Prince. Matka z vděčnosti k lékařům dala novorozenému synovi jméno Israel. Pětadvacetiletá Haiťanka je podle něj v pořádku. U rodičů ponechala tři své starší děti a uchýlila se v noci na neděli do izraelské mobilní nemocnice.

Tam přivedla na svět zdravého chlapce. Jeho otec je ale od úterního zemětřesení pohřešován.

Záchranáři po pěti dnech také vyprostili z trosek zříceného sídla OSN v haitském hlavním městě živého dánského pracovníka organizace. Stalo se tak čtvrt hodiny poté, co poničené sídlo v neděli navštívil šéf OSN Pan Ki-mun.

Na 40 pracovníků OSN při katastrofě zahynulo a stovky dalších se pohřešují. "Stále jsou někde (ve zbořených domech) živí lidé. Naděje trvá," řekla členka amerického záchranného týmu Elisabeth Byrsová. Lidé mohou podle ní přežít pod troskami nejméně do konce dnešního dne.

Mezi statisíci přeživších se ovšem podle svědků každým dnem stupňuje napětí kvůli pomalé a nedostatečně koordinované distribuci humanitární pomoci.

Mnozí téměř týden po zemětřesení přežívají v ulicích zdevastovaných měst mezi rozkládajícími se těly a bez těch nejzákladnějších potřeb. Místy vládne chaos, zoufalství se mísí se vztekem, popisují reportéři situaci v zemi.

Haitská vláda dnes vyhlásila v zemi nouzový stav až do konce ledna. Pan Ki-mun vyzval zoufalé Haiťany k trpělivosti. Spojené státy vysílají na ostrov stále více vojáků s technikou k zajištění bezpečnosti a distribuce humanitární pomoci.

Podle údajů vlády bylo do masových hrobů pohřbeno již nejméně 70.000 lidí. V zemi byl dnes vyhlášen národní smutek po dobu jednoho měsíce. Odhady celkového počtu mrtvých se nejčastěji pohybují mezi 100.000 až 200.000 lidí.

Česko pošle 20 milionů, charity vybraly 15 milionů

Vláda schválila celkovou pomoc pro zemětřesením postižené Haiti ve výši 20 milionů korun. K pěti milionům, které už minulý týden uvolnilo ministerstvo zahraničí, přibylo 10 milionů z vládní rozpočtové rezervy a pět milionů z rozpočtu ministerstva obrany.

Podle pátečního vyjádření náměstkyně ministra zahraničí Heleny Bambasové Česko pošle na Haiti peníze, protože posílat materiální pomoc by se kvůli vzdálenosti nevyplatilo. Pomoc chce Česko poskytovat prostřednictvím organizací, které na místě působí, protože na Haiti nemá vlastní zastoupení.

Více než 15 milionů korun vybraly k dnešnímu dni české humanitární organizace na pomoc zemětřesením poničenému Haiti. Nejvíce peněz získal Člověk v tísni, na jehož kontě je přes sedm milionů korun.

Společnost ADRA vybrala 3,5 milionu korun. Prostředky chce na Haiti vyslat dnes. V uplynulých dnech již na ostrov poslala balíky základní pomoci. Jde o potřeby na čištění vody, potraviny, materiály na dočasná přístřeší, hygienické balíčky a lékařskou pomoc. Arcidiecézní charita Olomouc má na svých kontech na pomoc ostrovnímu státu téměř 4,5 milionu korun. Kromě toho ve svém sídle přijímá také dary v hotovosti.

Člověk v tísni na okamžitou pomoc uvolnil ještě 300.000 korun ze svého humanitárního fondu Klub přátel. Prostředky sbírky využijí partnerské organizace například na speciální výživu pro děti, zásobníky na vodu, prostředky na získání a úpravu pitné vody nebo na materiál na provizorní přístřešky.

Zájemci o pomoc Haiti mohou posílat finanční dary kterékoli ze tří českých organizací. Číslo konta Člověka v tísni je 40954095/0300. Darovat peníze lze i formou sms ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.

Společnosti ADRA, jejíž tým staví na Haiti provizorní nemocnici, je možno přispět na konto 40284028/0300, variabilní symbol 391, nebo prostřednictvím sms ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

ČTK, Lidovky.cz
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz