Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Pět lyžařů, kteří zemřeli pod lavinou, jsou Češi, potvrdilo ministerstvo

Česko

  9:15aktualizováno  16:02
VÍDEŇ/PRAHA - Pět lyžařů, kteří v sobotu v Tyrolsku zahynuli pod lavinou, byli čeští občané. V neděli ráno to potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Českým diplomatům informaci poskytla rakouská policie. Tři zranění skialpinisté už byli propuštěni z nemocnice. Všech 12 Čechů, kteří neštěstí přežili, by se podle Valentové měli nejpozději v pondělí vrátit do Česka.

Lavina - ilustrační foto. foto: APReuters

Rozsáhlá lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku východně od Innsbrucku zasypala celkem 17 lyžařů z České republiky, pět z nich neštěstí nepřežilo. Během soboty ještě nebylo stoprocentně jisté, zda lyžaři jsou Češi, až dnes ráno to Rakušané definitivně potvrdili.

Pomohli jsme si navzájem. Záchranáři už tahali mrtvá těla, říká zasypaná Češka

České ministerstvo zahraničí na základě identifikace odpoledne upřesnilo, že oběti jsou muži ve věku od 34 do 38 let. „Státní zástupce uvolnil všech pět těl k převozu do České republiky,“ dodala Valentová. Úřady už kvůli repatriaci těl vyrozuměly rodinné příslušníky v Česku. S administrativními záležitostmi pomohou pozůstalým i pracovníci českých zastupitelských úřadů v Rakousku. Přímo na místě řeší situaci Čechů konzul Daniel Žára, v tyrolském městě Wattens má Praha také honorární konzulát. Diplomaté v této chvíli pomáhají hlavně v komunikaci s úřady, tlumočením a dalšími záležitostmi. Okolnosti neštěstí podle Valentové řeší rakouská policie.

Podle nedělní zprávy rakouského rozhlasu úřady nyní zjišťují, co bylo příčinou pádu laviny. Dvanáct přeživších je podle stanice ORF stále v Tyrolsku. Péči jim poskytl krizový tým Červeného kříže.

Tragická lavina, která si vyžádala životy pěti skialpinistů, se skládala z celkem tří sesuvů. Jeden byl hlavní, další následné, uvedl horský policista Jörg Randl. Kužel laviny byl široký několik set metrů a vysoký pět metrů. Zasypaní byli v hloubce 1,2 až 3,2 metru. Randl dodal, že při takové mase sněhu nepomůže postiženým ani takzvaný protilavinový airbag, který pomáhá udržet se na povrchu sněhového závalu.

Chata Lizumer Hütte, ze které Češi vyrazili na osudnou túru.

Na místo neštěstí vyrazil z Vídně český konzul, který bude situaci řešit společně s českým honorárním konzulátem v tyrolském městě Wattens. Českým lyžařům, případně jejich příbuzným nebo pozůstalým, bude pomáhat v komunikaci s úřady, tlumočením a dalšími záležitostmi.

Konzul Daniel Žára v neděli před odjezdem do Wattensu řekl, že rakouská strana zatím oběti neštěstí neidentifikovala, tyto údaje budou k dispozici během dnešního dne. Zranění, kteří byli ambulantně ošetřeni, zamíří domů, případně se o ně postarají jejich rodiny.

Žára nemá informace, zda se skupina českých lyžařů v kritické době pohybovala v zóně vysokého lavinového nebezpečí. „To je věcí policie, vše je ve stádiu vyšetřování, bližší informace nám zatím neposkytli,“ uvedl český konzul.

Poslední srovnatelná tragédie Čechů v horách se stala 2. května 2009 v Ötztalských Alpách. Lavina 2. května 2009 zavalila skupinu pěti Čechů a jednoho Slováka přibližně 500 metrů pod vrcholem hory Schalfkogel. Záchranáři se k nim kvůli špatnému počasí dostali až další den. Mužům pod sněhem už nemohli pomoci.

Podle tyrolských médií zaznamanali záchranáři v sobotu několik dalších zranění v horách. Patnáctiletý chlapec se vážně zranil, když na sjezdovce narazil do sloupu lanovky. Dva těžce zraněné lyžaře převezl vrtulník ze sjezdovky v Christlumu, další dva se srazili na svahu v lyžařském středisku Sölden. V Zillertalu a na ledovci Hintertux se zranili tři lyžaři.

Hodnocení lavinového nebezpečí 6. 2. 2016 (překlad)

Lavinové nebezpečí se vzhledem ke zvýšení teploty poněkud snížilo a nad 2300 metrů je často značné, pod tím (touto výškou) je mírné a pod hranicí lesa malé. Příznivější situace je nadále v jižní části východního Tyrolska, kde je málo sněhu.

Nebezpečná místa se nacházejí ještě ve formě nedávno vzniklých závějí sněhu počínaje výškou zhruba nad 2300 metrů a výše. S narůstající nadmořskou výškou přibývá jak možnost narušení (sněhové masy), tak i rozsah a mohutnost těchto sněhových závějí. Ti, kdo jsou poněkud zkušenější při hodnocení lavin, však přesto mohou snadno tato nebezpečná místa rozpoznat a vyhnout se jim.

Hůře rozpoznatelné jsou oslabené vrstvy blízko půdního podkladu, které mohou vést ke skluzu sněhových ploten. Častěji je toto možné na stinných místech ve výšce zhruba nad 2300 metrů, nad 2500 metrů také na slunných svazích. Například oblastí Ötztal, Stubai, Tux a Zillertal se to týká více než ostatních oblastí. Pozor je třeba dávat především na místech s malým množstvím sněhu, kde je sesuv lavin nejpravděpodobnější.

Beze změny zůstává problém laviny na strmých lučních svazích v oblastech s bohatou sněhovou pokrývkou.

Složení lavinové vrstvy Testy lavinové vrstvy včera ukázaly ve výšce pod 2300 metrů poměrně rychlou stabilizaci mas navátého sněhu, které se vytvořily od předvčerejška do včerejška. Nad touto hranicí byly tyto (masy) částečně ještě narušitelné. Jinak lze nadále narazit na uvolněné přízemní vrstvy, které jsou navrstvené v blízkosti krusty. Testy sice i tam ukazují určitou zlepšující se tendenci, avšak vzhledem k velkému zatížené míst s malým množstvím sněhu zůstávají narušitelné.

Předpověď alpského počasí meteorologické stanice Innsbruck Počasí v horách dnes: Na sever i jih od hlavního hřebene bude převážně slunečný den, vítr bude zesilovat.

Oblačnost bude vysoko nad vrcholy a většinou bude velmi slabá. Viditelnost a světelné podmínky jsou dobré. Je příjemně, hranice mrazu je ve výšce kolem 2500 metrů. Teplota v 2000 metrech činí 2 stupně, ve 3000 metrech minus 4 stupně. Horský vítr bude jihozápadní a v průběhu dne bude zesilovat.

Tendence: S větrem se budou tvořit nové sněhové závěje.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...