Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pět podob undergroundu

Česko

Nezávislé lounské vydavatelství Guerilla Records nabízí v podzimní sezoně nové tituly

Vladimír Drápal řečený Lábus býval již před listopadem ’89 máničkou v malém městě, což s sebou neslo riziko mnohých nepříjemností. Dlouhý vlas neshodil, avšak v současné době v Lounech pracuje jako ředitel divadla a rizika kontaktu s undergroundem vyměnil za rizika vedení nezávislého vydavatelství. Jmenuje se Guerilla a za sedm let existence dalo spatřit světlo světa šestapadesáti albům.

Značky, jako je Guerilla, jsou tím nejzajímavějším, co ve světě hudebních vydavatelství lze nalézt. Sympatické je, že malých firem, jejichž vydavatelská politika se řídí vkusem a uvážením majitele (často jediného zaměstnance), který svou lásku k hudbě často dotuje výdělkem z „občanského“ povolání, je čím dál víc. Zatímco mainstreamové hudební časopisy a vydavatelští giganti hovoří o krizi hudebního průmyslu, stovky jim neznámých drobných vydavatelů do své činnosti vkládají nadšení a vkus coby jistou záruku.

Kapitáne, kam s tou lodí?

Drápalovou láskou je, jak již bylo řečeno, underground - především ten, který si spojujeme se slovy disent, Charta 77 atd. Kromě alb jeho představitelů ale Guerilla vydává i alba současných skupin, a to nejen těch, které navazují na časy Plastic People a spol.

Největší radost muselo milovníkovi české předlistopadové alternativy udělat dlouho postrádané profilové CD sdružení Žabí hlen, početné skupiny, v níž se vedle nakladatele Vladislava Zadrobílka a sochaře Aleše Veselého mihli undergroundoví i folkoví hudebníci, ale i Karol Sidon či herec Ján Sedal. Improvizované hlučení mnohohlavého tělesa bylo uchováno na mnoha hodinách magnetofonových záznamů, sedm z nich nyní posloužilo jako ochutnávka pro veřejnost. Přelévání ruchů ústící do magické souhry je uvedeno krátkou improvizací Vivat Remek, v níž se skupina prvního československého kosmonauta táže: „Kapitáne, kam s tou lodí?“

Legendární souputníci „Plastiků“, skupina básníka Pavla Zajíčka DG 307 vydala koncertní album Magický město vyhořelo. Na záznamu vystoupení z roku 1994 jsou Zajíčkovy recitované texty podbarveny strohým a syrovým zvukem bicích a smyčců, básníkův hlas se mnohdy vznáší jakoby nad krajinou bez života. Několik jinde neslyšených písní je promícháno s odlišnými verzemi skladeb známých z jiných alb skupiny - například čtvrthodinová Siluety letících ptáků odvozená od jediného tónu evokuje bzučivý americký minimalismus skladatele La Monte Younga.

Folkovou tvář undergroundu ukazuje CD písničkářky Dáši Vokaté Bojovníci snů, jejíž jednoduché písně hovoří o lásce k Bohu, vzpomínají na žijící i zesnulé přátele (Karel Kryl, Anastáz Opasek) či na před pěti lety se upálivšího studenta Zdeňka Adamce. To trojice New Kids Underground, která se prvního CD (nepočítáme-li dvě „samopálená“ vydání) dočkala po deseti letech existence, bere svou tvorbu s mnohem větším humorem, jak už ostatně napovídá její název. Album Na věčnou památku, jehož obal zdobí okýnka z Herzova Spalovače mrtvol, je plné rytmických popěvků pro baskytaru a syntezátor. Ikonického Morgensterna v textech střídají citáty z porevolučního Brava (píseň Své svaly kluci ukazují rádi) či mládkovská zkratková agitka KSČM-KSČ / DPRDL DPČ...

Konečně mostečtí Napalmed připravili desku s poněkud komplikovaným názvem Noisax Jazzostrial Fractamental. Projekt vedený Radkem Kopelem se zhlédl v hlukových improvizacích japonské provenience a svou novinku ozdobil účastí dvou japonských improvizátorů - kytaristy a saxofonisty -, s nimiž se Kopel sblížil přes stránky MySpace, účinný kanál výměny informací, který milovníkovi do-it-yourself estetiky Kopelovi nepochybně velmi vyhovuje.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...