Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Petr Fiala: Profesor resuscitátor ODS?

Někteří občanští demokraté po dramatickém volebním sešupu doufají, že je z klinické smrti probudí bývalý ministr školství.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Judr.Karel Vlk

22. 11. 2013 7:46
ODS
Výsledky mimořádných vole mě velmi zklamaly.Strany ANO- estébáka Babiše a pana Okamury jsou nepřevidatelné.ODS by se měla zrenonovat, to znamená zbavit se nepřijatelných politiků, i když z velké části to bylo učiněno.Politickou sénu musí tvořit standartní strany
0 0
možnosti

Census

20. 11. 2013 16:23
Opravdu dojemná snaha. Jen se
Opravdu dojemná snaha. Jen se obávám, že v tomto případě jde o předem neúspěšný pokus o resuscitaci post mortem.
0 0
možnosti

Janf

19. 11. 2013 23:05
Je fascinující, jak si tento
Je fascinující, jak si tento neschopný ministr školství /zeptejte se kohokoliv z MŠMT/ získal pověst schopného politika, který se údajně "osvědčil v exekutivě".
0 0
možnosti

Mf

18. 11. 2013 16:14
Zeman ne, Fiala ano?
Mě na tom zajímá trochu jiná věc.Jak víme, prezident Zeman nebyl vpuštěn na brněnskou univerzitu s tím, že je čestným předsedou nějaké strany a mohl jí údajně před volbami dělat propagandu.Na druhé straně prof. Fiala, který je řádný profesorem politologie a tento předmět pravidelně vyučuje, byl krajským volebním leadrem ODS a nyní je potencionálním kandidátem na předsedu ODS.  Ten může na univerzitě působit, tam nehrozí nebezpečí politického ovlivňování studentů ve prospěch jedné politické strany? A co se stane, až se stane případně předsedou ODS - jeho působení na FSS nebude v rozporu s VŠ zákonem? 
0 0
možnosti
Přičichnutí k moci je omamné
Přičichnutí k moci, příslušnost ke skupině, která dostává všechny pozvánky na všechny zajímavé akce, pravidelná pozvání do médií, z nichž si lze vybírat, snadná možnost nejen přispět svým názorem (tu má naštěstí každý, ale může mluvit do zdi, v hospodě, nebo na nevýznamném blogu) a být opravdu poslouchán (má málokdo),  mnoho pomocných lidí okolo (kolem lidí, kteří mají moc a vliv se nakupí vždy), pravidelné vyjadřování respektu až obdivu a v neposlední řadě pocit, že s tím vším mohu skutečně něco ovlivnit - to vše je omamné. Prof. Fiala byl v podobné roli mnoho let (rektor velké univerzity po dvě období, šéfporadce premiéra pro vědu, ministr) a z pohledu na své kolegy-bývalé rektory ví, že celý ten výše uvedený výčet mizí. Může v klidu žít svůj poklidný profesionální život, učit, psát, založit si blog, dostávat sem tam pozvání do brněnských regionálních médií, při štěstí čas od času i do Prahy, věnovat více času rodině, ale asi ho to neuspokojuje. To mě nepřekvapuje, ale překvapuje mě, že jako schopný politolog dobře znalý českého prostředí zvedá zrovna tuto rukavici.Překvapuje mě to proto, že ODS je vybudována na principech (nevyhlášených, ale uplatňovaných) a na strukturách, do kterých Prof. Fiala vůbec, ale skutečně vůbec "nepasuje". To není jako případ KDU-ČSL, která si po debaklu vybrala do čela člověka, který jejím tradičním zásadám perfektně vyhovoval, ale zároveň reprezentoval 21. století, ne devatenácté.  Že by tyto principy a struktury Prof. Fiala dokázal změnit a se ctí přežít, je málo, málo pravděpodobné - viz doc. Svoboda, který a) zapadal do struktury a principů ODS lépe a b) kandidoval vždy v Praze, kde má pravice nadprůměrně silnou oporu a zázemí.A tak v pozadí té kandidatury vidím dva možné scénáře. První scénář: Prof. Fiala podlehl krizi středního věku a místo hledání múzy, odcházejícího mládí a  nové skvělé budoucnosti v útěku ke zbrusu nové mladé ženě utíká k ODS.  Dostalo se mu výzev a potvrzení, že je žádoucí junák a může být rytíř-zachránce.  Může to znít levně a lascivně, ale zcela vážně myslím, že toto je alespoň část důvodu kandidatury, ať si to Prof. Fiala připouští, nebo ne. Druhá možnost je jen se udržet ve středu pozornosti médií a v pozornosti veřejnosti, než se naskytne jiná příležitost, doma nebo v zahraničí.  Funkce řadového poslance a člena nějakého výboru nemůže Prof. Fialu naprosto uspokojit.  Možná post poslance Europarlamentu (dostane se k podstatně zajímavějším otázkám, rozhodování, diskuzím a analýzám, než členové PSP ČR), možná nějaký vlivný exekutivní post v zahraničí, obojí by bylo nesporně intelektuálně uspokojivější (finančně také) než řadový poslanec české poslanecké sněmovny.
0 0
možnosti

J75o56s98e46f 32M88a84n49n

17. 11. 2013 7:18
Další pan "čistý" v pořadí
Doufám, že lidi už konečně prokoukli taktiku ODS, která spočívá ve hledání nevinně vyhlížejících maskotů, pod jejichž krytím mohou realizovat svoje zlodějiny a pokračovat v jejich legalizaci na úrovni zákonodárné. ODS je pro mně mrtvá strana a představuje dle mého názoru podobné morální zlo jako komunist komunisti akorát z jiného úhlu.
0 0
možnosti

17. 11. 2013 3:38
Umí pískat na píšťalku?
Měl by to předsednictví vzít, do mošny čutoru, seřadit šik, zapískat a odkráčet s nimi do modrých dálav. Sám by se pak mohl i vrátit. 
0 0
možnosti