Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Jak justice poškodila důstojnost i stát

Názory

  13:03
Hodně lidí skuhrá, že se u nás mění nejen vlády, ale i celý režim. Kdo si skutečně myslí, že tu není kontinuita od listopadu 1989, ať se podívá na případ tří mužů – Jiřího Slezáka, Martina Laštovičky a Zdeňka Hirnšala. Ti chtějí od státu odškodné a omluvu za zásah do své důstojnosti a dobré pověsti.

Trojice bývalých studentů, kteří nyní kvůli případu učitele komunisty žádají od státu omluvu. Jiří Slezák, Martin Laštovička a Zdeňek Hirnšala foto: Monika TomáškováMAFRA

Ten případ se táhne už 25 let a v jistém – řekněme hned, že neblahém – smyslu dokládá kontinuitu napříč vládami, prezidenty, špičkami justice i režimy. Ti muži, ještě jako studenti, těsně po listopadu 1989 vypudili z brněnské techniky (fakulty architektury) pedagoga a činovníka KSČ Jana Snášela. Podepsali dokument, který mu vyjádřil nedůvěru, a sice proto, že Snášel zneužíval politického postavení, i kvůli jeho „demagogickému, arogantnímu a kariéristickému vystupování“.

ČTĚTE VÍCE:

Snášel musel z fakulty odejít, ale proti těm třem podal žalobu na ochranu osobnosti, která – a teď přijde pointa – se vlekla až do 25. výročí revoluce. Čtete dobře. Za to, co se tehdy dělalo běžně a co revoluci činilo aspoň trochu revolucí, čelili další čtvrtstoletí žalobě. Proto nyní žalují stát. Stát podle nich připustil, „abychom byli vláčeni po soudech v pozici žalovaných. Byla stále zpochybňována naše aktivita a tím i celá revoluce“.

Leckomu se žaloba na stát po 25 letech může zdát přehnaná. Ale ti tři muži mají pravdu. Už před 10 lety jim Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku přiznal odškodnění – ale jen za průtahy. Těm třem jde ale o více, o to, čemu se říkalo „vyšší princip mravní“.

Jak to, že česká justice nedokázala tak zřetelný případ vyřešit 25 let? Proč musel ve prospěch těch tří až v říjnu 2014 rozhodnout Ústavní soud? Je to skutečně obrázek kontinuity, byť dost neblahé. Člověk dokáže pochopit, proč justice nedokázala vyřešit případy vlastizrádců a signatářů „zvacího dopisu“ ze srpna 1968.

Autentický důkazní materiál by totiž musela získat z Moskvy. Ale v případě pánů Slezáka, Laštovičky a Hirnšala nešlo o důkazy z tajných archivů či z Moskvy. Šlo o pouhou aplikaci zdravého rozumu. Právě toho se nedostávalo a právě proto mají ti tři oprávněný pocit, že utrpěla jejich důstojnost i dobrá pověst.