Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Proxy boj s Tureckem. Erdoganovi fandí Istanbul, ale i Kolín nad Rýnem

Názory

  12:01
PRAHA - Na webu platí nepsaný Godwinův zákon: kdo v debatě jako první užije hitlerovský příměr, prohrál. Sáhl příliš brzy po nejtěžší zbrani, aniž by vyčerpal věcné argumenty. Pak ale v turecké debatě prohrávají ti, kteří srovnávají Erdogana s Hitlerem a pokus o puč s požárem Říšského sněmu.

Tureckými vlajkami se to během demonstrace v Istanbulu jen hemžilo. foto: Reuters

Je pravda, že Erdogan zamířil od autokracie k diktatuře. Je pravda, že pokus o puč byl amatérský a Erdogan ho využívá k nebývalé mstě. Je pravda, že se opírá o masy, které ho velebí jako největšího muže. To vše ukázala nedělní manifestace v Istanbulu. Ale není to Hitler, tak jako jím není Putin, Berlusconi či Trump. Je to muž, který se – podobně jako ti jmenovaní – veze na vlně obdivu k politickému chlapáctví.

Turecko už téměř sto let neohrožuje nikoho navenek. Jako jediný muslimský stát je spojencem Západu. Konflikty, na kterých se podílí, patří jen mezi zástupné (tzv. proxy války). Turecko žije v míru s Řeckem, neboť oba státy jsou v NATO. Jediný řecko-turecký konflikt vznikl v roce 1974 na Kypru, který v NATO není. Teď nehrozí proxy válka ani na Kypru, což je dobré připomenout. Zato ožívá společenský proxy konflikt v Evropě samotné, což je novinka naznačující trend vývoje.

Za Erdogana či obnovu trestu smrti se masově nedemonstruje jen v Turecku, ale i v Německu, třeba v Kolíně nad Rýnem. A demonstrují tam „němečtí Turci“ či „turečtí Němci“, prostě lidé původem z Turecka, jimž Německo po letech odmítání nabídlo dvojí občanství. Úhrnem: občanský konflikt se z Turecka přenáší do Německa. A levicově liberální Němci, kteří dvojí občanství vybojovali, se tváří vyděšeně.

„Levice a liberálové byli vždy pro možnost dvojího občanství,“ píše intelektuál Jakob Augstein na webu Spiegel Online. „Ale teď u nás demonstrují němečtí Turci za Erdogana. Někde se stala chyba – na všech stranách. Potřebujeme konečně rozumný zákon o státním občanství.“

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se svou ženou Emine Gulbaranovou zdraví...
Prezident Recep Tayyip Erdogan se svým příznivcem během manifestace v...

Někde se stala chyba. To si mohou říkat různé vlády či instituce. Stala se chyba v tom, že EU byla k Turecku málo vstřícná? Nebo už v tom, že v Turecku vzbuzovala vůbec nějaké naděje? Teď je tu ale i konkrétnější otázka. Turecko odebralo cestovní pasy desetitisícům občanů, čímž je uvrhlo do nesvéprávného postavení lidí v bývalém komunistickém bloku. Má je EU přijímat jako uprchlíky a udělovat jim azyl? Nebo má nadále spoléhat na Turecko jako na smluvního partnera ve věci migrace? To je otázka do pranice.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!