Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PETRÁČEK: Sbohem a Mayová. Odchází obraz neúspěchu, nikoliv jeho příčina

Že se premiérka chystá odejít ze scény, není novinka. Němci to sledují na kancléřce Merkelové. Od ní víme i to, že nejprve odstoupí z vedení své strany a nechá si řízení vlády. Ale vyhlásit to během voleb (i když „jen“ evropských), to je novinka Theresy Mayové.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

26. 5. 2019 23:18

P. Čech má pravdu. V demokracii se provádí vůle většiny, a to je 50%+jeden hlas.

Členství v EU není nezcizitelné právo.

0 0
možnosti

26. 5. 2019 6:32

Přžesně tgak. Odchází obraz, nikoliv příčina. Ta skutečná příčina je v něčem jiném. V naprostém nedostatku a doufejme že jen v nepochopení skutečné demokracie. V zásadních věcech, a to brexit je, mají mít hlavní slovo občané a ne jejich , byť volené orgány. V případě brexitu a v případě skutečné demokracie se mají volené orgány chovat tak, jak výsledky referenda káží, t.zn. vystoupit z EU a ne klást tomuto procesu všelijaké možné překážky. Prostě občané rozhodli a nikdo, ani volené orgány se ve skutečné demokracii nesmí nad jejich vůli povyšovat a klást jí překážky. Jediní dva, kdo se v GB zachovali demokraticky a státnicky jsou občané GB a Theresa May.

0 0
možnosti

26. 5. 2019 8:30

Je třeba si uvědomit, že brexit je pro polovinu obyvatel zásadní problém. Že je to problém i pro druhou polovinu, která o tom neví, bych v tuto chvíli neřešil.

Je otázkou, zda má mírně nadpoloviční většina právo druhou (téměř) polovinu do fatálního problému uvrhnout. I pro ústavní změny je zapotřebí třípětinové většiny - a ani to není moc.

Otázka je, zda by se Velká Británie neměla raději rozdělit na dvě téměř stejně velké poloviny, přičemž jedna polovina by v EU zůstala a druhá by odešla.

A ty dvě poloviny by si to vyříkaly (zesmluvnily) mezi sebou a EU by se tímto vnitrostátním problémem nemusela vůbec zabývat. A fór tohoto řešení by byl, že až by někdo v Británii zjistil, že v tom referendu hlasoval špatně, tak to bude mít možnost kdykoliv napravit tím, že se prostě přihlásí do té druhé země.

Abych eliminoval vaše eventuelní otázky k potenciálnímu rozdělení, rovnou vám píši, že se nejedná o rozdělení na územním principu, ale o rozdělení do federace dvou (či více) celoplošných zemí.

0 0
možnosti

P. Horák

26. 5. 2019 0:07

je to skoda. odchod britanie by znicil nemeckou 4. risi , ale zase, politici jsou jen lidi a zta prachy je nemcum zaprodaj. Britanie VYHRALA dve valky na d nemcema ( spomoci USA ofc) a nemci se tu ted prohanaju, jak za valky :) a hrebinek jim nespadne. skoda. britanie dela dobre ze ma vlastni menu, ze ma vlastni hranice, protoze mit marku (Euro) a hranice co jim urci Nemecko, to by byla potupa.

0 0
možnosti

25. 5. 2019 23:17

Pozdě ale přece.

Doufejme, že to v UK vezme do ruky někdo, kdo skutečný Brexit opravdu *chce* udělat.

0 0
možnosti

M. Půbal

25. 5. 2019 9:20

parlament i celá politická třída nedokázaly shodnout.. na smlouvě, která by byla neprůchodná ve většině zemí, natož v Británii! Ona prakticky 3 roky vyjednávala smlouvu, která i přes brexit zachová UK v evropské unii. A Eurobrusel nehodlá dál vyjednávat, bude no-deal. Tím pošle Evropu do recese.

0 0
možnosti

T. Beren

25. 5. 2019 9:13

Mayove mi bylo v poslednich mesicich lito. Mela se jim na to vybodnout uz davno. Snazila se, delala, co mohla, nakonec na to zustala sama a je tercem zloby. Sama si brexit neprala a je obeti Cameronova populismu, ktery umoznil hloupejsi vetsine prehlasovat moudrejsi mensinu a zpusobil tak skody, se kterymi si ted nikdo neumi poradit a vsichni od toho davaji ruce pryc.

0 0
možnosti

25. 5. 2019 23:16

Nikdo ji nenutil to po Cameronovi brát.

A také ji nikdo nenutil tvrdit, že žádná smlouva je lepší než špatná smlouva, a pak provést pravý opak.

Je dobře, že je pryč.

Pokud si toryové do čela zvolí Brexiteera, půjde to rychle a 1.11.2019 dojde v WTO Brexitu.

0 0
možnosti

25. 5. 2019 6:30

Hra parlamentních stran o moc i názory mohou být různé, přesto je jen jedna strategie tzv. brexitu apod. a odpovědnosti vůči vlastní zemi víceméně optimální. A to, že to není poznáno a pochopeno ukazuje na krizi institucionalizace v politice i potřebu ústavních změn.

Jak uvádím, současné a budoucí problémy vyžadují novou vzdělanost a kultivaci institucí. Je nezbytné na politice nezávislé vědecké poznání i moudrá zkušenost osobností a jejich prezentace.

0 0
možnosti

25. 5. 2019 11:54

Ba, ale zatím to vypadá, že ti ne-kultivovaní vedou po celém světě , teda že ti hloupější vyhrávají. Může za to televize, vysedávání před internetem či co? Možná je to jen momentální epizoda v dějinách, za 300 let to může být docela jinak. A ty "moudré osobnosti" se většinou taky seknou.

0 0
možnosti