Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PETRÁČEK: V zemi nenáhody. Když sektářský stát nezvládá skladování ledku

Někdy je domněnka hodně důležitá, například nalezneme-li v mléce pstruha. Tak shrnul problém náhodnosti Henry David Thoreau. Jenže výbuch v Bejrútu neodpovídá pstruhovi v mléce, ale rybě ve vodě. Heslo Seznam útoků v Libanonu na Wikipedii je obsáhlé.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Již jsem o tom psal, že je to následek Rusko-orientální šlamperaj, kterou však někdo mohl využít pro své záměry. Kdopak by to asi byl?Tak tomu by se ta náhoda-nenáhoda náramně hodila!

0 0
možnosti
AK

A kdo to tedy podle vás byl?

0 0
možnosti
MW

Posledni veta meho prispevku mela useknuty konec. Vetu proto opakuji:

V takovem prostredi, prospekovanem korupci a zasahy Syrie, Iranu i Palestincu, zabaveni lode a jejiho nakladu po havarijnim stavu lode nucenem pristani v Beirutu a nasledovnem uskladneni vybusneho ledku amonneho, ktere se ocitlo nedaleko pyrotechniky, jehoz vybuch ledek vznitil, bohuzel neprekvapuje.

0 0
možnosti
MW

Problemy Libanonu nezacaly 1975 obcanskou valkou, ale ucasti zeme na celoarabske snaze zlikvidovat vznikly Israel v 1948-49. Palestinci pak, kdekoliv byli, eventualne se snazili o rozvrat hostitelske zeme a prevzeti vlady. V Jordansku to vedlo k 1970-71 "Black September" palestinsko-jordanske obcanske valce a vyhnani palestinskych ozbrojencu ze zeme. Ti se pak uchylili vetsinou do Libanonu, kde se zucastnili uz zminene obcanske valky a odkud jejich vedeni bylo Israelci donuceno uprchnout do Severni Afriky a odkud se vratili po Oslo dohodach. Kterakoliv zeme, ktera pomohla Palestincum, i Jordansko, ktere jim poskytlo obcanstvi, na to doplatilo. Libanon, se svou vratkou sektorialni demokracii, neni vyjimkou. V takovem prostredi, prospekovanem korupci a zasahy Syrie, Iranu i Palestincu, zabaveni lode a jejiho nakladu po havarijnim stavu lode nucenem pristani v Beirutu a nasledovnem uskladneni vybusneho ledku amonneho, ktere se ocitlo nedaleko pyrotechniky, jehoz vybuch ledek vznitil, bohu

0 0
možnosti
JF

Jaké to překvapení, na začátku tohoto neštěstí stojí opět Rusové! Při kombinaci ruského a arabského šlendriánu se ostatně nedá nic jiného, než katastrofa, čekat!

0 0
možnosti
PB

P20a65v42e95l 63B37e69ň72o

6. 8. 2020 11:47

Nevím, zda tím chtěl autor naznačit, jaký bordel i v původně velmi kultivované zemi zavedou muslimové...poučení pro Evropu. ;-))

0 0
možnosti
PP

Výstižně napsáno, mají tam prostě "bordel" a dlouhodobé spekulativní skladování ledku nejspíše mělo své důsledky. Ani varianta umělého výbuchu není vyloučena, jen není jasné komu by to mělo prospět. Rozdělení vedení státu mezi náboženské skupiny je rozumným pokusem o stabilitu.

Podle mého soukromého mínění udělali v minulosti zásadní chybu, když si do země pouštěli mnoho cizinců - žije tam řádově 450.tisíc Palestinců, většinou jako občané druhé kategorie v táborech. Pokud jim dají volební právo tak se nejspíše rozbijí zbytky křehké stability.

0 0
možnosti
Foto

>450.tisíc Palestinců<

To jsou ti dacani z Jordanska, kde chteli udelt prevrat a prevzit moc.

0 0
možnosti
JN

J70i64r71k88a 91N44o17v54ý

6. 8. 2020 9:41

"Je to stát, který si rozparcelovalo vyhroceně kmenové pojetí společnosti. Stát, kde prezidentem musí být křesťan, premiérem sunnita a předsedou parlamentu šíita.

.

A to je něco tak hrozného? 8-o

0 0
možnosti
VS

No vládne tam typický arabský pořádek. Ten ledek pochází z ruské lodi pod cizí vlajkou a do skladu se dostal za velmi podivných okolností. Teroristé jej používají často.

0 0
možnosti