22. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Wyatt Earp by zíral. Korelace mezi zbraněmi a střílečkami není náhodná

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 48Diskuse
Americká policie uzavírá místo po střelbě (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká policie uzavírá místo po střelbě (ilustrační). | foto: Reuters

PRAHA Znáte příběh Wyatta Earpa a jeho filmová zpracování? Zřejmě ano. Jde o nejikoničtější přestřelku v dějinách amerického západu. Ale ve skutečnosti ten boj na pistole u stáje O. K. Corral v říjnu 1881 trval 30 sekund a vyžádal si jen tři mrtvé. Leckdo si může říci, že dnes by se taková střílečka ani nedostala na titulní strany novin.

I na tomto pozadí můžeme vnímat americkou debatu o zbraních. I ten, kdo má rád příběhy Divokého západu, musí uznat, že hromadné střílečky dnešního typu (teď na Floridě, předtím v Las Vegas) představují jinou ligu, ba jiný vesmír. V příběhu od O. K. Corralu šlo o šerifa, o vymáhání spravedlnosti, o nějaký zápas dobra se zlem. Teď jde o ventilování osobních frustrací zbraněmi s kadencí stovek ran za minutu a s výsledkem desítek mrtvých. Zdá se, že už to dochází i řadě fanoušků práva nosit zbraň (druhý dodatek americké ústavy) včetně prezidenta Trumpa. To on pověřil ministra spravedlnosti, aby vypracoval zákaz urychlovačů střelby – „udělátek“, která změní legálně drženou pušku v de facto automatickou zbraň.

Je to jen začátek? Těžko říci. Hromadné střílečky se v USA opakují, aniž to vede k regulaci. Nemění se ani soupis korelací na webu The New York Times. Američané tvoří 4,4 procenta obyvatel země, ale drží 42 procent střelných zbraní. Z větších států jen jediný vykazuje vyšší míru stříleček – Jemen. V New Yorku je stejná pravděpodobnost jako v Londýně, že budete přepadeni a okradeni. Ale je tam 54krát vyšší pravděpodobnost, že budete při tomto přepadení zabiti. To není ideologie. To jsou korelace, zjištěné vztahy měřitelných veličin. Ideologii najdeme spíš u těch, kdo říkají, že tyto korelace odrážejí jen náhodu.

V srpnu 2016 shrnul Spiegel Online slova německé kancléřky takto: „Angela Merkelová odmítla souvislost mezi rostoucím rizikem teroru a přílivem uprchlíků.“ Přitom bylo už tehdy zřejmé, že toto přání je otcem myšlenky. Něco podobného platí pro USA. Je náhoda, že široká dostupnost zbraní v USA koreluje s vysokými počty zabitých? Kdo tu souvislost zcela odmítá, sám se řadí mezi ideology.

  • 48Diskuse


Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky


Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.