25. ledna 2010 22:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pěvkyně přišla o první místo v žebříčku, desky si kupovala sama

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Rumunská pěvkyně Anda Louise Bogza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rumunská pěvkyně Anda Louise Bogza. | foto: anda-loiuse-bogza.info

PRAHA Zástupci české sekce Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) změnili žebříček nejprodávanějších alb v České republice, který zveřejnili minulý týden. Z důvodu "zvláštního prodeje" rozhodli o vymazání z prvního místa sólistky Státní opery Praha Andy-Loiuse Bogzaové.

Místo jejího alba Portrait se na první místo nejprodávanějších tuzemských nahrávek vrátila deska skupiny Kabát s názvem Po čertech velkej koncert. Informoval o tom zástupce IFPI Pavel Bodiš.

Nový žebříček IFPI:

1. Kabát - Po čertech velkej koncert
2. Divadlo Járy Cimrmana - České nebe
3. Lady Gaga - Fame Monster
4. Aneta Langerová - Jsem
5. Norah Jonesová - Fall
6. Lucie - Best Of
7. Rytmus - Kráľ
8. Divokej Bill - Mlsná
9. Karel Gott - 70 hitů - Když jsem já byl tenkrát kluk
10. Lucie Bílá - Bang! Bang!

Ostatní interpreti si oproti původnímu pořadí polepšili o jedno místo.

"Do žebříčku jsme původně započítali několik stovek kusů nahrávek, které se interpretka zakoupila sama pro své potřeby," sdělil Bodiš. Dodal, že o svém rozhodnutí zástupci IFPI informovali vydavatelskou společnost Sony music.

Album zpěvačky rumunského původu přitom vyšlo již v roce 2001. Podle Bodiše se jednou za čas výrazně zvýší jeho prodej. Nahrávka Portrait se naposledy do první desítky žebříčku dostala v jednom týdnu na začátku loňského prosince a poté o něm nebylo slyšet. Podle Bodiše toto umístění IFPI anulovat nebude.

Podobné případy, kdy se album nezapočítalo do tabulky prodejnosti, protože velkou část nákladu koupil sám interpret, se již v minulosti staly podle IFPI několikrát. Konkrétní jména interpretů, kterých se to týká, však Bodiš nechtěl uvést.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz