Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Piráti přešli do protiútoku

Svět

  15:11
NAIROBI/WASHINGTON - Somálští piráti znovu zaútočili a zajali posádku dvou lodí. V pozdních nočních hodinách obsadili nákladní loď Irene E.M plující pod vlajkou Svatého Vincence a Grenadin. Odpoledne přepadli další nákladní loď MV Sea Horse, která pluje pod vlajkou západoafrického státu Togo. Podle NATO piráti zahájili palbu i na třetí plavidlo.

Somálští piráti drží rukojmí. foto: AFP

Irene E.M. a MV Sea Horse jsou zatím poslední dvě plavidla, která do rukou pirátů padla. K tomu je nutno přičíst dalších 17 lodí a přibližně 250 rukojmích různých národností, které somálští piráti v současnosti drží.

Podle námořních sil NATO v oblasti eskaluje situace ještě dál. Asi 10 mužů v třech člunech napadlo automatickými zbraněmi a granátomety libanonskou loď Safmarine Asia. Žádná zranění nebyla hlášena.

Irene E.M. měla před útokem namířeno z Libanonu do Indie. "Zaútočili v noci, což je dost neobvyklé, a využili měsíčního světla, které v tu chvíli bylo dost intenzivní," řekl důstojník NATO Alexandre Fernandes. Jedna kanadská válečná loď vyslala směrem k Irene vrtulník, aby sledoval, co se na palubě děje.

Somálští piráti se již dříve přes světové agentury vyjádřili v tom smyslu, že hodlají pomstít smrt svých třech společníků, které zabilo americké komando při záchranné akci. Ta měla za cíl osvobodit kapitána unesené lodi Maersk Alabama. Analytici varují, že by piráti jako odvetnou akci mohli vystupňovat násilí proti rukojmím.

Obama proti pirátům
Únosy se staly krátce poté, co prezident Obama oznámil, že hodlá růst pirátství zastavit. "Jsme odhodláni zastavit růst pirátství v regionu a abychom tohoto cíle dosáhli, budeme muset pokračovat v práci s našimi partnery a zabránit budoucím útokům," řekl Obama na tiskové konferenci ve Washingtonu.

Zatím není příliš jasné, do jaké míry se chce USA zapojit do boje proti pirátům. V současnosti u somálských břehů hlídkuje několik amerických vojenských plavidel. Ta však mají, stejně jako lodě EU, NATO, Číny, Ruska a dalších zemí v oblasti jen omezený mandát proti námořním zločincům zasahovat.

Nemyslitelný boj s piráty na pevnině
Podle zástupců americké armády uvažují Spojené státy například o rozmístění bitevních křižníků podél somálského pobřeží. Někteří vojenští stratégové upozorňují, že pro vymýcení pirátství v Somálsku bude nutné zaútočit na základny pirátů na pevnině. Po neúspěšném zásahu americké armády v Somálsku začátkem devadesátých let se však tomuto řešení většina armádních velitelů brání, a navíc podotýkají, že by si jistě vyžádalo mnoho obětí z řad civilistů.

"Bylo by to šílenství," komentoval možnost bojů proti pirátům na souši bývalý agent Ústřední zpravodajské služby (CIA) Larry Johnson. "Tihle lidé nejsou organizováni jako jednotná vojenská síla, jsou roztroušeni mezi rodinami s ženami a dětmi. Šlo by o vyhlazování celých vesnic."

Pro tvrdší zásahy proti somálským pirátům se vyjádřili také členové posádky americké lodi Maerska Alabama. "Je čas ukončit tuto krizi," zdůraznil námořník Shane Murphy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!