18. listopadu 2008 12:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Piráti unesli tanker a zakotvili u Somálska

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 42Diskuse
Sirius Star je třikrát tak velká jak letadlová loď a ve svých útrobách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sirius Star je třikrát tak velká jak letadlová loď a ve svých útrobách. | foto: AFP

BOSASSO/DUBAJ Saúdskoarabský tanker s nákladem ropy za více než 100 milionů dolarů, který o víkendu unesli somálští piráti a který představuje jejich dosavadní největší kořist, dnes zakotvil u břehů Somálska. Kromě něho se dnes somálští piráti zmocnili také hongkongské nákladní lodě a za posledních 12 dní tak podle agentury AP unesli sedm plavidel.

"Somálští piráti získali jackpot," prohlásil o saúdskoarabském plavidle Sirius Star koordinátor asociace východoafrických námořních přepravců Andrew Mwangura. Piráti s lodí zakotvili v malém přístavu Harardhere severně od hlavního města Mogadiša.

Sirius Star je třikrát tak velká jak letadlová loď a ve svých útrobách
skrývá zhruba dva miliony barelů ropy, tedy více než čtvrtinu množství, jež představuje denní saúdskoarabský export. Jeho cílem byly Spojené státy a trasu měl naplánovanou kolem jižního cípu Afriky.

V pětadvacetičlenné posádce jsou Chorvaté, Britové, Filipínci, Poláci a Saúdští Arabové. Společnost Vela International, jíž tanker patří, uvedla, že jsou všichni členové posádky v pořádku. Zatím neupřesnila, zda s piráty jedná o výkupném.

Tanker byl zajat 830 kilometrů jihovýchodně od keňského přístavu Mombasy, značně daleko od Adenského zálivu, kde se odehrála většina letošních přepadení. Podle agentury Reuters jde o největší úlovek somálských pirátů a jakýsi vrchol jejich několikaleté zločinecké aktivity.

Během dneška unesli somálští piráti také hongkongskou nákladní loď, která patří íránské lodní společnosti a přepravovala 36.000 tun pšenice do přístavu v Íránu. Na palubě je 25 námořníků.

Únosy lodí letos somálským pirátům vynesly už desítky milionů dolarů na výkupném. Zároveň ale způsobily, že značně vzrostly poplatky za pojištění plavidel proplouvajících oblastí i cena zboží přepravovaného na lodích, jež z bezpečnostních důvodů volí delší trasu kolem mysu Dobré naděje místo Suezským průplavem.

Lidovky.cz
  • 42Diskuse