Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Plakala jsem i ve střižně, vzpomíná čínská režisérka na natáčení v Praze

Kultura

  12:25aktualizováno  12:30
PRAHA - Čínská režisérka, producentka a herečka Sü Ťing-lej včera v Praze představila svůj film Jen my víme kde, který se natáčel loni v létě na pražském Starém Městě. Milostný příběh dvou mladých Číňanů vidělo od únorové premiéry v Číně už devět a půl milionu diváků. Na natáčení se za českou stranu produkčně podílela česká společnost Milk and Honey Pictures. Do tuzemských kin by měl přijít na podzim.

Čínská režisérka, producentka a herečka Sü Ťing-lej. foto: Milk and Honey Pictures

Film Jen my víme kde je první čínský celovečerní snímek realizovaný v České republice. Velký zájem vzbudilo už samotné natáčení – komentáře Sü Ťing-lej si na sociální síti Weibo (čínská obdoba Twitteru) bezprostředně po zveřejnění přečetlo přes 200 milionů lidí a necelých 6 milionů ho komentovalo. 

Milostná romance v malebných pražských kulisách. Z filmu Jen my víme kde.
Milostná romance v malebných pražských kulisách. Z filmu Jen my víme kde.

Čínský štáb nejprve uvažoval o natáčení v Paříži, nakonec ale zvítězila Praha, a to především díky filmovým pobídkám Státního fondu kinematografie. Výše pobídky byla 7,8 milionu korun; čínští filmaři v Česku utratili téměř 39 milionů Kč. „Jsem moc ráda, že se projekt podařil a doufám, že úspěch tohoto filmu přiláká do Prahy další filmaře,“ řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Franková.

„Film je dobrou reklamou na Českou republiku a na Prahu a věřím, že k nám přiláká mnoho turistů i byznysmanů,“ dodal zástupce Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Petr Mrhálek. Film by tak mohl následovat příklad korejského seriálu Milenci z Prahy (2005), který výrazně zvýšil zájem korejských i thajských turistů o Prahu.

Na filmu Jen my víme kde se podíleli i čeští tvůrci, mimo jiné architekt Milan Býček a kostýmní výtvarnice Katarína Hollá.  

Sü Ťing-lej (*1974)

Sü Ťing-lej pochází z Pekingu. Jako první žena v historii se stala členkou čínského prestižního klubu filmových režisérů, kteří dokázali za jeden film vydělat v kinech více než sto milionů juanů (přes 330 mil. Kč). V Číně patří k největším hvězdám současnosti, natočila několik celovečerních filmů, za které získala řadu prestižních domácích i mezinárodních ocenění. Ke svým filmům píše scénáře a zároveň v nich sama ztvárňuje některou z rolí.

Courali jsme po Praze a ochutnávali absinth

V Číně měl film premiéru letos na Valentýna a podle vyjádření režisérky ho v kinech vidělo už nejméně devět a půl milionu diváků. Jeho návštěvnost prý dokonce překonala americký hit Hunger Games, který měl premiéru ve stejné době. „Jediná špatná zpráva je, že podle reakcí diváky víc nadchla samotná Praha, než náš film,“ podotkla se smíchem režisérka. Na natáčení vzpomíná s nadšením. „Chodili jsme po Praze, ve tři ráno leželi na Staroměstském náměstí a ochutnávali absinth.“ Praha ji okouzlila svým šarmem a atmosférou, díky níž také po natáčení zůstala v českém hlavním městě celý týden, přestože jinak lokace po natáčení opouští.

Hlavní herečtí představitelé filmu Jen my víme kde (režisérka, producentka a herečka Sü Ťing-lej druhá zleva).

Snímek vypráví o mladé Číňance, které odejde studovat do Prahy, kterou zná ze vzpomínek své babičky, která tu kdysi prožila románek. Při pátrání po stopách dávné babiččiny lásky se sama zamiluje do čínského hudebníka žijícího v Praze.

„Je to jednoduchý příběh o lásce. Asi nepatří k mým nejpodařenějším, ale jeho natáčení mě nejvíc dojalo,“ podotkla Sü Ťing-lej. Jak se jí podařilo skloubit režii, produkci a zároveň ztvárnění hlavní role v tomto filmu? „Je to už můj šestý film a bylo to pro mě naopak nejlehčí. Ale náročnost byla v tom, že jsem se musela pořád pohybovat mezi rozumem a citem. Rozum jsem musela víc projevit, když jsem film režírovala, a cit, když jsem hrála.“

České filmy neznám, obdivuji Kunderu

Při samotném natáčení samotnou Sü Ťing-lej překvapilo, jak byla z atmosféry Prahy dojatá. „Byla jsem velmi překvapená, že jsem se rozplakala při sledování kamery při natáčení. Byl to záběr u řeky, na jednoho starce. Když jsem záběr viděla, najednou jsem se nemohla ovládat a prostě jsem se rozplakala, jak jsem byla dojatá. Sama jsem byla překvapená, jak moc mě to vzalo. Plakala jsem pak i ve střižně.“ Druhé překvapení bylo nalezení představitele Josefa Nováka, babiččiny dávné lásky. „Pořád jsme ho nemohli najít. Už jsem byla dokonce připravená, že si budeme muset dát několikaměsíční pauzu do té doby, než najdeme vhodného herce a pak se teprve vrátit do Prahy a dotočit film. A  najednou při natáčení jedné scény na pohřbu jsem zahlédla v davu lidí muže, a věděla jsem, že je to on. Měla jsem z toho velkou radost, Bylo to pro mě jako dar z nebes.“

Režisérka Sü Ťing-lej při natáčení filmu Jen my víme kde v pražských lokacích.

Z české kultury je režisérce blízký Milan Kundera, jehož romány obdivuje. „O českém filmu bohužel moc nevím. Ale když jsme tady natáčeli, výtvarný supervizor a kostymérka mi promítli pár ukázek z českých filmů. A slyšela jsem, že nějaký český film (slovensko-český film Děti režiséra Jara Vojtka, pozn. red.) vyhrál nedávno v Pekingu spoustu cen,“ dodala Sü Ťing-lej. „Doufám, že se do Prahy ještě někdy podívám,“ podotkla na závěr úspěšná čínská režisérka a herečka.

Autor: