26. října 2007 19:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Plameny usmrtily mexické běžence

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

SAN DIEGO Obyvatelé jižní Kalifornie jsou z nejhoršího zřejmě venku. Hasičům se díky počasí již daří likvidovat devastující požáry, které napáchaly miliardové škody. Úřady také oznámily, že plameny zřejmě zabily už dvanáct lidí.

Pohraniční hlídka našla v noci v hornaté oblasti východně od San Diega čtyři zuhelnatělá těla. Ostatky nalezené asi deset kilometrů od mexické hranice patřily třem mužům a jedné ženě. Pohraniční policie se domnívá, že šlo nejspíš o ilegální mexické běžence.

To, že lidi objevené u mexických hranic usmrtila současná vlna požárů, ovšem není stoprocentně jasné. "Mohli tam být dost dlouho," řekl mluvčí koronera v okrese San Diego. Další dvě mrtvá těla odhalili hasiči ve čtvrtek ve vyhořelém domě v San Diegu.

I když po celé jižní Kalifornii i zuří na 20 požárů, daří se je asi 8000 hasičům díky změně počasí dostávat pod kontrolu. Pro většinu oblastí San Diega byla odvolána povinná evakuace a provizorní útulky pro uprchlíky před ohněm se rychle vyprazdňují.

Úřady se nyní soustřeďují na vyčíslování a likvidaci škod. Oheň si za pět dní vyžádal 78 zranění, z velké části mezi hasiči. Kolem půl milionu lidí musely úřady evakuovat, na 2000 domů živel zničil a spálil 2072 kilometrů čtverečních porostu. Pojišťovny zatím odhadují škody na pojištěném majetku na 900 milionů až 1,6 miliardy dolarů.

Během požárů se také zaměřuje velká pozornost na přístup místních i federálních úřadů poté, co administrativa George Bushe podle shodného mínění médií před dvěma lety selhala, když na New Orleans udeřil hurikán Katrina. Tentokrát Bush hned na začátku týdne uvolnil federální pomoc a ve čtvrtek se přijel na postižená místa podívat.

Lidovky.cz
Hyundai i40 1,7 CRDI / 100 kW CZ
Hyundai i40 1,7 CRDI / 100 kW CZ

r.v. 2014, naj. 139 980 km, diesel
269 900 Kč (s DPH)