Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Plody moře podle neandertálce

Česko

Co se jídelníčku týče, byli konkurenti Homo sapiens stejně nevybíraví jako naši předci

Neandertálci byli mimo jiné i šikovní rybáři, ukazuje výzkum na Gibraltaru.

Znovu se ukázalo, že naši vyhynulí příbuzní lidé neandertálští byli velmi přizpůsobiví a dokázali využívat stejné zdroje jako moderní člověk. Vykopávky ve dvou gibraltarských jeskyních potvrdily, že si neandertálec trvale opatřoval jídlo z moře. V časopise PNAS to napsal jedenáctičlenný britsko-španělský tým vedený známými paleoantropology Chrisem Stringerem z Přírodopisného muzea v Londýně a Cliveem Finlaysonem z Gibraltarského muzea.

Gorhamova jeskyně nese jméno kapitána irského pluku, který ji v roce 1907 objevil pro moderní éru, vpravo sousedí s jeskyní Vanguard (Předvoj). Obě leží na východě Gibraltarské skály a mají široké a vysoké (35 metru) portály. Dnes se nacházejí pár metrů nad mořem, za neandertálského osídlení se k nim ale šlo z pobřeží až pět kilometrů. V Gorhamu ani ve Vanguardu se zatím kosti neandertálců nenašly. „Jen“ kamenné nástroje mousterienské kultury spojované s neandertálci. V Gibraltaru však byl neandertálec objeven ještě před „premiérovým“ nálezem v Neanderově údolí u německého Düsseldorfu v roce 1856. Stalo se tak roku 1848 ve Forbesově lomu na severu skály, objev však byl plně rozpoznán a oznámen až v roce 1865. A nešlo o prvního přehlédnutého neandertálce – ten se našel u valonského městečka Engis již v roce 1829.

Nové výzkumy Gorhamu a Vanguardu dokládají, že tam neandertálci vedle suchozemských zvířat dlouhodobě pojídali nejen mořské měkkýše, nýbrž i tuleně, delfíny, ryby, mořské ptáky a želvy. Neandertálci dobře znali, kde a kdy jakou kořist najdou, i její chování. Zaměřovali se na mláďata, u delfínů hlavně ta uvázlá na mělčině.

Tento způsob života byl z pohledu neandertálců úspěšný: jeskyně obývali alespoň 10 tisíc let. A studie z části stejného vědeckého týmu z roku 2006 tvrdí, že Gibraltar byl před 24 tisíci lety jedním z jejich posledních útočišť v Evropě.

Gibraltarské nálezy potvrzují dřívější důkazy z Itálie, že strava našich příbuzných byla pestřejší, než se myslelo. Starší rozbory izotopového složení kostí z chorvatské jeskyně Vindija ukazovaly, že neandertálci tam téměř výlučně jedli maso velkých zvířat, hlavně býložravců.

V jejich lovu byli patrně stejně zdatní jako moderní lidé (Homo sapiens), ukazují zase údaje z Kavkazu.

Proto se za jednu z příčin vymizení neandertálců považoval úbytek velkých zvířat – jak lovem, tak přibližováním vrcholu doby ledové. Homo sapiens „výpadek“ jídelníčku nahradil menšími zvířaty, vodními živočichy a rostlinami. Nyní to vypadá, že neandertálci učinili totéž.

O to ostřeji si oba druhy musely konkurovat. Vykopávky v Gorhamově jeskyni prokázaly, že moderní lidé, kteří ji obývali po neandertálcích, se živili stejně.

***

Dělníci moře od Herkulových sloupů

Otázka, proč jsme dostali šanci my, a nikoliv neandertálci, se stále více zamotává. Zdá se, že tento vymřelý druh se dokázal také velmi dobře přizpůsobit místním podmínkám a měl stejně pestrý jídelníček jako naši přímí předkové. Konkurenční boj s tak dovednými rivaly byl zřejmě tvrdý.

Gibraltarská skála ze severovýchodu: Gorhamova jeskyně a jeskyně Vanguard leží vlevo v její dolní části, v pozadí je za Gibraltarským průlivem vidět pohoří Džebel Músá již na africké půdě

Lebka z Forbesova lomu v Gibraltaru byla nalezena o osm let dříve než slavné kosterní pozůstatky z Neanderova údolí v Německu. Na rozdíl od „německé“ lebky neskončila v učebnicích, ale v depozitáři Britského muzea.

Hrudní obratel mláděte delfína obecného z jeskyně Vanguard. Tito delfíni jsou dnes poblíž vstupů do obou jeskyní běžným jevem.

Čelist tuleně středomořského z jeskyně Vanguard

Autor: