Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Británii čeká odliv mozků, 40 procent vědců chce zvážit odchod do jiné země

LONDÝN/PRAHA - Zmatek, nejistota a obavy. To teď zažívá strukturní biolog Stephen Curry na londýnské Imperial College. Podobně jako řada kolegů se bojí dopadů brexitu na mezinárodní projekty i na vědu ve Velké Británii. Ta je asi z desetiny živena unijními zdroji; podle deníku The Guardian tak hrozí výpadek asi miliardy liber ročně (34 miliard korun).

Stoupenci brexitu na shromáždění v Londýně. foto: Reuters

„Je to špatná zpráva pro britskou vědu i celou Británii. Vědě se daří tam, kde proudí myšlenky i lidé bez omezení a jsou otevřeni spolupráci,“ řekl sir Paul Nurse, držitel Nobelovy ceny a někdejší prezident Královské společnosti, jenž vede Crickův institut. Do něj plánoval přivést nejlepší mozky ze světa i Evropy, ale víza či povolení jeho plány zřejmě ztíží.

Není to jen tak nějaké eurohujerovské strašení, ale nejspíše reálně bolestivý dopad na Velkou Británii. Tamní základní výzkum patří k tomu nejlepšímu na světě – podle žebříčku Nature Index zaujímá v top výsledcích čtvrté místo, ale byly za ním i astronomické peníze tekoucí v uplynulých letech ze vzdalujícího se Bruselu.

Odchod z EU může britskou vědu bolet

Květnová analýza společnosti Digital Science zjistila, že za poslední dekádu šlo třeba na britský výzkum rakoviny asi 40 procent peněz z EU! Počítačové vědy, jež mají dle vlády rozhýbat ostrovní hospodářství, získaly v témže období z Bruselu miliardu liber čili třetinu oborového rozpočtu.

Dále v pondělních LN najdete:

Dým z restaurací nejspíš nezmizí ani po Silvestru

Už je to takový parlamentní evergreen. Poslanci začnou zítra znovu projednávat protikuřácký zákon. Plošný zákaz kouření v restauracích by koalice ČSSD, ANO a lidovců měla nejraději rychle za sebou. Přesto bude vládní poslance ještě nějakou dobu trápit.

Plán na to, aby se projednal ve zrychleném řízení a nemusel absolvovat celé sněmovní kolečko, chce zhatit opozice. Stačí jí k tomu veto dvou politických stran. Přesně toho chtějí využít ODS a TOP 09 se Starosty. „Neděláme to proto, že bychom chtěli něco blokovat. Zákon tady ležel měsíce a roky, vlivem katastrofální nespolupráce v koalici schválen nebyl. A byť já sám si velmi přeji, aby platil, zákony navrhované opozičními poslanci, které jsou kolikrát stejně důležité, tady leží dva roky a nevidím důvod, abychom zrovna tento předřazovali,“ řekl Petr Gazdík (STAN).

Zákaz kouření v restauracích tak k radosti tabákové lobby od ledna nejspíše platit nebude. Pasivní kuřáci, které má chránit před karcinogeny, si musí počkat.

REPORTÁŽ Petry Procházkové:

Z připomínky sovětské okupace zbyla atrakce

MILOVICE Vojenský výcvikový prostor u středočeských Milovic vznikl ještě za Rakousko-Uherska. Jistou proslulost si ovšem vydobyl až po roce 1968 – 21. srpna toho roku se stal jedním z prvních cílů okupačních vojsk Varšavské smlouvy.

Milovice v sobotu slavily 25 let od chvíle, kdy z rozsáhlého vojenského prostoru kolem města odešla navždy sovětská okupační armáda. Zůstaly po ní bunkry, cvičiště a hlavně velký nepořádek. Ale jen několik lidí, jejichž osudy jsou s pobytem Sovětů v Milovicích úzce spojeny.

Mnozí z návštěvníků sobotních oslav vůbec netušili, proč se v Milovicích o víkendu tančilo a střílelo. Víc než cokoliv jiného se připomínka čtvrtstoletí od odchodu sovětských vojsk podobala atrakci. Včetně možnosti projet se za slušné peníze ve vyřazeném sovětském vozidle. Kvůli této projížďce ostatně do Milovic přijeli z Německa dva mladí Rusové. Aniž by tušili, že tu před čtvrtstoletím měli základnu jejich krajané.