21. září 2010 15:44, aktualizováno  16:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po demonstrantech budeme požadovat náhradu škody, zlobí se vnitro

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Demonstranti v budově Ministerstva vnitra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti v budově Ministerstva vnitra | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo vnitra (MV) bude požadovat náhradu za škody, které mu vznikly v souvislosti s dnešním proniknutím demonstrujících, především hasičů a policistů, do vestibulu úřadu, při kterém poškodili vstup do sídla ministerstva. Chování protestujících ostře odsoudil předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který ho označil za netolerovatelný kriminální delikt.

Skutečnost, že se lidé protestující proti chystaným škrtům dostali do budovy, vnitro vnímá jako "hrubé nezvládnutí organizace demonstrace".

Ministerstvo bude analyzovat kamerový záznam
Před vnitro dorazily kolem poledne tisíce nespokojených lidí. Na schody úřadu někteří z nich položili smuteční věnec a rakve s nápisy "Policie skonala po těžké nemoci" nebo "Poslední sbohem".

Demonstranti se pak začali tlačit do budovy, přítomný policista náporu dlouho neodolal. Do místnosti poté začaly proudit desítky lidí. Policista se je opět pokusil zastavit u bezpečnostního rámu, ani tentokrát se mu to ale nepodařilo, a rám se navíc na chvíli ocitl na zemi. Účastníci protestu pak celou místnost obsadili a hlučeli za použití sirén, píšťalek nebo trubek.

Skandovali také hesla "Už jsme tady" nebo "Demisi", zazněly i výbuchy petard. Při odchodu pak někteří z nich rozbili skleněnou výplň vstupního turniketu, na zemi zůstaly střepy.

DÁLE ČTĚTE:

"Ministerstvo vnitra disponuje kamerovým záznamem z vestibulu a bude jej analyzovat, aby bylo zjištěno, kdo způsobil ministerstvu škodu. V případě, že nebude viník zjištěn, bude vedení MV požadovat náhradu škody po organizátorech demonstrace," uvedl Reichl.

Dodal, že po odchodu demonstrantů zůstaly pod koly zaparkovaných aut zaměstnanců ministerstva rozbité lahve od piva a dalšího alkoholu. Ministr vnitra Radek John (VV) v době incidentu v budově nebyl, jednal ve sněmovně. "Hlavně budeme opravovat a daňové poplatníky to bude stát peníze.

Neboli odbory, které chtěly získat peníze, připravily ostatní občany o tisíce korun," okomentoval vzniklou situaci. Konkrétní rozsah škod ale neznal; zatím nebyly vyčísleny.

Chovali se jako kriminálníci, zlobil se Přemysl Sobotka
Chování protestujících ostře odsoudil i předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který ho označil za netolerovatelný kriminální delikt. Jejich požadavkům proti úsporám ve státní správě to rozhodně nepomůže, uvedl šéf horní komory v prohlášení zaslaném ČTK. "Respektuji právo vyjádřit demonstrací svůj postoj a názor, ale naprosto odmítám, aby se demokratický institut demonstrace změnil v příležitost ničit," napsal. Podle něj je šokující, pokud se tohoto jednání dopustili policisté nebo hasiči.

Stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc naopak ocenil to, že demonstrace byla až na incident na vnitru klidná. "Škody, které John způsobuje policistům a hasičům, budou mnohem vyšší. Škrty hraničí s obecným ohrožením," řekl novinářům.

"Respektuji právo vyjádřit demonstrací svůj postoj a názor, ale naprosto odmítám, aby se demokratický institut demonstrace změnil v příležitost ničit. To jsou již kriminální delikty, které nemohou být tolerovány," uvedl Sobotka. Podle něj je šokující, pokud se toho dopustili policisté nebo hasiči.

ČTK, Lidovky.cz
  • 14Diskuse