16. prosince 2008 21:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po Everestu Antarktida

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 59Diskuse
Pavel Bém po návratu z Mount Everestu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém po návratu z Mount Everestu | foto: Roman VondroušČTK

PRAHA Jel do hor, vzkázala médiím Bémova manželka. Ani kolegové z magistrátu nechtěli upřesnit, kam primátor vlastně odjel.

Rituál mlžení kolem dovolené pražského primátora pokračuje i letos. Vášnivý horolezec Pavel Bém si po porážce na nedávném kongresu ODS vzal dovolenou a odjel. Kam?

Jako již několikrát v minulosti nikdo z radnice ani většina lidí z jeho blízkého okolí neví nebo nechce říci, kam přesně zamířil.
Vše ale nasvědčuje tomu, že se vydal na Antarktidu zdolat tamní nejvyšší horu Mount Vinson měřící 5140 metrů. Ta jediná mu schází do jeho sbírky nejvyšších vrcholků světa všech kontinentů. „Nevíme, kde je, nic nám o tom neříkal,“ zní unisono odpověď většiny oslovených politiků z pražského magistrátu.

Také manželka primátora Radmila pro server iDnes.cz pouze uvedla, že je Bém na horách. Potvrdila ale, že je Bém s kamarádem Rudolfem Švaříčkem. Jeden z radních, kteří spolu s Bémem vládnou Praze, byl sdílnější. „Měl vyrazit se svým kamarádem Švaříčkem na jižní pól,“ řekl LN politik, který si nepřál zveřejnit své jméno. Jeho tvrzení podporuje i fakt, že podle časopisu Týden je Švaříček v současné době v Chile, odkud se běžně na výpravy na Antarktidu vyráží. Nejmrazivější kontinent světa navíc Bém loni v září označil jako svůj další cíl. Hovořil o tom pár měsíců poté, co zdolal nejvyšší vrchol světa Mount Everest. „Mám jednu horolezeckou ambici – chci zdolat nejvyšší vrcholy sedmi kontinentů. K tomu mi jeden výstup ještě chybí. Mount Vinson na Antarktidě.

Není to těžký horolezecký výstup, ale logisticky a z důvodů klimatických podmínek to velmi náročné je. Jsem upřímný a určitě se tam vypravím. Nevím ale kdy. Navíc to není tak časově náročné jako Everest,“ uvedl tehdy Bém pro MF Dnes.

Zmiňovaný Bémův přítel Rudolf Švaříček je zkušený cestovatel. Pražského primátora neprovází poprvé. Byl s ním již loni právě v Himálaji. Horolezectví patří mezi Bémovy velké záliby, zdolal třeba nejvyšší vrchol Pamíru – Vrchol komunismu.

Kvůli svému koníčku nehlasoval primátor v roce 2003  v referendu o vstupu České republiky do Evropské unie. Zdolával tehdy s českou horolezeckou expedicí nejvyšší horu Severní Ameriky Mount McKinley a nestihl se vrátit.

O dva roky později opět sklidil kritiku za to, že nebyl přítomen při oslavách výročí konce války, kdy od něj někteří z účastníků Pražského povstání měli původně dostávat ocenění. S expedicí se tehdy účastnil výpravy do Papuy-Nové Guineje.

Praha bude nyní bez primátora dva týdny. Žádná jednání vedení radnice ani zastupitelstva se však již do konce roku nechystají. Bém by tak měl chybět pouze při tradičním rozlévání rybí polévky o Štědrém dnu na pražském Staroměstském náměstí. Tam ho ale zastoupí jeho první náměstek Rudolf Blažek.

Josef Hympl, Lidové noviny
  • 59Diskuse
Najdete na Lidovky.cz