Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

K výbuchu v Manchesteru se přihlásil Islámský stát. Mrtvých je zatím 22

Svět

  1:27aktualizováno  14:14
MANCHESTER/PRAHA - Nejméně 22 lidí zemřelo a 59 bylo zraněno po výbuchu bomby v aréně v Manchesteru, kde v pondělí večer vystupovala americká zpěvačka Ariana Grande. Policie vyšetřuje incident jako teroristický útok. Podle ní ho spáchal zřejmě jeden člověk, který odpálil improvizované výbušné zařízení. K útoku se přihlásilo teroristické hnutí Islámský stát (IS).

Účastnice koncertu v péči zdravotníků. foto: Reuters

České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi. Incident odsoudilo mnoho světových státníků i umělců. Britské politické strany kvůli útoku přerušily kampaň před předčasnými parlamentními volbami.

„Jeden z vojáků chalífátu dokázal umístit nálož na shromáždění křižáků ve městě Manchester,“ uvedlo radikální hnutí na sociální síti Telegram. Stejné prohlášení zveřejnila i agentura Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají.

Jméno útočníka IS neoznámil. Podle premiérky Theresy Mayové police totožnost pachatele zná, prozatím ji ale nechce zveřejnit. Mayová po dopoledním zasedání vládního výboru COBRA, který se zabývá mimořádnými situacemi, přislíbila důkladné prošetření útoku a potrestání všech případných viníků.

Zda pachatel jednal sám, nebo byl členem nějaké skupiny, policie zatím neví. Při explozi ale sám zahynul, uvedl policista Ian Hopkins. Zda je pachatel započítán do celkového počtu mrtvých, není jasné. Britská policie v souvislosti s útokem zadržela 23letého muže.

Hala byla plná hlavně dětí a teenagerů. Zoufalí rodiče a příbuzní hledají nejbližší přes Twitter

Podle Hopkinse zatím není možné sdělit stáří všech obětí, jsou mezi nimi ale i děti. Zranění utrpělo 59 lidí.

Do ulic Manchesteru vyrazilo ještě v noci 400 policistů, uvedl dále Hopkins. Veřejnost vyzval, aby policii poskytla záznamy z místa tragické události, které by jí mohly pomoci při vyšetřování. Zároveň zopakoval výzvu, aby obyvatelé Manchesteru zůstali ve střehu.

Podle pořadatelů došlo k výbuchu ve veřejném prostoru haly mimo koncertní sál, zřejmě ve foyer. Policie uvedla, že informaci o výbuchu v Manchester Areně dostali ve 22:33 místního času (23:33 SEČ). Policie spolupracuje s protiteroristickými jednotkami a zpravodajskými službami.

Policie a záchranáři v Manchesteru.
Policisté mluví s účastnicemi koncertu.

Také dva nejmenovaní američtí představitelé uvedli, že se v Manchester Areně pravděpodobně odpálil sebevražedný útočník, uvedla agentura Reuters.

Šéfkonstábl manchesterské policie Ian Hopkins uvedl, že zranění byli rozvezeni do šesti nemocnic. „V tuto chvíli událost šetříme jako teroristický útok. Je důležité, aby se lidé vyhýbali okolí Manchester Areny.“

Podle BBC bylo na koncertě mladé zpěvačky mnoho dětí. Svědci podle BBC viděli na zemi ležet 20 až 30 lidí.

Jde o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý. Podle Mayové dosavadní stupeň, který varuje před „vážnou“ hrozbou teroristického útoku, zůstává nadále v platnosti.

Během dne policie krátce evakuovala velké nákupní středisko Arndale v britském Manchesteru, kde zadržela jednoho muže. Incident ale s atentátem očividně nesouvisel. O něco dříve policie vyklidila kvůli podezřelému balíčku autobusové nádraží Victoria v centru Londýna, byl to ale planý poplach.

Útok odsoudila řada světových státníků, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, jeho amerického protějšku Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové nebo předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Královna Alžběta II. v nezvyklé reakci na útok v Manchesteru uvedla, že celý národ je šokován smrtí a zraněním tolika lidí. Čin atentátníka kritizovala i Rada muslimů v Británii (MCB).

„Nejzbabělejší forma terorismu opět udeřila, terčem se stal - stejně jako v Paříži před více než rokem - koncert,“ uvedl francouzský premiér Édouard Philippe s odkazem na teroristický útok na pařížský klub Bataclan v listopadu 2015.

Vedle projevů smutku a soustrasti s pozůstalými se na sociálních sítích objevily také příspěvky příznivců teroristické organizace Islámský stát (IS) vyjadřující radost nad činem. IS se následně k útoku přihlásil, toto hnutí se ale hlásí k většině teroristických aktivit v západních zemích.

Celá budova se zatřásla

Emma Johnsonová s manželem byli vyzvednout na koncertu své děti, 15letou dceru a 17letého syna. „Byla to určitě bomba. Byli jsme na vrcholu schodů, když se rozlétlo sklo. Bylo to poblíž oblasti, kde se prodávají suvenýry,“ řekla BBC. „Celá budova se zatřásla. Pak se ozval výbuch a byl vidět záblesk. Začali jsme utíkat a hledat naše děti. Byly naštěstí v pořádku.“

„Byli jsme na cestě ven a když jsme stáli přímo u dveří, došlo k silné explozi,“ řekla agentuře Reuters jedna z účastnic koncertu. „Byl chaos. Všichni běželi a křičeli a snažili se dostat pryč,“ dodala.

Zpěvačka Ariana Grande je podle mluvčího jejího hudebního studia v pořádku. Třiadvacetiletá zpěvačka, která je v pořádku, na Twitteru napsala, že je „zlomená“ a že nemá slov.

Hala v Manchesteru byla otevřena v roce 1995 a má kapacitu 21 000 míst. Nádraží nedaleko haly bylo evakuováno a železniční doprava byla přerušena.

Britští politici v první reakci odsoudili incident. Premiérka Theresa Mayová hovořila o „odpudivém teroristickém útoku“, předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn označil incident za „hrozný“. Podle skotské premiérky Nicoly Sturgeonové šlo o „barbarský útok“.

„Odpudivý teroristický útok“

Premiérka Mayová v prohlášení vyjádřila svou soustrast pozůstalým obětí incidentu, „který policie vyšetřuje jako odpudivý teroristický útok“. Předseda opoziční Labouristické strany Corbyn „hrozný incident“ odsoudil na Twitteru. „V myšlenkách jsem se všemi postiženými i s našimi vynikajícími záchrannými složkami,“ dodal.

Předseda manchesterské městské rady Richard Leese označil incident za „absolutně děsivý“. „Pokud se potvrdí, že šlo o teroristický útok, je to příšerný čin, ale zároveň naprosto marný. Manchester je hrdé a silné město a nedovolí těm, kdo chtějí zasévat strach a rozkol, aby dosáhli svých cílů,“ uvedl.

Potřebujete pomoc a radu?

Česká diplomacie zatím nemůže stoprocentně vyloučit to, že mezi oběťmi či zraněnými noční exploze v anglickém Manchesteru jsou i čeští občané. Diplomaté zjišťují bližší informace a jsou ve spojení také s metropolitní policií v Manchesteru.

Lidé se mohou obrátit na nouzovou linku londýnské ambasády, a to na čísle +44/77 6968 2442, pokud například postrádají někoho ze svých příbuzných. Češi mohou využít i linku +44/0161 856 9400, kterou zřídila britská policie.

Nově zvolený starosta metropolitní oblasti Manchesteru Andy Burnham vyslovil soustrast pozůstalým obětí. Ocenil také práci záchranářů. Návštěvníky koncertu v manchesterské hale vyzval, aby se v případě potřeby obrátili na lidi, kteří pod hashtagem #RoomForManchester na twitteru nabízejí místa pro přespání těm, kteří se nemohou dostat domů.

Na incident už reagovalo také několik kolegů americké zpěvačky Ariany Grande, kvůli jejímuž koncertu se lidé v manchesterské hale sešli. „Mám dnes zlomené srdce kvůli rodinám. Zlomené srdce kvůli Ari. Zlomené srdce kvůli stavu světa,“ uvedla zpěvačka Katy Perryová. „V myšlenkách a modlitbách jsem s obyvateli Manchesteru, všemi postiženými, Arianou Grande a celým týmem. Srdcervoucí,“ napsala na Twitteru zpěvačka Pink. Soustrast na této sociální síti vyjádřila například už i skupina OneRepublic.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!