28. listopadu 2008 18:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po předsednictví bude další kongres

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 52Diskuse
Evžen Tošenovský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evžen Tošenovský. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Má Topolánek šanci ODS ještě zvednout? To jsem sám zvědav, přiznává bývalý hejtman Evžen Tošenovský v rozhovoru pro Lidové noviny.

LN Po prohraných volbách jste začal pracovat jako poradce ředitele Vítkovice Holding. Jaké to je téměř po dvanáti letech chodit do práce? Bez auta s řidičem a dalších výhod?
Je to pro mě něco nového. Vracím se do mladších let, kdy jsem Vítkovice navštěvoval. Zatím to není pravidelné chození do práce, protože ještě vyřizuji různé jiné věci. Ale s panem generálním ředitelem jsem téměř každý den a vyřizuji různé věci. Je to zajímavá změna. Já jsem vždy jezdil sám a řidiče měl jen na delší služební cesty. Takže zase taková změna to není. Změnou je, že si musím hlídat svůj čas a organizovat si ho, protože nemám sekretářku.

LN Nemrzí vás trochu, když se podíváte do krajů na Moravě, kde ODS šla do velkých koalic s ČSSD, že jste takovým způsobem na radnici kraje nezůstal?
Vůbec mě to nemrzí. Už před volbami jsem říkal, že pokud by něco takového nastalo, tak velká koalice nepřichází do úvahy. Chápu ale, že kolegové měli jiný pohled na věc. Já bych to v žádném případě nechtěl.

LN Co svým kolegům, kteří jsou kvůli účasti na vládě v kraji ochotni obětovat třeba poplatky ve zdravotnictví, vlastně říkáte? Není chybou ODS, že do koalic s ČSSD chodí? Nebylo by výhodnější nechat ČSSD vládnout s komunisty a za dva roky na tom postavit kampaň do sněmovny?
Trochu mě to překvapuje, ale je to jejich věc. Já u těch vyjednávání nebyl. Ale myslím, že se ODS měla více koordinovat napříč republikou. Ale každý kraj je jiný, vychází to i z osobních vazeb. Ale mě to nechybí a jsem rád, že jsme tomuto nebyli vystaveni. Nechat je vládnout s komunjisty, tak jsme na to přistoupili tady, byla to jednoznačná dohoda celého klubu. Má to své pro i proti. My jsme zaujali názor, že do té hry nechceme vstupovat a nabídka ani nebyla, takže to bylo jednoduché. Argumenty jiných krajů, že se na tom chtějí nějakým způsobem podílet, také chápu. Je to jejich rozhodnutí. Nechci být soudcem napříč republikou, ale já bych na to nepřistoupil.

LN Neměla sehrát větší roli centrála ODS a velké koalice prostě zakázat?
Nemyslím, že měl být zákaz. Ale určitě velmi široká debata a pak udělat nějaké rozhodnutí. Takhle to každý řešil sám a tak to lze těžko vyčítat jednotlivým krajům. Ale ODS dlouhodobě chybí nějaká diskuze a společná koordinace.

LN Společná koordinace při volbách nebyla. Mirek Topolánek to označil za jednu z hlavních příčin porážky, vy, hejtmani, jste naopak tvrdili, že byste s centrální kampaní prohráli ještě víc. Jak to vidíte s odstupem několika týdnů?
Rozlišoval bych koordinace. Koordinace kampaně byla dána tak, že každý kraj si hrál svá témata, ale nikdy nikdo nebránil, aby z centra byly obhajovány a vysvětlovány kroky, které činí vláda. Ten problém vznikl velmi dávno tím, že jsme uvnitř ODS skoro nediskutovali kroky, které budou přijímány. Kdyby to bylo široce prodiskutováno, byli bychom jinde. Kdyžto takto jsme se tak rozhodli ve vládě a tak to mělo být. A na to se velmi těžko reaguje. Například civilně obranné pluky přišly jako rána z nebe. Diskuzi jsme nevedli a bylo nám řečeno: do toho nemluvte, to je celorepubliková věc. To se pak těžko vysvětluje a obhajuje. Něcon jiného je ale koordinace při politické rozvaze. Myslím, že při výsledku voleb je zbytečné říkat, jestli za to mohli víc hejtmani, nebo centrála. Tady prostě prohrála ODS se vším všudy. Šlo o negaci celé ODS.

LN Ale neměla centrální kampaň být? ČSSD to celostátně pojala a drtivě vyhrála... 
Jasně, my vedli decentralizovanou kampaň a nepodařilo se nám prosadit krajská témata. Sklouzlo to na debatu, která neměla s kraji nic společného. Ale přece nikdo nebránil tomu, aby někdo na centrální úrovni vysvětloval poplatky ve zdravotnictví či ekonomické věci. To je nesmysl. ODS selhala a zaplatila za celou dobu vlády. A je jedno, jestli to bylo hůře vysvětleno kraji, hejtmany, nebo vládou. Šlo o negaci ODS.

LN Před volbami jste mi tvrdil, že s centrálou ODS nechcete mít nic společného. Že když vyhrajete, bude to váš úspěch, když prohrajete, bude to jen váš neúspěch. Po volbách ale přišla kritika vedení strany. Změnilo se něco na vašem prohlášení? 
Nezměnilo se nic. Ale také jsem říkal, že neseme balvan za to, jak ODS dělá změny, reformy. A to si nemyslím, že k reformám došlo, spíš k technickým úpravám. Já jsem nikdy neschoval visačku ODS. Jen jsem říkal, že nepotřebuji, aby za mnou stál ministr vnitra a držel mě za ruku. Jsem přesvědčen, že kdybychom mohli prosadit krajská témata... Ale ani centrum nedokázalo hájit vlastní kroky. Nezměnilo se tedy na tom nic, ale jsme svědky toho, že se říká: my jako vláda dobré, kraje mohou za všechno. To je ošidná a účelová interpretace. Kdybychom prohráli my tady, a jinde ODS uspěla, platí, co říkáte. Ale 13:0 říká, že to není o kraji, ale průšvih ODS.

LN Jakou roli na prohře hrála nejednota strany?
Vše hrálo roli. Nejednotnost uvnitř poslaneckého klubu, války Vlasty Tlustého. To vše ukazovalo, že strana nemá úplně jednotný názor a objevují se problémy. I senátní volby ukázaly, že nejde o kraje, ale o problém v celé straně, že lidé nepochopili a nepřijali kroky za dlouhé období.

LN Vy jste se ale mezi prvním a druhým kolem senátních voleb po boku Václava Klause účastnil akce na Staroměstském náměstí, která se dala vykládat jako podraz na Mirka Topolánka. Jakou roli podle vás prezident sehrál? Jeho vystoupení přineslo do ODS další napětí...
Já jsem si říkal: ano, musíme podpořit Senát. Protože došlo k průšvihu 13:0 v krajích. Proboha, lidé, vzpamatujte se, je třeba bojovat o Senát. Jinak bych prezidentovu roli nepřeceňoval. Já byl v Praze a Pavel Bém říkal: přijď podpořit naše kandidáty. Myslím, že se to víc zdramatizovalo a dal se tomu větší význam, než to mělo. Vždyť prezident se rozhodoval na poslední chvíli, zda se zúčastní. Když už jsem byl v Praze pracovně, neviděl jsem důvod, proč kandidáty nepodpořit. Napětí ve straně bylo už tak velké, protože po prohře 13:0 byl ten šok obrovský. Ale myslím, že napětí spíš přinesly reakce na vystoupení prezidenta. Kdyby ti, co se k tomu vyjadřovali, řekli: pan prezident vystoupil, protože nám chtěl pomoci... Ta reakce byla neadekvátní tomu kroku. Mě spíš překvapilo, že se nezúčastnilo a nic nepřipravilo grémium ODS. Proč, když vidělo ten průšvih, neudělalo nic? Vždyť ta akce byla jedinou viditelnou před druhým kolem senátních voleb. Místo toho grémium vymyslelo jen úplně hloupé heslo: Na levý hák pravý hák. Úplná hloupost.

LN Nicméně Pavel Bém proti Mirku Topolánkovi vystartoval de facto už před druhým kolem senátních voleb. Vy jste ho podporoval. Nepřišel ten útok brzy? Vždyť se pak v ODS namísto rozebírání volební porážky mluvilo jen o souboji o post předsedy. Neuspěchal to Bém?
Myslím, že hodně uspěchal. A říkám to i po vlastní zkušenosti z doby před šesti lety. Viděl jsem v tom hodně paralel. Máte pravdu, že jeho brzké vystoupení najednou smazalo obrovskou porážku a stal se z toho standardní souboj o posty. A to mi velmi vadí, protože to je pro ODS nebezpečné. Souhlasím s tím, co říká Pavel Bém: že jsme si ten obrovský průšvih uvědomili a to varování bereme vážně. Souhlasím ale, že Pavlova chyba byla, že to udělal takto.

LN Záhy se také ukázalo, že Bém podporu nemá. Že si ODS třeba nepřeje Topolánka, ale bere ho jako někoho, kdo udrží tuto koaliční vládu. Zatímco Bém žádnou vizi nepředstavil a je pokládán za toho, kdo by ODS přivedl do náruče ČSSD. Vy Béma ještě podporujete?
Já vždy říkám, že je důležitá debata o změně a jak jít dál. Vadí mi, že to sklouzlo do debaty, zda Topolánek, nebo Bém.

LN Dobře tedy. Chcete, aby se ODS raději vrátila ke „kořenům“ a byla jako za Klause, jak chce Bém, nebo aby byla rozkročená do středu, jakási catch all party, spolupracující výhradně s menšími středovými stranami, a nikoliv ČSSD, jak si přeje Topolánek? 
To není, jak to stavíte. Nemyslím, že ODS má být takto definovanou catch all party, jak to popisuje Petr Nečas. Já jsem liberální konzervativní člověk. Kdyby skutečně platil model rozkročení, nemohli jsme prohrát 13:0 a 23:3. Takže to nefunguje. Stejně tak si ale nemyslím, že se máme vracet úplně ke kořenům. Pokud jsou ty kořeny svoboda člověka, rodina, tak určitě. Ale svět se vyvíjí. Nemáme ale kořeny zahazovat. To je osobní svoboda versus život ovládaný úředníky. Ve volbách jsme zaplatili i za to, že při koaličním vládnutí nesla ODS veškerou odpovědnost. A vše, co se obrousilo jako to nepříjemné, byl výsledek partnerů jiných. A ODS nesla jen špatné náklady. A to je nepřijatelné. V určité fázi jsme měli říct: tady v koalici končíme, protože platíme příliš mnoho. Třeba ekologická daň znamená, že platíme větší poplatky. Vím, že je na to odpověď: byli jsme u vlády a prosadili aspoň něco. Jenže ODS platí velkou daň a ztratila vládu v krajích. Musíme jít hluboce do sebe a začít diskutovat. Ne že někdo řekne: já jsem ministr a vy mi do toho nemluvte.

LN Kdy jste podle vás měli říct v koalici: končíme? 
Myslím, že to určitě mělo být u daňových věcí. Když třeba přišla zelená ekologická daň. Najednou jsme udělali velmi složitý politický obchod. Stejně tak u zdravotnictví. Mnozí se tvářili jako ochránci chudých lidí a ta bídná ODS z nich vydírala peníze. Velmi dobře se to ale daří. Ale mělo přijít to, co udělal Mirek Topolánek až teď: říct končí debata. Jestli by pánové Hovorka či Carbol měli odvahu shodit vládu s vědomím, že dál nebudou poslanci. A já si nejsem jistý, že by tu odvahu měli. Takže je hypotetické, zda by ta vláda opravdu padla.

LN Je týden před kongresem ODS. Na předsedu jsou dva kandidáti. Budete volit Topolánka, nebo Béma?
Úplně zmizelo, že máme nějaký problém. Že jsme dostali do zubů ve volbách. Strana se musí zamyslet. Já nyní neřeknu ani Bém, ani Topolánek. To je věcí kongresu. Myslím, že to nyní není o předsedovi. To je o celém vedení ODS a já se chci s plnou vážností ucházet o členství ve vedení ODS.

LN O jaký post? 
Mám návrhy na prvního místopředsedu i na předsedu. Chci ovlivňovat a vrátit ODS, aby se zabývala sebou. Protože teď bude předsednictví EU a vláda se tím bude zabývat a nebude mít čas se věnovat republice. Já chci, aby ODS v zemi fungovala. Nemohou ji nahrazovat ministerstva. V tom galimatyáši vidím jako rozumné řešení, abych mohl svoji představu naplňovat z pozice prvního místopředsedy. Grémium a výkonná rada totiž už nefungují tak, jak jsem to znal.

LN Ukazuje se ale, že Bém jde do předem prohrané bitvy, Topolánek a jeho lidé už hlasovací mašinu vytvořili a vy v ní zatím nejste. Navíc vám může škodit povolební přimknutí k Bémovi. Myslíte, že vůbec máte šanci na kongresu uspět?
Nevím, co mi může ublížit. Říkám své názory a buď je delegáti vezmou, nebo ne. Nevidím to jako smrtelnou věc. Vážné a smrtelné je chřadnutí ODS.

LN Ptal jsem se proto, že když Petr Bendl zjistil, že Bém nemá šanci, v klidu ho zradil a připojil se k Topolánkovi, aby zůstal místopředsedou. Napadlo mě, zda to nezkusíte po „bendlovsku“...
Ani tak to nebudu zkoušet. Žádný obchod s Topolánkem ani nikým jiným nechystám. Od Mirka Topolánka bych očekával politicky vyzrálejší akce, než se dějí. Protože on nese absolutní odpovědnost. Očekával bych od něj závažnější věci po dvou totálně prohraných volbách. Předseda vlády se teď bude starat o evropské předsednictví, vláda bude říkat: máme předsednictví, tak vládneme. Proto ten první místopředseda. Grémium tomu musí dát směr. Jestli se ještě budeme půl roku věnovat tomu, jak zorganizovat setkání ministrů EU, aby měli slušně připravenou návštěvu a nebyla ostuda, že měli špatný hotel, tak ODS můžeme zavřít. Budu prosazovat, aby se po konci předsednictví sešla silná konference ODS na úrovni kongresu, která by se velmi vážně zabývala volbami. Protože to předsednictví EU se stalo takovým fetišem, abychom k žádným změnám nepřistupovali. Každý se totiž bojí udělat jakýkoliv razantnější krok.

LN Máte na mysli, že by byl po předsednictví EU další volební kongres, kde by se vedení ODS volilo znovu a vybral by se tam nový předseda a lídr pro příští volby? 
I to by se mohlo stát. Tento kongres se bude bavit o kandidátech do Poslanecké sněmovny. Naopak nynější kongres považuji s ohledem na předsednictví EU i mezinárodní smlouvy za nešťastný. Jestli bude po předsednictví EU kongres volební, to nevím. Ale každopádně to musí být zásadní konference, která se bude zabývat volbami. Musíme se bavit o myšlenkách, jak přesvědčit lidi. Budu trvat na tom, aby v červnu, nejpozději v září, takováto zásadní konference byla. Jestli bude volební, to ale opravdu nevím. To bude záležet na delegátech.

LN Příští týden na kongresu ale téměř jistě zvítězí Topolánek. Je podle vás ještě schopen ODS vést a opět dávat straně plusové body?
Na to jsem sám zvědav. To je jeho velká výzva. Myslím, že pozici má strašně těžkou. I proto mluvím o konferenci za půl roku, kde teprve budeme skutečně účtovat. Teď se každý třese, aby neshodil vládu před předsednictvím EU.

  • 52Diskuse