18. ledna 2010 22:19, aktualizováno 19. 1 8:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po rychlé oblevě nás čeká ledovka. O víkendu pak další sníh

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Sníh se proměňuje v led. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh se proměňuje v led. | foto: ČTK

PRAHA Hlavní silniční tahy jsou podle dispečinku zimní služby cestářů většinou holé a mokré. Na silnicích nižších tříd se situace nemění a mnohé z nich stále pokrývá ujetá vrstva sněhu, která může zledovatět. "Upozorňujeme na náledí, bude to pořádně klouzat," varuje meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

V týdnu sněžení poleví. Zato o víkendu Česko znovu zasype sníh. V polovině týdne se navíc začne ochlazovat, od středy může být v noci na horách i deset pod nulou. Denní teploty spadnou až k minus pěti. Po dnešní oblevě to způsobí velké nebezpečí pro chodce i řidiče. Náledí hrozí po celé republice.

V pondělí se denní teploty pohybovaly okolo nuly a sněhová nadílka pomalu odtává. V noci ale zase přimrzlo. "V noci na úterý očekáváme od minus jednoho do minus pěti stupňů. V Jihočeském kraji může být až minus sedm," řekla Honsová. Ještě zítřejší denní teploty se můžou dostat lehce nad nulu. "Očekáváme od minus tří do plus jednoho stupně," informovala Honsová.

"Nejintenzivnější sněžení máme za sebou, na Moravě může ale napadnout ještě až osm centimetrů sněhu," upozornila Honsová. Do konce pracovního týdne ale bude sněžit už jen místy a drobně. Zato nás však čeká již třetí víkend, kdy dá o sobě sníh pořádně vědět. "Studená fronta od západu přinese o víkendu intenzivnější sněžení," upozornila Honsová.


Celý týden bude zatažený, mlhavý, objeví se i inverze. Od středy se navíc začne výrazně ochlazovat. Meteorologové očekávají noční teploty v rozmezí minus dvou až minus šesti stupňů. Na horách ale můžou spadnout až na deset stupňů pod bod mrazu. Od minus pěti do nuly se budou pohybovat denní teploty. Ve čtvrtek se ale ještě o pár stupňů ochladí. Na konci pracovního týdne tak noční teploty i v nižších polohách klesnou až k minus osmi, denní se vyšplhají nejvýše k minus jednomu stupni.

V úterý a ve středu hrozí náledí. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Najdete na Lidovky.cz