Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Po schodech až do sedmého nebe

Česko

Běh do schodů výškových budov – Francouzský nadšenec už není v Česku osamělý

PRAHA Pochroumal si kotník, teď má sádru až ke kolenu a chodí o berlích. Stalo se mu to 5. září při organizaci běhu do 630 schodů třiadvacetipodlažního věžáku v centru Mostu. Jmenuje se Chris Dellatre, pochází z Paříže, žije v Olomouci a v Česku už druhým rokem propaguje právě závody ve vybíhání schodišť výškových budov.

Zranění si přivodil, jak jinak, na schodech, ale za varovné znamení osudu to nepovažuje.

„Spíš za vlastní nešikovnost. Udělal jsem si to v pátek, odvezli mě do nemocnice, ale za tři hodiny jsem byl zpátky už se sádrou – nemohl jsem chybět. Trochu jsem trpěl, ale přece se nevzdám. Byť jsem nikdy neměl zlomenou nohu a vlastně jsem se učil chodit o berlích,“ pokyvuje hlavou šestatřicetiletý Dellatre.

Mostecký závod byl čtvrtým v seriálu Garmin Run-Up 2008, při kterém běžci zdolávají třeba budovu Fakulty strojního inženýrství v Brně, což byla premiéra letošního prvního ročníku, nebo olomoucké věže RCO či pražské City Tower, což se teprve blíží.

„Naše filozofie je ukazovat originální projekty, které ostatní nedělají. V Česku žiju už čtvrtým rokem, ale přece tady nebudu organizovat fotbalové turnaje nebo atletické závody, to všechno máte na výtečné úrovni. Běhy do schodů výškových budov jsem kdysi viděl v televizi a bylo to fantastické. Existují všude ve světě, v Kanadě, Francii, Německu, Izraeli, tak proč nezorganizovat něco takového taky tady?“ přibližuje začátky svého projektu Dellatre, šéf agentury ChrisFromParis, která závody pořádá.

Hovoří zaníceně a s nadšením, zdá se, že jej nic nemůže zviklat.

„Běh do schodů je nádherný, protože do činnosti zapojuje celý organismus, nejen nohy. Při zatáčce v meziposchodí potřebujete paže, jimiž dáte pohybu nový impulz. Odborníci uvádějí, že při patnáctiminutovém běhu do schodů spotřebujete stejné množství kalorií jako při klasickém půlhodinovém běhu. Znáte ten báječný pocit únavy po běhu? Tady se dostaví za poloviční dobu! Zkrátka běh do schodů vyžaduje enormní úsilí,“ vysvětluje, proč stojí za to postavit se na start.

Musí být připravený na nezdary. Zatímco loni se Garmin Run-Up uskutečnil pouze v Olomouci a zúčastnilo se jej 320 nadšenců, letošní podniky absolvovalo od 40 do devadesáti „schodoběžců“. Nečekal víc? Aby se lidé dole nenudili „Čekal, ale to mělo své příčiny. Od špatně zvoleného termínu až po méně vhodnou lokalitu. Proto se nesmím bránit změně strategie, pro příští rok uvažuji o Zlínu,“ přemítá.

Podobně jako třeba jachting se běhy do schodů potýkají s absencí publika. „Proto vymýšlíme takový program, aby se lidi dole nenudili,“ říká Francouzova asistentka Markéta Synčáková. „Za týden v Olomouci budeme mít kapelu, pro děti trampolíny, skákací hrad, občerstvení pro závodníky i pro veřejnost. A co říkáte velkoplošné obrazovce, která bude přenášet dění na schodech?“ nabízí alternativu.

Dellatre se závodu do schodů nikdy nezúčastnil.

„Hraju hlavně fotbal. Když ale spěchám, taky beru schody po dvou. A vidíte, v Mostě jsem na to doplatil!“ směje se.

***

Dědeček pochází z New Yorku

Nejslavnějším závodem do schodů výškových budov je ten z New Yorku. Na vrchol zřejmě nejznámějšího mrakodrapu Empire State Building letos v únoru pospíchalo rekordních 215 účastníků (156 mužů a 59 žen). Šlo již o 31. ročník, a proto je závod považován za praotce těchto běhů. Letošní závod byl v lecčems pozoruhodný. Mezi muži zvítězil Thomas Dold z Německa, který jako pátý v historii vyhrál potřetí za sebou a 1576 schodů do šestaosmdesátého patra zvládl za 10 minut a 8 vteřin, čímž se dostal na druhé místo historických tabulek. Vedoucí příčku drží Australan Paul Crake, který v roce 2003 dosáhl času 9:33 minuty, zatímco v konkurenci žen běžela nejrychleji Rakušanka Andrea Mayrová (11:23 minuty z roku 2006). Nejstarší účastnicí letos byla devětašedesátiletá Nina Kuscsiková, vítězka z let 1979, 1980 a 1981, mezi muži byl nejstarší Philip Florie. I přes svých 68 let vyšplhal nahoru za 21:55 minuty.

Schody k Josefovi Schodoběhy na vrcholy výškových administrativních budov mají v Česku předchůdce v klasických bězích do schodišť pod širým nebem. V Praze jde například o Běh do Nuselských či Albertovských schodů, v Bechyni u Tábora se pyšní téměř čtyřicetiletou tradicí aprílový běh do zámeckých schodů od Lužnice až k zámku.

Všechny běhy mívají nádech recese, ovšem ten pražský od Vltavy na Letnou měl ještě něco navíc. Za normalizace se mu důvěrně říkalo „schody k Josefovi“, byť obrovský Stalinův pomník už nahoře dávno nestál...

Garmin Run-Up 2008

Brno 7. 6.

budova Fakulty strojního inženýrství 19 pater / 74 metry

Ostrava 28. 6.

nová radnice 86 metrů

Liberec 30. 8.

Krajský úřad Libereckého kraje 18 pater / 78 metrů

Most 6. 9.

věž SHD KOMES 23 pater / 96 metrů

Olomouc 20. 9.

věž Regionálního centra Olomouc 18 pater / 78 metrů

Praha 4. 10.

City Tower 27 pater / 109 metrů

Zájemci o závody se mohou informovat na stránkách www.run-up.cz

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...