Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Po schválení misí budou jednání o podpoře vlády složitější, vzkázali komunisté

Česko

  14:12
Jednání o podpoře vznikající menšinové vlády ANO a ČSSD bude po dnešním schválení vojenských misí ve Sněmovně složitější, zní z KSČM. Předseda komunistů Vojtěch Filip ani expert KSČM na obranu Alexander Černý ale nemyslí, že by vyjednávání měla skončit. Filip ČTK a Českému rozhlasu řekl, že vláda, která Sněmovně plán předložila, nedostala důvěru KSČM. U té vznikající bude záležet na tom, jak se k dokumentu zachová a jak bude složena. Dohodu o toleranci začnou komunisté podle něj s hnutím ANO skládat 11. června, 30. června pak o podpoře kabinetu bude rozhodovat široké vedení KSČM.

Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal s Andrejem Babišem v Průhonicích u Prahy. foto: ČTK

Česko bude moct na základě hlasování, ve kterém vládní hnutí ANO podpořili zástupci středopravicových stran, posílit své vojenské mise v Iráku, Afghánistánu a v Mali. Bude také moct vyslat letectvo na ochranu vzdušného prostoru Pobaltí, proti čemuž komunisté vystupovali. Podle Černého komunisté nezmění zásadně odmítavý postoj k plánu misí. 

„Vůbec nepochybuji o tom, že další vyjednávání s hnutím ANO budou probíhat jinak, jestli stojí o naši podporu, alespoň při aktu udělení důvěry vládě, budou muset vzít na vědomí, že máme také nějaké požadavky a priority. Buď se podle toho zařídí, nebo budou, ať referendum ČSSD dopadne jakkoli, muset hledat jinou alternativu,“ řekl Černý novinářům s odkazem na vnitrostranické referendum ČSSD o vstupu do menšinového kabinetu s ANO. Uvedl nicméně, že jednání s ANO nekončí, budou ale daleko složitější.

„Naše stanovisko je zatím pořád stejné. Uvidíme, jak se k tomu materiálu zachová vláda, která má vzniknout po druhém jmenování Andreje Babiše předsedou vlády, a jak ta vláda bude složena,“ uvedl Filip.

Černý řekl, že komunisté nemají směrem k hnutí ANO potřebu rozšiřovat svoje požadavky, protože programové priority už prosadili. Neví, že by výměnou za mise vyjednavači KSČM něco žádali. Proti rozšiřování misí, které nejsou pod hlavičkou OSN, se postavilo širší vedení KSČM. „Ten požadavek zněl tvrdě a bude znít tvrdě i nadále,“ uvedl Černý. Výkonný výbor KSČM se sejde 16. června po vyhlášení výsledků referenda v sociální demokracii, ústřední výbor pak 30. června.

Autor: