17. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Po stopách Adolfa Loose, Plzeň představila jeho obnovený interiér

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni | foto: Václav Šváb, Plzeň 2015

PLZEŇ Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnějších architekty dvacátého století. Tento modernista nechal naštěstí významné stopy i v tuzemsku. Nejnověji se jeho prací chlubí v Plzni. Město totiž nechalo zrekonstruovat jím navržený interiér na Klatovské třídě 12.

Byt zde navrhl ve dvacátých letech minulého století pro rodinu lékaře Josefa Vogla. Plzeň rekonstruovala byt již před deseti lety. Nyní jej nově doplnila replikami původního nábytku. Město totiž připravuje speciální prohlídkové trasy, při nichž budou zpřístupněny unikátní bytové interiéry světoznámého architekta Adolfa Loose.

Zájemci si dvě místnosti vybavené nábytkem budou moci poprvé prohlédnout 18. dubna od 14 do 18 hodin. Plzeň chce Loosava jména využít v rámci programu jakožto města kultury, kterým byla zvolena na příští rok.

Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni

Náročná a nákladná oprava jídelny a obývacího pokoje na adrese Klatovská 12 byla realizována na základě projektové dokumentace vypracované týmem vedeným architektem Václavem Girsou, profesorem, který působí na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze.

„K dispozici jsme měli fotografie interiéru a podle nich vznikaly jednotlivé kusy nábytku. Stejně tak jsme využili konzultací s profesorem Girsou,“ uvádí Jan Setikovský ze Správy veřejného statku města Plzně. Následné zhotovení replik nábytku stálo dva milióny korun.

Fungoval zde úřad práce i bytový podnik

Byt sám o sobě má za sebou pestrou minulost. Majitelé bytu Voglovi byli Židé. Proto jim po německé okupaci hrozilo pronásledování a smrt v koncentračním táboře. Nakonec se jim před nacisty podařilo uprchnout a dále žili v Kanadě. V domě zřídili Němci Úřad práce. Jako administrativní budova byla využívána i v období

Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni

Kdo byl Adolf Loos

Brňenský rodák významně poznamenal architekturu a kulturu první poloviny dvacátého století. Známý byl například tím, že bojoval proti měšťáckému nevkusu. Měl natolik silnou osobnost, že neuznával autority, což se mimo jiné odrazilo i na tom, že nedokončil žádnou školu. Paradoxně s jeho rostoucím významem a uznáním se sám nakonec stal vyhledávaným pedagogem. Jeho styl, zejména co se interiéru týče, by se dal označit jako "Umění žít". Rád měl prostor, obývacím pokojům obvykle dominoval krb, využíval luxusní materiály - mahagon či mramor. V pokojích nesměla chybět pohodlná křesla a drahé koberce. V tuzemsku je možné najít mnoho jeho interiérů, především v Plzni, Brně či Karlových Varech. V Praze se pak jedná o vily Müllerovu a Winternitzovu.

tohTomáš Holý
  • 1Diskuse
Jaguar XJ 5.0 V8 LONG- PORTFOLIO
Jaguar XJ 5.0 V8 LONG- PORTFOLIO

r.v. 2012, naj. 145 000 km, benzín
899 000 Kč (s DPH)