27. dubna 2009 8:50 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Počet mačet

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Přípravy na pochod neonacistů v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přípravy na pochod neonacistů v Ústí nad Labem. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Pokud přijmeme za standard, že obyvatelé před legálními pochody extremistů vyklidí ulice, zabední obchody a případně odjedou, pak proběhlo v Ústí před deseti dny vše v pořádku.

Je to, pravda, trochu jako za války: zatemnilo se, když sirény ohlásily nálet, běželo se do krytů. Kdo mohl, poslal rodinu na venkov. A většina lidí válku přežila.

Pokud přijmeme za standard, že policie bude před víkendovými akcemi zabavovat účastníkům mačety, pak v Krupce všechno proběhlo v pořádku. Mačety jí koneckonců mohly uniknout a dostat se ke slovu.

A takhle se každý jednotlivý extremistický výstřelek jakoby podaří udržet v mezích. Zároveň se ale mez přijatelného neustále posunuje. Na tuhle dynamickou rovnováhu si lze docela dobře zvyknout a má ještě velké rezervy.

Ve Francii se už léta pohybuje průměrný počet zapálených automobilů za noc okolo stovky - to je běžný provoz, televize přijede, teprve když aut shoří několikanásobek. Mohlo by se zdát, že Michael Kocáb vnesl do tématu vskutku nevšední zábavný element - obyvatelům Litvínova zvěstoval, že konflikt vyšel z módy, v Krupce si zazpíval s místními Romy. Ale i entertainment zevšední velmi rychle.

Dá se s tím u nás ještě něco dělat? Ne že by scházely důvody pro „zdravý fatalismus“, nicméně - neměla se policie už dávno začít učit vynakládat více méně viditelného, ale chytřejšího úsilí předem, aby nemusela pořádat tak okázalé manévry v hodinu H? Odstrašující účinek zástupu těžkooděnců má své meze, o nákladech a omezených kapacitách nemluvě.

Stát ještě má šanci něco dělat - například samospráva v kritických lokalitách kupodivu ještě pořád není v rukou extremistů, nýbrž lidí, kteří by stáli o rozumnou pomoc. Ale sliby koncepcí, jež jsou jen ad hoc reakcemi na nějaké medializované vzplanutí, jim asi nepomohou.

Najdete na Lidovky.cz