1. března 2010 10:36, aktualizováno  16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí bouře Xynthia stoupá, Evropská komise slibuje pomoc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Bouře Xynthia napáchala v Evropě značné škody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouře Xynthia napáchala v Evropě značné škody. | foto: ČTK

BERLÍN/PAŘÍŽ/BRUSEL Zatímco Německo hlásí zklidnění po nedělní větrné bouři, která zasáhla především jihozápad Evropy, Francie již napočítala 48 obětí živlu a stále se zde pátrá po devíti pohřešovaných. Celkem si bouře v Evropě vyžádala téměř 60 obětí na životech, v Německu nejméně šest. Předseda Evropské komise José Barroso přislíbil zemím postiženým bouří pomoc.

Oslabený živel dnes postupoval směrem na sever a Francie začala počítat rozsáhlé škody. Zničeny jsou silnice, domy, voda protrhla hráze a zaplavila celé čtvrti, v nichž záchranáři znovu zahájili pátrání po obětech. Město La Rochelle v departementu Charente-Maritime na západě země navštívil dopoledne francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Tento departement je spolu s Vendée nejvíce postižen. Šéf státu dnes rovněž přeletí vrtulníkem nad obcí Aiguillon-sur-Mer ve Vendée, kde zahynulo 25 lidí.

Podle francouzského ministra vnitra Brice Hortefeuxe se na záchranných pracích podílí přes 9000 hasičů. Mnoho lidí muselo opustit své domovy. Více než 500 lidí bez střechy nad hlavou ubytovaly úřady v různých centrech v regionu, ostatní se odebrali k příbuzným. Nemocnice přijaly třicítku raněných.

Bouře Xynthia byla ve Francii nejničivější od roku 1999, kdy byla země zdevastována a zahynulo 92 lidí. Vichřice tentokrát na zemi udeřila silou vichru v nárazech 150 kilometrů v hodině.

Bouře Xynthia napáchala v Evropě značné škody.

Téměř půl milionu francouzských domácností je ještě dnes bez elektřiny, oznámila filiálka elektrárenské společnosti EDF. Dodávky elektřiny budou podle ní obnoveny do středečního večera z 80 procent. Francouzský premiér François Fillon v neděli označil řádění živlu za národní katastrofu. Vláda dnes uvolnila jeden milion eur (asi 26 milionů Kč) urgentní pomoci pro nejpostiženější departementy a požádala o podporu Evropskou unii.

Evropská komise je připravena pomoci nejvíce postiženým zemím, především Francii, uvedl předseda EK Barroso v prohlášení, v němž rovněž vyjádřil solidaritu s těžce zasaženými osobami. Podpora Francii by mohla být poskytnuta z Fondu solidarity, který byl vytvořen po katastrofálních záplavách, jež postihly střední Evropu v roce 2002.

V Německu si bouře vyžádala nejméně šest obětí na životech. V noci na dnešek byl kvůli spadaným stromům a billboardům přerušen provoz na mnoha silnicích, dálnicích a na železnici zejména na západě země. Na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem bylo v neděli zrušeno 250 letů, dnes zatím 15 letů. Pasažéři musejí počítat s tím, že lety naberou půlhodinové až dvouhodinové zpoždění.

Xynthia dosahovala v Německu rychlosti až 180 kilometrů za hodinu. Strhala stovky elektrických vedení, stromů a střech. Zanechala za sebou podle úřadů milionové škody, které od noci odklízejí tisíce hasičů. Dnes dopoledne se již provoz na německých silnících, železnici i ve vzduchu vrací k normálu.Bouře Xynthia napáchala v Evropě značné škody.

V regionální dopravě však stále dochází ke zpožděním a výpadkům spojů, především v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku. Větrná smršť, která se zformovala nad Atlantikem, zasáhla už v sobotu pobřeží Portugalska, kde si vyžádala jeden život: na desetileté dítě tu spadl strom. V sousedním Španělsku vichřice usmrtila tři osoby.

Jednoho mrtvého hlásí Belgie, kde padající strom zabil muže na zahradě nedaleko Bruselu. Ve Švýcarsku v neděli vítr dosahoval rychlosti až 160 kilometrů v hodině, ale žádná oběť není hlášena.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz