Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nová ohniska ptačí chřipky jsou na Pardubicku, v Liberci, Moravě i středních Čechách

Česko

  10:33aktualizováno  14:37
PRAHA - Veterináři během víkendu potvrdili pět nových ohnisek ptačí chřipky. Jedno je i v Pardubickém kraji, kde dosud žádné ohnisko nebylo. Ve všech případech šlo o neregistrované malochovy, zbývající zvířata budou utracena většinou během neděle. Počet českých ohnisek tak vzrostl o třetinu na dvacet. Dnes to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Ptačí chřipka. foto: Lidovky.cz

V Pardubickém kraji je potvrzena choroba v Ústí nad Orlicí, kde má chovatel zhruba 50 ptáků. Další ohnisko je také v Liberci v chovu s deseti kusy drůbeže.

Liberecká zoo připravuje preventivní opatření

V Liberci je nejstarší zoologická zahrada v zemi, která má jednu z nejbohatších kolekcí dravých ptáků v Evropě. Nachází se na opačném konci města, než je nové ohnisko. Podle Šebesty zatím není jisté, zda se jí ochranná opatření dotknou. „V rámci kraje máme možnost udělit určité výjimky. Bude se detailně zvažovat, co bude větší negativum, tedy zda se udělí nebo neudělí výjimka,“ uvedl. Vzhledem k tomu, že se nákaza objevila u drobného chovu, který se dá snadno zlikvidovat, nepředpokládá ale, že by se nějaké výraznější omezení mělo zoo týkat. „Zatím to je ale předčasné říkat, vyhodnotíme to v pondělí,“ dodal.

Ředitel zoo David Nejedlo už dříve uvedl, že se na případný výskyt ptačí chřipky preventivně připravují. „To znamená, že máme připravený plán, abychom ptáky, kteří jsou citliví na ptačí chřipku, měli možnost uklidit do uzavřených prostor,“ uvedl. To ale podle něj není možné u všech druhů, zejména jde o dravce. „Tam, kde to nejde, máme připravenou variantu zabezpečení voliér. Museli bychom je dodatečně zasíťovat, aby do nich nemohli vlétnout volně žijící ptáci,“ dodal. Opatření by ale mohla ohrozit současnou sezonu hnízdění.

V pondělí se také okolo ohnisek vytyčí ochranná a dozorová pásma, kde je zpřísněný veterinární dozor. „Mimo to byla v průběhu víkendu potvrzena ptačí chřipka také u volně žijící volavky v Třeboni,“ dodal mluvčí.

Orlová. Druhé ohnisko Moravskoslezského kraje

V Orlové je druhé ohnisko ptačí chřipky v Moravskoslezském kraji. Usmrceno bude 50 kusů drůbeže. „V sobotu nám byl nahlášen úhyn čtyř kusů drůbeže, takže jsme tam odebrali vzorky a nechali je vyšetřit v Praze,“ uvedl Kaděrka. Nález byl pozitivní a dnes se provádí likvidace chovu za účasti hasičů. „Majitel bohužel nerespektoval naše požadavky ani nařízení Státní veterinární správy a všechno choval venku. Museli jsme požádat o pomoc hasičský záchranný sbor, protože je to takový polodivoký chov, ta drůbež není ani zvyklá chodit do nějakého prostoru kurníku, takže se to musí chytat všechno v areálu hospodářství,“ doplnil Kaděrka.

Po jednání s úřady bude v pondělí v okruhu ohniska stanoveno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo. V ochranném pásmu je nutné sečíst ptáky v malochovech i komerčních chovech. Obce rovněž musí zajistit likvidaci uhynulé drůbeže a uhynulých volně žijících ptáků. Obce v dozorovém pásmu musí mít k dispozici soupis pouze komerčních chovatelů drůbeže.

Podle Kaděrky zatím nelze říci, zda jsou v okolí ohniska nějaké komerční velkochovy. Jasné to bude až během pondělí, kdy budou pásma vymezena.

Další dvě střediska potvrzena i ve středních Čechách

Ve středních Čechách byla potvrzena další 2 ohniska ptačí chřipky, konkrétně v Kostelci nad Labem na Mělnicku a v Hlásné Třebáni na Berounsku. Chov v Kostelci nad Labem byl utracen v sobotu, v Hlásné Třebání veterináři ptáky utratí v pondělí. Řekl to ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný.

V Kostelci nad Labem uhynulo sedm z osmi slepic a jedna kachna z jedenácti. „Zbytek ptáků byl v sobotu utracen,“ řekl Vraný. V Hlásné Třebáni má chovatel zhruba 50 kusů drůbeže, především slepice a kachny. „Tento chov bude utracen v pondělí,“ dodal Vraný. V pondělí také bude v okruhu obou ohnisek stanoveno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo.

Zhruba před měsícem veterináři potvrdili v Česku přibližně po desetiletí první ohnisko ptačí chřipky. Bylo na jižní Moravě, během několika dnů se tam objevila další. Od té doby vybili kolem 37.000 ptáků, nemoc je na většině území státu. Veterináři také například zakázali v celé ČR pořádat výstavy ptactva. Tato omezení stále trvají a vzhledem k tomu, že počet ohnisek se stále navyšuje, nepředpokládá se, že by byla během února zrušena.

Většina ohnisek je na jihu republiky, jak na Moravě, tak v Čechách. V jižních Čechách byly vybity dva větší chovy, v ostatních případech šlo o drobné chovy.

VÝSKYT PTAČÍ CHŘIPKY U CHOVNÉHO PTACTVA V ČR

  • Jihomoravský kraj: První potvrzený výskyt 4. ledna u dvou malých chovů v Ivančicích na Brněnsku a v Moravském Krumlově na Znojemsku. Den poté se potvrdil třetí případ u domácího chovatele drůbeže v Ivančicích. Čtvrtý výskyt byl zaznamenán 7. ledna u chovatele v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku.
  • Středočeský kraj: Výskyt ptačí chřipky potvrzen 7. ledna v chovu drůbeže v Lázních Toušeň, Praha-východ. Utraceno bylo přes 1000 kusů ptactva. Další ohniska byla oznámena první únorový víkend v Hlásné Třebáni na Berounsku a v Kostelci nad Labem.
  • Jihočeský kraj: Ptačí chřipka se objevila 13. ledna v drobném chovu drůbeže v Chotčinách, Táborsko. O tři dny později potvrdily testy výskyt v Libějovicích na Strakonicku, 18. ledna se chřipka objevila i v nekomerčním malochovu v Sedlečku u Soběslavě na Táborsku.
  • Olomoucký kraj: Veterináři potvrdili 21. ledna ohnisko ptačí chřipky v Lověšicích na Přerovsku. Chovatel tam měl 150 až 200 slepic a 15 kusů vodní drůbeže.
  • Liberecký kraj: První ohnisko ptačí chřipky potvrdili veterináři 25. ledna. Jednalo se o malochov drůbeže v Kadeřavci u Turnova na Semilsku zhruba s 50 zvířaty. Další ohnisko bylo potvrzeno tento víkend v Liberci-Hanychově v drobnochovu s deseti kusy drůbeže.
  • Moravskoslezský kraj: Veterináři potvrdili ohnisko chřipky 29. ledna v malochovu v Ostravě-Svinově. Dvě desítky ptáků byly utraceny. Další ohnisko bylo zaznamenáno 5. února v Orlové na Karvinsku, kde měl chovatel 50 kusů drůbeže.
  • Ústecký kraj: Výskyt ptačí chřipky oznámili veterináři 31. ledna v Bílencích na Chomutovsku. Zlikvidováno bylo 400 kusů drůbeže.
  • Pardubický kraj: Choroba byla 5. února potvrzena v malochovu v obci Koldín na Orlickoústecku; jde o chov do 40 kusů drůbeže.
Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...