Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pochvala od Janouška měla být polibkem smrti, říká náměstek primátora Vávra

Česko

  6:00
PRAHA - V Praze nelze vládnout, aniž by člověk věděl, jak jednají političtí šíbry. Podceňovat tyto osoby je strašně nebezpečné, říká v rozhovoru pro Lidové Noviny dosluhující náměstek primátora Jiří Vávra z TOP 09.

LN: Po Praze se vypráví vtip. Roman Janoušek a Miroslav Kalousek mají dítě. Jaképak mu dali jméno?
Nevím.

LN: Vávra.
(smích) To jsem ještě neslyšel.

LN: Sám sebe popisujete jako pragmatika. Když před rokem LN hovořily s Romanem Janouškem, on sám vás označil za svého favorita na primátora. Přitahujete pozornost lidí zpoza politiky?
Předesílám, že s podobnými lidmi nechci ani spolupracovat, ani obchodovat. Ale pokud chcete v Praze fungovat, musíte se bavit s řadou lidí. Pokud to neuděláte, nemáte informace. Ve chvíli, kdy vstoupíte do systému, který tu funguje přes 20 let, bez informací z toho kolotoče zase rychle spadnete. Já jsem měl na starosti investice a městské firmy. To je oblast, kvůli které za vámi zkrátka přicházejí banky i podnikatelé. Nicméně ona slavná pochvala od pana Janouška je spíše rafinovaný polibek smrti. Je otázka, zda jsem mu někde nešlápnul na nohu a on účelově vypouští takovéto informace. Každopádně opakuji: nechci s těmito lidmi spolupracovat, je ale třeba pochopit, jak fungují.

LN: A co jste řešili? Nějaký obchod či politickou spolupráci?
Obchody ani politiku jsem s nimi nikdy nedělal. Pravda ale je, že ze současné politiky se vytratilo držení slova. Mám takový neblahý pocit, že šedá zóna fungovala vlastně tak dlouho díky tomu, že dohody lidí z ní platily a nešlo je rozbít. Dneska je to v Praze jiné. Na něčem se s někým domluvíte, a než dojdete ke dveřím, situace se diametrálně změní. Jsem pragmatik a nemám rád programové přeskakování zleva doprava. I když se směr větru pootočí, držím a neuhýbám.

LN: Lidé se často diví, jak je možné, že politici naslouchají nějakému číšníkovi nebo zelinářovi. Jenže pohybovat se umně v politickém terénu není o vzdělání…
K mému zděšení jsem zjistil, že oproti řadě soudobých politiků jsou tito lidé velmi inteligentní a sociálně schopní. To není o vzdělání, ale o sociální inteligenci, asertivitě a empatii. Bez těchto atributů by nebyli tam, kde dneska jsou. V poslanecké sněmovně, ale i v komunále byli v letech 1992 až 2000 vidět politici, kteří byli vzdělaní. Byly to elity napříč politickým spektrem. Od té doby se situace změnila a do popředí se dostali lidé jako Tomáš Pitr a další. Nemají sice akademické vzdělání, ale nahoru se dostali, protože zkrátka jsou inteligentní. Podceňovat tyto osoby je strašně nebezpečné. Pokud vstoupíte s takovým pocitem do vedení města, nemáte šanci vyhrát. Zbude z toho boj s větrnými mlýny.

LN: Říkáte tedy, že v Praze nelze vládnout, aniž by člověk s politickými podnikateli nějak vycházel?
Myslím, že doba, kdy to nešlo, je pryč. Když jsme tvořili koalici s ODS, tak její lídr vznikl rozhodnutím těchto šíbrů. Je třeba si uvědomit, že primátor Svoboda nejdříve předstoupil před Tomáše Hrdličku a spol. Fakticky tedy lídra našeho tehdejšího koaličního partnera přivedli tito pánové. Nelze se prostě tvářit, že neexistují. Na druhou stranu si ale myslím, že doba se významně mění. Vliv kmotrů je dnes zaplaťpánbůh menší.

LN: Když si vás šedé eminence oťukávaly, jak si ta jednání představit? Řeknou třeba: náměstku, zvedni to o stovku nahoru? Nebo naopak na to jdou nepřímo?
To se možná odehrávalo v posledním bémovském období. Zblbnutí mocí ale tehdejšího primátora nakonec také zlikvidovalo. V prvním volebním období fungoval dobře a byl populární. Pak ho oslnila vlastní sláva, které ve druhém období podlehl. Ale k Vaší otázce  – ti lidé, myslím, nefungovali takto jednoduše. Nikdy to nebylo tak, že přišli a začali napřímo plánovat, jak ukrást fabriku. Jsou to většinou propracované systémy a sítě neprůhledných firem a kontaktů. S řadou z nich bojujeme dosud.

LN: Nemáte pocit, že se zákulisí a taktika změnily? Před lety stačilo ovládnout část pražské ODS ke kontrole radnice. Dnes kmotři nemají páky na ovládnutí větší části některé ze stran. Proto založí velké množství malých stran, zamlží scénu a vezmou procenta větším stranám. Bude těžší sestavit koalici, za to lehčí „osvojit“ si vybrané politiky, kteří jim půjdou na ruku…
Přesně tak je to dáno. Dnešní dobu zasáhl fenomén nových hnutí a stran. I TOP 09, která existuje teprve pět let, je už brána za zavedenou, starší stranu. Uškodila nám celostátní aféra Nagyová, která nás vrhla do škatule zprofanovaných stran. V Praze nás to oslabuje. Nepomáhá nám ani to, že jsme dostatečně neidentifikovali nástrahy pražské politiky, což vychází z toho, že neznáte hráče na druhé straně. Projevuje se to třeba tak, že starou „bémovskou“ zakázku chcete nahradit něčím lepším, jenže přitom zapomenete na to, že tu existují nějaká pravidla a zákony. Mluvím o kauze Opencard (v ní byli obviněni radní včetně primátora Tomáše Hudečka a exprimátora Bohuslava Svobody, pozn. red.). Místo záchrany Prahy pak míříme na Pankrác (smích). Prostě vstoupit naivně a bez promyšlení se záměrem svěžího větru do systému budovaného 20 let je strašně nebezpečné a hloupé. Nicméně jsem rád, že jsme se poučili a podařila se řada věcí: koupili jsme Pražskou plynárenskou, máme vyrovnaný rozpočet. Se svým působením jsem spokojený.

LN: Nepodařilo se ale dotáhnout nákup podílu v Pražských službách, které v budoucnu možná celé ovládne dravec Daniel Křetínský. Před dvěma lety bylo město blízko, ale selhalo a předběhla ho kyperská firma. Co bylo příčinou? Mimochodem z této doby pochází legenda o dětské magnetické tabulce, na kterou prý někdo napsal výši provize za zprocesování celé transakce (která se nakonec neuskutečnila). Slyšel jste o ní? Na radnici prý byla známá.
Pražské služby jsou jedinou věcí, kterou se mi nepodařilo dotáhnout do konce. Což mne mrzí, ale udělal jsem maximum pro to, aby Praha měla stoprocentní kontrolu nad svozem a likvidací komunálního odpadu a nebyla v budoucnu vydíratelná á la Palermo. Bohužel řada současných politiků více naslouchá oligarchům než zájmům města a vyvinuli maximální úsilí, aby tuto pro město životně důležitou transakci zhatili. Možná někde v pozadí té snahy byla i ta vámi zmíněná tabulka. Prý se jí mezi zasvěcenými říká pražský iPad.

LN: Poté, co jste nastoupil do funkce prvního náměstka, začalo se spekulovat, jací lobbisté a poradci se kolem vás pohybují. Ať už bývalý pracovník BIS Jiří Rušikvas, Lubor Kohout nebo lobbista Pavel Dovhomilija, o němž se říkalo, že je vaším výběrčím. Je pravda, že se takto vysoce postavený politik bez takových osob neobejde?
Pánové Rušikvas a Dovhomilija nikdy nebyli v mém týmu. Ano, znám je, neb mi byli za minulé koalice představeni. To je vše. Nu, a Lubor Kohout je bývalý novinář, který stejně jako já pracoval svého času v Českém deníku. Známe se tudíž přes 20 let a jsme kamarádi.

LN: Jste považován za Kalouskova muže. Zklamalo vás, že se za vás nepostavil a neprosadil vaše umístění na kandidátní listinu?
Víte, v TOP 09 panuje takové nepsané pravidlo, že Prahu má na starost Karel Schwarzenberg a zbytek republiky Miroslav Kalousek. S Prahou si Karel opravdu „hraje“ a má funkci jakéhosi ideologa. Je to jeho pole působnosti. Mirek to respektuje a programově neměl ani zájem vstupovat to Karlova hájemství. Křivdu necítím, na to jsem velký kluk.

LN: A nebyl v tom spíše Kalouskův kalkul, že v Praze bude mít raději Hudečka pod Schwarzenbergovou kontrolou než svéhlavého vlivného Vávru, který by mohl chtít postupovat stranickými strukturami i mimo Prahu?
Logické by to bylo. Na druhou stranu jsem opravdu pragmatik, a když někam jdu, nejdříve zaklepu a zeptám se, jestli mohu dál. Nechtěl jsem rozpoutat válku na pražském písečku ani o patro výše. Toto jsem už před časem Mirkovi Kalouskovi vysvětlil a myslím, že to pochopil

LN: Jste spojován s konkurenční pražskou stranou Restart 2014 s poměrně dost viditelnou kampaní, která má být vaší pákou na vyjednavače TOP 09. Řekněte – je to vaše strana nebo ne?
Můj projekt to není, ale nezastírám, že mě zajímá jakákoliv strana, která se skládá z normálních lidí. V Praze se v rámci politického spektra bavím s každým vyjma KSČM. Hlavní město je samostatně fungující organizmus a tak mě zajímají všechny strany, které tu vznikají. Ano, stýkám se a znám s jejími představiteli. Jsou to zkušení úřednici nebo politici, kteří nemají nic společného s podezřelými pány. Restart sice začal pozdě s kampaní, v těchto dnech je ale hodně vidět. Byl by to dobrý koaliční partner.

LN: Lídrem Restartu je Světlana Kubíková, která pracovala v „Janouškově“ firmě Navatyp…
Ano, asi šest měsíců. To ale nic neznamená. Musíte brát danou osobu jako takovou. V Praze se potkal každý s každým. Je obsese zabývat se stále tím, kdo se s kým potkává. Upřímně řada mých stranických kolegů prošla firmami různých oligarchů a developerů. Je třeba rozlišovat lidské a profesní kvality. Na magistrátu dnes najdu úředníky z doby Pavla Béma, kteří jsou naprosto špičkoví, a naopak úředníky z naší éry, kteří jsou úplní lemplové. Není to jen o barvě trika.

LN: Nakolik byl boj o moc vyostřený? Hovořilo se o tom, že jednotlivé skupiny se držely v šachu sledováním detektivními agenturami. Vaší kanceláři se prý na radnici říkalo „U Vodopádů“, protože na chodbě bylo slyšet šumění rušiček.
(
smích) Svatá pravda. Nebyl to jen souboj vnitrostranický, ale spíše plošný. Zájem o tom, co se projednává, podotýkám na řádných poradách v mé kanceláři, byl enormní. Protože jen v případě nákupu Pražské Plynárenské se jednalo o obchod v řádu desítek miliard. Vodopád jak říkáte, byl tedy určitě namístě. Teď jde o to, jestli vítězové tohoto zákopového boje zvítězí i ve volbách.

LN: Jak vnímáte billboardovou šermovačku? Není to zkrátka pomsta silných finančních skupin a velkopodnikatelů jako Martin Roman proti Hudečkovi kvůli vyšoupnutí ODS z koalice na radnici?
Nemyslím. Reklamní trh je v Praze invalidní asi už 15 let. Pražské stavební předpisy a jejich uvedení do praxe ale nepovažuji za dobré a nijak se tím netajím. Byly nedostatečně projednány se starosty městských částí, kteří mají problém s tím, že se nevypořádaly jejich připomínky. Tomáše Hudečka bych se měl asi zastat coby spolustraník, ale nelze přehlížet, že celý návrh byl uspěchaný a nedodělaný. Billboardy jsou jen jednou z částí, což ovšem neznamená, že jsem proti regulaci reklamy. Jen bychom napřed měli zlikvidovat černou a pak v rozumném intervalu regulovat tu řádnou.

LN: Co se stalo ve straně, že po raketovém startu jste teď padl na zem?
Za prvé nepadl jsem na zem, ale pouze něco prohrál po řadě výher. A politika není pouze o vítězstvích, to by člověk zlenivěl a zblbnul. Nikdy jsem netrval na tom, abych si pověsil na krk primátorský řetěz. Když jsme vyjednávali koalici s ČSSD, rozhodovali jsme se s Tomášem Hudečkem, kdo se primátorské židle chopí. Zpočátku to vypadalo jednoznačně na mě, Tomáš navíc tvrdil, že funkci nechce. Když pak ale přišel s tím, že by chtěl funkci primátora zkusit, řekl jsem mu ‚dobře, pojďme do toho‘. S tím, že on bude vytvářet primátorský brand a já se budu starat o technologii strany a vyjednávání. Tehdy mi to připadalo jako rozumné rozhodnutí. Bohužel Tomáš se po svém nástupu do funkce stal dlouhodobě nejméně oblíbeným hejtmanem, respektive primátorem a naše diskuse proč tomu tak je byla jednou z příčin našich stávajících sporů. Já za sebou nechávám stůl čistý a nemám pocit, že bych v rámci strany i výkonu funkce na magistrátu něco udělal špatně.

LN: Co máte v plánu ve straně nyní? Balíte to?
V žádném případě, mám určité dohody s předsedou a místopředsedou strany za to, že jsem ustoupil v našem pražském sporu. Může se stát, že to bude mimo Prahu. Mě ale zatím Praha stále baví, je to má preference a především moje rodné město. Když o mě bude zájem v příštích volbách do sněmovny, nebudu se bránit. Mohl jsem sice kandidovat do senátu, ale říkal jsem si, že si ještě nepřipadám tak seniorní. Momentálně stále preferuji politiku v Praze. Po zdravém uvážení celá situace může být pražské TOP 09 nakonec k prospěchu, protože jako náměstek primátora jsem na budování pražské organizace neměl tolik času a zanedbával ji. Teď se budu moct naplno věnovat rozvoji strany v jednotlivých městských částech.

LN: Karel Schwarzenberg se zanedlouho stáhne z politiky a z vedení strany. Dosud byla TOP 09, zejména v hlavním městě, vystavěna primárně na něm a jeho dýmce. Máte ve straně někoho, kdo by mohl nahradit jeho symbol?
Strana by měla vychovávat své lidi a sahat především do vlastních řad. Nejsou tu žádné zástupy lídrů, ale myslím si, že třeba poslanec a místopředseda strany Marek Ženíšek je jedním z nejperspektivnějších českých politiků. Samozřejmě ovšem očekávám, že žezlo od Karla Schwarzenberga převezme v případě jeho odchodu na odpočinek nejdříve Miroslav Kalousek jako spoluzakladatel TOP09. Neznám v současnosti srovnatelného politika na naší domácí scéně. V době, kdy si většina novodobých matadorů nevidí na špičku nosu, on dohlédne za tři rohy. Bylo by dobře, aby to byl on.

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč