Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Soud trestá znalce za posudek sestry z Rumburku. V praxi ale zatím mohou pokračovat

Česko

  17:14
PRAHA - Kvůli údajně závadným posudkům v „rumburské“ kauze, v níž byla bývalá zdravotní sestra nakonec zproštěna obžaloby z vraždy šesti pacientů, zmizeli ze seznamu soudních znalců. Lékaři Radek Matlach a Jiří Závodský byli vyškrtnuti na základě rozhodnutí předsedy krajského soudu v Ústí nad Labem Luboše Dörfla. Jenže verdikt ještě není pravomocný, a tak mohou oba i nadále vykonávat svou činnost.

Soudní znalec Radek Matlach. foto: DVTVReprofoto

„Předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl rozhodl o vyškrtnutí znalců z oboru zdravotnictví, odvětví soudní lékařství Jiřího Závodského a Radka Matlacha ze seznamu soudních znalců,“ uvedla v pátek dopoledne pro server Lidovky.cz mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Nesprávný posudek, řekl soud

Důvodem byla jejich „závažná pochybení“ při zpracování společného znaleckého posudku, která vedla k nesprávnému odbornému závěru. V něm znalci tvrdili, že bývalá zdravotní sestra Věra Marešová vraždila pacienty draslíkem. Strávila proto 14 měsíců ve vazbě a čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici.

Zdravotní sestra z Rumburku pacienty nezabíjela. Verdikt potvrdil vrchní soud

Závěry znalců nejprve odmítl posudek obhajoby a následně i revizní znalecký posudek, který v případu nechal vypracovat soud. Bývalou sestru tak nakonec soud pravomocně zprostil viny, protože dospěl k názoru, že se nepodařilo prokázat, že by se skutky vůbec staly.

I přes vážný následek v profesním i osobním životě Marešové a vyškrtnutí ze seznamu však mohou oba znalci - Matlach a Závodský - dál provozovat svoji praxi, alespoň do doby, než soud vyřkne pravomocný rozsudek.

„Oba znalci v seznamu stále jsou a mohou vykonávat svou činnost. Teprve, až se rozhodnutí předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem stane pravomocným, což v tuto chvíli rozhodně nelze předjímat, budou vyškrtnuti a nebudou moci znaleckou činnost vykonávat,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Říman. Rozhodnutí o vyškrtnutí ze seznamu znalců tedy dosud nevyvolává právní účinky.

Oba znalci mají možnost se do 15 dnů proti rozhodnutí odvolat. Případ by poté řešilo ministerstvo spravedlnosti.

Matlach již den po doručení soudního rozhodnutí oznámil, že se hodlá odvolat. Více ale nechtěl záležitost komentovat, a to i s ohledem na to, že rozhodnutí není pravomocné. „Je nekorektní se k tomu vyjadřovat do doby, než bude rozhodnutí pravomocné,“ řekl v telefonickém rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Bránit se bude i Závodský. ČTK řekl, že v jeho případě šlo o první takové řízení. „Je to jako byste dostali doživotí. Budeme s kolegou Matlachem postupovat společně,“ doplnil vzápětí.

Pořád očerňujete lékaře Vondráčka, vytýká sestře Marešové soud, který ji osvobodil

Jeho kolega, s nímž posudek zpracovával, již dříve několikrát zopakoval, že si za svým posudkem stojí, třebaže znalci z olomoucké fakultní nemocnice jeho práci v případě úmrtí poslední pacientky z června 2014 ostře odsoudili. Závěry o podání draslíku dokonce označili za diletantskou interpretaci.

Podle olomouckých znalců provedl Matlach se Závodským špatně i pitvu. „I to samotné provedení pitvy vybočuje ze standardů. To, co předvedli, označuje nezájem nebo lajdáctví. Nevím, jak bych to hodnotil jinak,“ řekl tehdy pro ČTK lékař Martin Dobiáš.

Pochybení v Kramného kauze

Znalec Matlach má už z dřívější doby jeden pracovní „škraloup“. V případě Petra Kramného, kterého soud poslal do vězení za vraždu manželky a dcery, zpracoval posudek pro obhajobu, v němž odmítl, že by oběti zemřely v důsledku zásahu elektrickým proudem. Před soudem mluvil o otravě. Právě jeho závěry však nakonec zcela odmítl revizní znalecký posudek.

Bývalá sestra Marešová, která strávila 14 měsíců ve vazbě, žádá podle serveru iDnes.cz odškodnění ve výši čtyř milionů korun. Návrh na odškodnění dostalo ministerstvo spravedlnosti. Za újmu na zdraví a ztížené společenské uplatnění požaduje dva miliony korun, 650 tisíc korun pak za vazbu a zbytek za ušlou nemocenskou, na náklady soudního řízení, ochranu osobnosti a proplacení penále, které dostala za nesplacení úvěrů.

Rumburská kauza

22. srpna 2014 - V souvislosti s úmrtím pacientky obvinila policie z vraždy tehdy již bývalou zdravotní sestru, padesátiletou Věru Marešovou, která byla vzata do vazby. V tisku se posléze objevila spekulace, že šlo o eutanazii. Nemocnice nepotvrdila podezření na víc případů.

23. srpna 2014 - Vedení nemocnice oznámilo, že zpřísnilo vnitřní předpisy týkající se kontrol zdravotní dokumentace a nakládání s vybranými léky.

25. srpna 2014 - Státní zástupce Jan Jakovec řekl, že policie prošetřuje dalších 11 případů úmrtí v rumburské nemocnici.

16. září 2014 - Vedení rumburské nemocnice oznámilo, že podá trestní oznámení na lékaře Vondráčka pro nadržování a neoznámení trestného činu. Lékař údajně manipuloval s důkazy a znehodnotil je. Vondráček jakékoli pochybení odmítl.

29. září 2014 - Marešová byla propuštěna z vazby.

26. listopadu 2014 - Policie obvinila Marešovou z vražd dalších pěti pacientů. Soud ji poté poslal do vazby.

13. března 2015 - Policie ukončila vyšetřování a podala návrh na obžalobu Marešové, která podle policie zabíjela draslíkem.

3. dubna 2015 - Státní zástupce obžaloval Marešovou z vraždy šesti pacientů. Podle obžaloby zabíjela, aby si ulehčila práci.

22. června 2015 - Ústecký krajský soud začal projednávat kauzu, Marešová vinu odmítla.

1. října 2015 - Soud rozhodl, že Marešová zůstane ve vazbě. Ústecký krajský soud ji na konci července z vazby propustil, proti usnesení ale podal stížnost státní zástupce.

19. listopadu 2015 - Ústecký krajský soud opět propustil Marešovou z vazby. Poté, co Vrchní soud v Praze zamítl stížnost státního zástupce, byla 22. prosince propuštěna.

21. ledna 2016 - Soud zprostil Marešovou obžaloby z vražd pacientů. Podle soudu nebylo prokázáno, že se skutky staly.

Duben 2016 - Ústecký krajský soud zahájil správní řízení se znalci, na základě jejichž posudku byla Marešová obžalována z vraždy. Znalec Radek Matlach jako hlavní autor uvedl, že smrt pacientů mohla být způsobena prudkým nárůstem množství draslíku v krvi. Závěry, že Marešová zabíjela draslíkem, odmítl v soudním řízení znalec obhajoby i revizní posudek. Sankce hrozí i znalci Jiřímu Závodskému, který Matlachovi pomáhal.

26. července 2016 - Pražský vrchní soud zamítl odvolání státního zastupitelství. Zproštění viny Věry Marešové nabylo právní moci.

16. ledna 2017 - Podle iDnes.cz Marešová, která strávila 14 měsíců ve vazbě, žádá odškodnění ve výši čtyř milionů korun. Návrh na odškodnění dostalo ministerstvo spravedlnosti. Za újmu na zdraví a ztížené společenské uplatnění požaduje dva miliony korun, 650.000 korun za vazbu a zbytek za ušlou nemocenskou, na náklady soudního řízení, ochranu osobnosti a proplacení penále, které dostala za nesplacení úvěrů.

3. února 2017 - Předseda krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl rozhodl o tom, že Matlach a Závodský byli vyškrtnuti ze seznamu znalců. Jejich posudek, že Marešová vraždila draslíkem, vyvrátili další znalci.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...