Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Počítače budou více propojené s lidmi

Česko

Vdnešním rozhlasovém pořadu Meteor se vydáme do budoucnosti. Sice jen ve fantazii, ale pokusíme se opřít o poznání toho, jak se technika vyvíjela doposud, a odhadnout, co nás čeká v příštím půlstoletí. Co budou počítače umět za padesát let?

„Současné počítače jsou založené na buď - anebo, na jedničkách a nulách. Domnívám se, že to není jediná možnost, jak zvládnout informatickou technologii. Takže bych se vůbec nedivil, kdyby už v dohledné době došlo v tomto ohledu k nějakému přelomovému zvratu,“ říká publicista Ondřej Neff. Podle něj se budou počítače především prolínat do člověka, hovoří se pak o takzvaném transhumanismu, o vylepšování lidského organismu zásahy nejrůznějšího druhu. „Sám bych uvítal třeba lepší paměť nebo lepší schopnost počítat,“ těší se Ondřej Neff.

Především počítače vstřícnější k lidem očekává profesor Milan Mareš z Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd ČR: „Já nejsem hardwarista a nechci mluvit hardwarářům do práce. Ale od některých z nich už vím, že se hardware pomalu začíná blížit fyzikálně platným mezím. A důležité bude, jak se využije.“ Profesor Mareš očekává rozvoj spíše v oblasti softwaru, tedy v tom, co budou počítače umět. Při programování už nebude nutné počítači říkat každou podrobnost: dostane třeba jen rámcový pokyn spočítat objem koule, a on už bude vědět, jaký vzorec má použít. S počítačem bude možné komunikovat v přirozeném jazyce, nebude nutné psát mu zvláštní příkazy, domnívá se dále Mareš.

Hledání dalších dimenzí reality

Množství počítačů vzroste, ale my si to budeme uvědomovat čím dál tím méně. Už v roce 2003 tvrdil bývalý šéf Microsoftu Bill Gates, že se dramaticky zvýší počet počítačů zabudovaných třeba v ledničkách, nákupních vozících nebo autech. A tyto skryté počítače spolu budou s největší pravděpodobností komunikovat. Jak to bude vypadat s jejich umělou inteligencí? Podle profesora Mareše bude zcela jiná než lidská. Nedomnívejme se, že počítače začnou myslet a chovat se úplně jako lidé. „Čekal bych, že budou schopné s lidskou přirozenou inteligencí komunikovat a spolupracovat. Jsem téměř patologický optimista, ale myslím si, že nepůjdou nikdy proti lidské inteligenci. Kdyby pro nic jiného, tak proto, že to budou lidské výrobky, a lidé zpravidla nedělají výrobky, které by je neposlouchaly,“ říká Milan Mareš. Ondřej Neff se domnívá, že vlastně nevíme, co je lidská inteligence. A jakmile neznáme princip, tak ho těžko napodobíme. „Zrovna tak jako auto nenapodobilo lidskou chůzi a lidský útěk, tak počítače půjdou podle mého názoru i za padesát let úplně jinou cestou než dosud,“ poznamenává Ondřej Neff. Podle něj bychom neměli ztotožňovat lidské myšlení s logikou. Do lidského myšlení patří také intuice, fantazie a spousta věcí, o kterých si třeba ani nepřiznáváme, že existují. „Já bych dokonce nevylučoval, že lidské myšlení je ještě něco principiálně naprosto jiného, o čem nemáme nejmenší představu,“ říká Neff a uvažuje dále: „Dejme tomu v 18. století by se asi těžko někdo mohl bavit o elektřině nebo o rozhlasových vlnách. Takže to prostě najednou byly úplně jiné dimenze reality - a kde je psáno, že jsme na konci, že nejsou už žádné další dimenze?“

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo. Text zkrátila redakce Lidových novin.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...