20. prosince 2009 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počítačový pirát ukradl v USA 1,3 milionu, zatkla jej česká policie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Počítačová kriminalita - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová kriminalita - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Policie zadržela cizince, který údajně pomocí internetu ukradl z americké banky v přepočtu 1,3 milionu korun. Za peníze získané podvodem chtěl v České republice nakoupit zlato.

K úspěšnému zásahu prý kriminalistům pomohly i informace tajné služby USA, uvedl server tn.cz.

Čtyřiatřicetiletý muž si domluvil s obchodníky schůzku v hotelu. Na ní měl koupit kilogram zlata a několik vzácných zlatých mincí. Cizince ale při schůzce zadrželi policisté. "Museli jsme jednat velice rychle, aby nedošlo ke koupi toho zlata, protože pak už by nemuselo být možné zlato někde dohledat," řekl tn.cz mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Na podezřelé převody peněz upozornilo ministerstvo
Podle policie muž využil metodu zvanou phishing, tedy krádež citlivých údajů uživatelů. Přes internet podvodně vymámil přihlašovací údaje k cizím účtům v Americe. Na svůj účet v Česku si pak připsal v přepočtu 1,3 milionu korun.

Část peněz vybral a 800 tisíc korun odeslal do jiné banky jako platbu za zlato. To si měl pak vyzvednout v hotelu. Na podezřelé převody a padělané doklady ale upozornilo ministerstvo financí a ukradené peníze zablokovalo.

"Na základě šetření jsme rozhodli o zajištění finančních prostředků a na základě dalšího šetření jsme podali trestní oznámení Policii ČR," uvedl ředitel finančně analytického útvaru Milan Cícer.

Loupeže za 8 milionů korun
K loupení muž zřejmě využil vysoce výkonné počítače. Experti teď budou zkoumat, jestli nebyl součástí organizované skupiny. Takzvaný phishing podle Cícera praktikuje čím dál víc lidí. "V letošním roce už počet případů převyšuje 100 a objem zajištěných finančních prostředků z této trestné činnosti převyšuje částku 300 tisíc eur (skoro 8 milionů korun)," prohlásil.

Odborníci proto apelují na klienty bank, aby ignorovali všechny maily, které je vyzývají k poskytnutí citlivých údajů. "Banky nikdy v tak citlivých případech, jako je číslo kreditní karty, PIN, heslo k účtu, nekomunikují se svými klienty e-mailem," připomněl náměstek ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

ČTK
  • 7Diskuse