25. září 2007 8:59 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pocta Hollarovi zahajuje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Václav Hollar: Vlastní portrét podle malby J. Meyssense. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Hollar: Vlastní portrét podle malby J. Meyssense. | foto: Reprofoto

PRAHA Stovka originálních děl Václava Hollara (1607-1677) a více než dvě stě grafických listů současných tvůrců tvoří výstavu, kterou k poctě proslulého českého rytce a grafika v roce čtyřstého výročí od jeho narození dnes otevírá Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR. Výstavu doplní navíc retrospektiva od roku 1917 bibliofilských tisků členů letos devadesátiletého spolku HOLLAR.

Pocta Hollarovi představuje kolekci leptů Václava Hollara zapůjčenou Vlastivědným muzeem v Šumperku. Pocházejí z takzvané Lukasovy sbírky, kterou její tvůrce, plukovník Karel Lukas, shromáždil za svého exilového pobytu ve Velké Británii, kde působil v době 2. světové války v československém zahraničním odboji. V roce 1947 pak rozsáhlý soubor, čítající téměř 750 Hollarových grafik, věnoval při příležitosti svého jmenování čestným občanem městu Zábřeh na Moravě.

Podle kurátorky výstavy Dun ji Panenkové Lukasova sbírka obsahuje vedle nemnoha grafických listů staré evropské grafiky zejména reprezentativní a ucelený soubor grafických děl Václava Hollara. „Svým rozsahem i kvalitou je po pražském Hollar eu v Národní galerii druhým nejvýznamnějším souborem v České republice.

K vzácným listům patří například titulní list Amoenissimae effigies s pohledem na Prahu, vydaný roku 1635, nebo vlastní podobizna Václava Hollara podle obrazu J. Meys sense z roku 1647 či třeba panoramatické pohledy na Londýn před a po požáru roku 1666 i tisky podle Arundelovy přírodovědné kolekce. Součástí sbírky jsou též grafické listy svázané s Hollarovými pobyty v Nizozemí, počínaje vedutami měst až po vývojově zajímavé lepty podle mistrů pozdní gotiky a renesance Dürera, Brueghela a jiných.“

Grafici sdružení ve spolku s jeho jménem se k slavnému učiteli hlásí a chtějí se předvést v nejlepším světle s vědomím, že od dob Hollarových došlo v poslání grafiky k převratné změně. „Opustila svou dokumentární a reprodukční úlohu a zvlášť během posledního století se přehodnotila do podoby svébytného výtvarného projevu s důrazem na uměleckou individualitu a svobodu,“ říká předseda HOLL ARU Vladimír Suchánek.

Kromě výstav se v jubilejním roce pdařilo i vydání pamětní medaile a rytiny autoportrétu Václava Hollara, vychází i reprezentační katalog výstav Václava Hollara a členů SČ UG HOLLAR, dále publikace Česká a slovenská grafika 1890-2000 a také jubilejní poštovní známka, aršík a obálka prvního dne.

MARTA ŠVAGROVÁ
Najdete na Lidovky.cz